tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 149 557
Ostat tydzień 1936 5633
Ostat. dwa tyg. 4215 11518
Ostat. miesiąc 9456 25578
Ostatni rok 96051 234550
Razem 1949603 4225809
aktualnosci
KOMUNIKAT PO SPOTKANIU ZESPOŁU DS. REFORMY RENT I EMERYTUR FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB MUNDUROWYCH
dzielnik
12.12.2011 | Poniedziałek

Warszawa, dnia 12.12.2011 roku

KOMUNIKAT
12 grudnia 2011 roku w Centrum Konferencyjnym "Dialog" w Warszawie odbyło się posiedzenie zespołu rządowo - związkowego w sprawie systemu emerytalnego służb mundurowych, pod przewodnictwem Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego. Stronę rządową ponadto reprezentowali Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele związków zawodowych wchodzących w skład Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" oraz przedstawiciele Korpusu Dziekanów Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego.

W trakcie spotkania ustalono następujące kwestie:

1.Przedstawiciele strony rządowej oświadczyli, że utrzymany zostaje nadal odrębny system zaopatrzeniowy dla służb mundurowych, finansowany z budżetu państwa.
2.Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę, lecz będą obejmować wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy. Przedstawiciele rządu poinformowali, że projekt ustawy zostanie przekazany do konsultacji związkom zawodowym na przełomie grudnia i stycznia, a do parlamentu powinien trafić w lutym 2012 roku. Nowa ustawa może wejść w życie od 1 lipca 2012 roku lub od 1 stycznia 2013 roku.
3.Funkcjonariusze/żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie nowej ustawy będą mieli zagwarantowane prawo wyboru między obowiązującym a nowym systemem. 
4.Warunkiem nabycia uprawnień emerytalnych w nowym systemie przez funkcjonariusza/żołnierza zwolnionego ze służby jest osiągnięcie w dniu zwolnienia 25 lat służby. Zdaniem strony rządowej, prawo do emerytury w nowym systemie powinno przysługiwać przy łącznym spełnieniu dwóch warunków: 25 lat służby i osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego w wymiarze 55 lat. Strona związkowa nadal proponuje, by minimalny wiek emerytalny w nowym systemie wyniósł 50 lat, lub jak obecnie odstąpić od określenia wieku. 
5.Podstawą wymiaru emerytury obecnie zatrudnionych będzie nadal uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku. 
6.Według strony rządowej w nowym systemie  podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech dowolnych lat służby wybranych przez zainteresowanego.  
Podczas spotkania poruszono również sprawę regulacji płac żołnierzy i funkcjonariuszy w roku 2012. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej, wielokrotność kwoty bazowej dla żołnierzy w roku 2012 ma wzrosnąć o 0,22. W myśl oświadczenia ministra Jacka Cichockiego, w budżecie na rok 2012 zagwarantowane są środki na wzrost płac dla policjantów od 1 lipca 2012 roku, ze skutkami przechodzącymi na rok 2013 i następne lata. Na chwilę obecną w budżecie brak jest natomiast środków na wzrost płac funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Minister Spraw Wewnętrznych zapewnił, iż będzie poszukiwał możliwości przeznaczenia środków na ten cel w budżetach podległych mu służb, i w tej sprawie spotka się ze związkami zawodowymi w połowie stycznia 2012 roku. Podobne spotkanie ma się też odbyć między Ministrem Sprawiedliwości a NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Należy zaznaczyć, że strona związkowa podkreśliła wyraźnie, że w budżecie na rok 2012 muszą znaleźć się środki na podwyżkę płac w Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej i Straży Granicznej. W innym przypadku przedstawiciele związków zawodowych wchodzących w skład FZZ SM rozważą możliwość rozpoczęcia akcji protestacyjnej. 
Minister Jacek Cichocki zapewnił również, że w roku 2012 nie planuje się likwidacji i odebrania jakichkolwiek uprawnień i świadczeń przysługujących funkcjonariuszom służb mundurowych. Stwierdzenie to również poparł Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Minister Spraw Wewnętrznych stwierdził ponadto, że jest gotów spotkać się z przedstawicielami NSZZ Policjantów, po przedstawieniu w formie pisemnej problemów, które wyjaśnienia i rozwiązania. 
W ramach konsultacji projektu nowej ustawy emerytalnej, strona związkowa przedstawi szczegółowo swoje uwagi do projektu wraz z uzasadnieniem. Minister Jacek Cichocki stwierdził, że dialog ze związkami zawodowymi jest jego ustawowym obowiązkiem.   


Za Federację ZZSM

Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów 
Antoni DUDA

KOMUNIKAT MSWiA


Dziś (12 grudnia br.) odbyło się spotkanie dotyczące nowego modelu emerytalnego służb mundurowych. Zaproponowane zmiany nie obejmą funkcjonariuszy już pełniących służbę, a tylko przyjętych po wejściu w życie nowych przepisów. Projekt zmian zachowuje odrębny system zaopatrzeniowy, natomiast wydłuża minimalny staż służby.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a także przedstawiciele związków zawodowych policjantów, strażaków, strażników granicznych i strażników więziennych.

- Przedstawiliśmy plan rządu dotyczący prac nad nowym systemem emerytur mundurowych dla nowych funkcjonariuszy i żołnierzy. Chcielibyśmy opracować i przedstawić projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych do 10 stycznia 2012 r., a następnie skierować go do konsultacji społecznych. Mamy nadzieję, że pod koniec stycznia lub na początku lutego przyszłego roku projekt trafi do parlamentu, tak, by w pierwszej połowie 2012 ustawa trafiła na biurko prezydenta i aby najpóźniej 1 stycznia 2013 r. nowe przepisy zaczęły obowiązywać - powiedział po spotkaniu minister Jacek Cichocki.

Propozycje dotyczące zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych:

- Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.
- Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem. Zasadę, iż proponowane zmiany obejmą tylko funkcjonariuszy i żołnierzy przystępujących do służby podkreślił w swoim expose premier Donald Tusk.
- Zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych.
- Będą nim objęci funkcjonariusze już dziś będący w służbie, jak i dopiero do niej przystępujący. Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.
- Wiek emerytalny i wydłużony minimalny staż służby.
- Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku i stażu służby. Wprowadzenie tych zmian zapowiedział w swoim expose 18 listopada br. premier Donald Tusk. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat.
- Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku daje prawo do emerytury. Chcemy, aby nowi funkcjonariusze i żołnierze pracowali dłużej w służbie dla państwa - podkreślił po spotkaniu minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Podstawa przyszłej emerytury będzie wyliczana z 3 wybranych lat.

Strona rządowa zaproponowała również, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji.

Strona rządowa dostrzega potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w systemie emerytalnym służb mundurowych. Kwestia ta jest trudna, ale strona rządowa dokłada wszelkich starań, aby pogodzić oczekiwania społeczeństwa z oczekiwaniami funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy pełnią trudną i wymagającą poświęceń służbę.

Źródło: http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9532/O__emeryturach_mundurowych.html

NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ OBEJMUJE FUNKCJONARIUSZY POLICJI!
dzielnik
14.12.2020 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2661
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym Wydaniem Specjalnym miesięcznika “Policja 997”.
dzielnik
11.12.2020 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2602
Z ostatniej chwili – Chciał zdetonować auto przed jednym z komisariatów!
dzielnik
10.12.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2586
Komendant Główny Policji – oczekuję od państwa szacunku dla moich ludzi
dzielnik
09.12.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2704
Gazeta Prawna - "Nierówne zrównanie praw do emerytury mundurowej"!
dzielnik
09.12.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3295
BANK POCZTOWY - OFERTA ŚWIĄTECZNA DLA WIELKOPOLSKIEJ POLICJI
dzielnik
10.12.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2797
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka!!
dzielnik
10.12.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2862
NIK - Zabójczy smog!
dzielnik
03.12.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2694
Posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych
dzielnik
09.12.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2687
Były poznański "Łowca Głów" napisał książkę o Powstaniu Wielkopolskim
dzielnik
08.12.2020 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2932
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:32
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - Komendantem Głównym Policji został inspektor Marek Boroń — ogłosił środę w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.