tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 132 381
Ostat tydzień 1709 3905
Ostat. dwa tyg. 3337 8097
Ostat. miesiąc 7984 19739
Ostatni rok 94434 232630
Razem 1954966 4237994
aktualnosci
Komunikat Federacji po posiedzeniu komisji sejmowej ds. emerytur mundurowych
dzielnik
04.05.2012 | Piątek

Komunikat FZZSM z dnia 4 maja 2012'

 

W posiedzeniu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego wzięli udział przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Przedstawiamy Komunikat FZZSM z dnia 4 maja 2012'.

Komunikat Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z dnia 4 maja 2012 roku.

W dniu 4 maja 2012 roku w sali 118 w gmachu Sejmu odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego. Posiedzenie Komisji rozpoczęło się od procedowania nad rządowym projektem zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.

W posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej uczestniczyli przedstawiciele Federacji ZZ Służb Mundurowych:
- Antoni Duda - przewodniczący ZG NSZZ Policjantów,
- Józef Partyka - wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów,
- Krzysztof Hetman - przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa
- Robert Lis - przewodniczący ZO NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej,
Stronę rządową na posiedzeniu komisji reprezentowali podsekretarz stanu w MSW - Michał Deskur oraz sekretarz stanu w MON - Czesław Mroczek. Obecni byli także przedstawiciele związków zawodowych Służby Celnej, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" oraz Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego.

Komisja głosami koalicji odrzuciła wniosek o zmianę porządku obrad i oddzielne procedowanie projektów ustaw. Poseł PIS Stanisław Szwed i posłanka SLD Anna Bańkowska zgłosili wnioski o wysłuchanie publiczne w dniu 23 maja 2012' w sprawie obydwu projektów, motywując swoje wnioski faktem, iż było zbyt mało czasu na konsultacje oraz projekty ustaw w przedstawionej obecnie postaci nie były wcześniej konsultowane ze stroną społeczną.
W głosowaniu Komisja głosami koalicji odrzuciła wnioski przedstawicieli PiS  i SLD o wysłuchanie publiczne w sprawie zmian w emeryturach.

W trakcie posiedzenia w sprawie projektu emerytur mundurowych głos zabierali m.in posłowie: Anna Bańkowska, Tomasz Kaczmarek, Ludwik Dorn, Józefa Hrynkiewicz, Marcin Święcicki. Na pytania posłów odpowiadał minister Michał Deskur i minister Czesław Mroczek. Zapowiedziane przez posłów poprawki dotyczą głównie wykreślenia z projektu 10 letniego okresu służby dla wyliczenia wysokości emerytury, usunięcia warunku wieku - 55 lat i pozostawienia wyłącznie kryterium stażu służby, objęcie uposażeniowym systemem emerytalnym służby celnej i straży marszałkowskiej.

Stanowisko związków zawodowych zrzeszonych w Federacji ZZ Służb Mundurowych przedstawił Antoni Duda, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotną różnicę, jaka istnieje pomiędzy pracą a służbą i wyjaśnił, iż to właśnie z tytułu służby funkcjonariuszom przysługują określone uprawnienia, których nie można nazywać przywilejami. Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów zwrócił również uwagę na istotną różnicę pomiędzy powszechnym systemem emerytalnym a systemem uposażeniowym i przypomniał ustalenia, jakie zostały zawarte w końcowym komunikacie Zespołu Rządowo - Związkowego z 30 sierpnia 2011 roku. Antoni Duda, a także Józef Partyka odnosili się także do niektórych szczegółów zawartych w projekcie ustawy w trakcie wystąpień posłów oraz ministrów.

Przewodniczący komisji Sławomir Neumann (PO) zapowiedział wcześniej, że komisja chce tak pracować, by tzw. drugie czytanie obu projektów w Sejmie odbyło się podczas posiedzenia zaplanowanego od 9 do 11 maja. Dlatego wszelkie poprawki posłów do projektu ustawy muszą być zgłoszone najpóźniej do poniedziałku 7 maja 2012' do godziny 9:00.
Wniesione przez posłów poprawki będą głosowane na następnym posiedzeniu Komisji, które odbędzie się w poniedziałek 7 maja 2012 o godzinie 16-tej
Posiedzenie Komisji było transmitowane na żywo przez TV Parlament.

(jp)

http://www.tvpparlament.pl/transmisje-online/sejm-rp/komisja-nadzwyczajna-do-rozpatrzenia-niektorych-projektow-ustaw-z-zakresu-zabezpieczenia-spolecznego/7261796

 

PO posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej

Sejmowa komisja nadzwyczajna nie poparła wniosków PiS i SLD o wysłuchanie publiczne projektu ustawy dotyczącej emerytur z FUS. Wcześniej Komisja nie zgodziła się też na wysłuchanie publiczne ws. zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych.

Posłowie mają czas na składanie poprawek do poniedziałku, do godziny 16-tej – wtedy komisja ma się zebrać po raz drugi.
Przewodniczący komisji nadzwyczajnej Sławomir Neumann (PO) powiedział, że kolejne posiedzenie komisji odbędzie się w poniedziałek o godz. 16. Dodał, że posłowie mają czas na składanie poprawek do obu projektów do godz. 9 rano w poniedziałek. Zapowiedział też, że komisja chce, by tzw. drugie czytanie obu projektów w Sejmie odbyło się podczas posiedzenia zaplanowanego od 9 do 11 maja.
W głosowaniu za wysłuchaniem publicznym nad projektem zmian w emeryturach mundurowych opowiedziało się 10 posłów, 13 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Komisja rozpoczęła prace nad rządowymi projektami ustaw dotyczącymi zmian w emeryturach mundurowych oraz wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat.
Przed głosowaniem Stanisław Szwed (PiS) przekonywał, że wysłuchanie publiczne jest niezbędne. – W tak ważnej sprawie dotyczącej milionów Polaków powinno odbyć się wysłuchanie publiczne – mówił. Wtórowała mu Anna Bańkowska (SLD). Jej zdaniem wysłuchanie publiczne byłoby uzasadnione, bo „projekt w tym kształcie nie był poddany ocenie partnerów społecznych”.
Józefa Hrynkiewicz (PiS) podkreśliła natomiast, że projekt zmieniający system emerytalny „bardzo ingeruje w życie społeczne i narusza istotne zasady życia społecznego, m.in. zasadę solidarności”. W jej ocenie tryb pracy nad rządowymi projektami jest tak gwałtowny, jakby sprawa dotyczyła „kataklizmu, który trzeba szybko rozwiązać”.
Podczas posiedzenia komisji jej szef Sławomir Neumann (PO) podkreślał, że komisja nadzwyczajna w sprawie emerytur została powołana decyzją Sejmu i ma przedstawić sprawozdanie przed tzw. drugim czytaniem.
Szef komisji odrzucił zarzuty opozycji odnośnie szybkiego tempa prac nad tymi zmianami. – Posłowie opozycji mają wiele czasu, żeby wyrazić swoje zdanie. Praca przebiega merytorycznie.
Posłowie opozycji zapowiedzieli złożenie licznych poprawek. SLD chce na przykład, aby systemem emerytur mundurowych objąć także funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Marszałkowskiej. – Oprócz tego przewidujemy w tych poprawkach szereg innych kwestii, które podnoszą przedstawiciele różnych innych branż mundurowych. Komisja dzisiaj niczego nie rozstrzyga. Dopiero w poniedziałek będzie praca merytoryczna – powiedziała Anna Bańkowska (SLD).
Związki zawodowe Służby Celnej poinformowały, że po zaplanowanym na wtorek proteście, kolejny odbędzie się w czwartek, a w piątek akcja będzie wznowiona do odwołania. Związkowcy domagają się włączenia ich do systemu emerytalnego służb mundurowych.

Antoni Duda

Antoni Duda

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda powiedział dziennikarzom, że jest zdziwiony trybem pracy nad projektem zmian w emeryturach mundurowych. – Chodzi o poważne rozwiązania dotyczące prawie 300 tys. mundurowych. Kto szybko robi, to na pewno będzie miał pomyłki i niedociągnięcia. To poważna ustawa, która ingeruje także w ustawy pragmatyczne poszczególnych służb. To jest skomplikowana materia, mówimy tutaj o różnych grupach zawodowych i rożnych uprawnieniach – powiedział Duda.

Zgodnie z projektem dotyczącym emerytur mundurowych funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy – wystarczy 15 lat. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

W myśl projektu zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa.

Więcej...

http://tvp.info/informacje/biznes/bez-wysluchania-publicznego-ws-emerytur/7261252

Fot. TVP INFO

Dobre prawo jest respektowane przez Polaków i egzekwowane przez policjantów!
dzielnik
21.12.2020 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2543
Niech nikt nie mówi „gdzie są związki” bo otrzymałem pomoc, zrobili co mogli…
dzielnik
21.12.2020 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2856
Kolejne skrócenie szkoleń policjantów. Znacząco okrojono kurs
dzielnik
18.12.2020 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3075
Policjant skazany w I instancji wbrew nagraniu z monitoringu uniewinniony przez Sąd Okręgowy
dzielnik
19.12.2020 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2660
Krzysztof Balcer dla Gazety Wyborczej: sytuacja etatowa w województwie łódzkim nigdy nie była tak zła!
dzielnik
21.12.2020 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2815
Ostatnia promesa stypendialna i list gratulacyjny wręczone!
dzielnik
16.12.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2599
Rafał Jankowski: jeśli państwo oczekuje od policjantów działania, to musi ich uzbroić w skuteczne przepisy
dzielnik
17.12.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2545
Los przyszłorocznych funduszy nagród przesądzony – wieszczy portal Infosecurity24.pl
dzielnik
17.12.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3089
Jestem osobiście zaniepokojony tym, co się dzieje z policją – mówi były premier
dzielnik
18.12.2020 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2641
Związkowcy pożegnali Adriana Napierałę, Wójta Gminy Dopiewo!
dzielnik
16.12.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2830
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:09
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 "Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą". To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc!