tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 58 131
Wczoraj 284 592
Ostat tydzień 1870 4396
Ostat. dwa tyg. 3488 8333
Ostat. miesiąc 8521 21176
Ostatni rok 94931 233512
Razem 1954616 4237110
aktualnosci
Spotkanie Noworoczne u Marszałka Województwa Wielkopolskiego
dzielnik
13.01.2018 | Sobota

Spotkanie Noworoczne u Marszałka Województwa Wielkopolskiego

W dniu 13 stycznia br. podinsp. Andrzej Szary uczestniczył w Spotkaniu Noworocznym organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

Marszałek Marek Woźniak złożył życzenia wszystkim, którzy szanują demokrację i kochają wolności

„Chciałbym wszystkim czyniącym dobro życzyć powodzenia w realizacji ich planów, niezależnie od tego, jaką organizację, grupę czy opcję polityczną reprezentują. Wszystkim uczciwym życzę, aby nie stali się z przyczyn politycznych lub fałszywego donosu ofiarami zreformowanego sądownictwa, sprawnej policji i pryncypialnej prokuratury pod tym samym politycznym nadzorem. Samorządowcom życzę, aby ustalony wynik wyborów nie był inny od obliczonego, a także, aby wyborcy nie zmieniali w trakcie wyboru, zamalowując ich kratkę i zaznaczając ich konkurentów. Kandydatom życzę – może trochę naiwnie – zwłaszcza wójtom, burmistrzom i prezydentom, aby ich codzienna ciężka praca została przez wyborców doceniona i żeby nie przegrali z kandydatami, którzy tylko ładnie wyglądają na zdjęciu zamieszczonym na facebooku lub którzy zamieścili filmik, jak sprawnie przyrządzają sałatkę w kuchni. Nam wszystkim życzę, abyśmy nie ulegli konsekwentnie kreowanej niechęci do unijnych instytucji, niektórych krajów członkowskich Unii Europejskiej i nie dokonali im na złość Polexitu. Życząc dobrego roku, chciałbym wszystkim, którzy szanują demokrację i kochają wolność, zadedykować fragment tekstu Wojciecha Młynarskiego: Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy, jeszcze któregoś rana odbijemy się od ściany…” – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczas tradycyjnego Spotkania Noworocznego, które odbyło się 13 stycznia w Auli UAM w Poznaniu. Jak co roku Marszałek tego wieczoru w gronie zaproszonych przedstawicieli świata kultury, nauki, biznesu, zwierzchników polskiego Kościoła, a także przedstawicieli mediów, polityków i samorządowców, przedstawił plany dla regionu na 2018 rok, a także podsumował rok i podziękował za wspólną pracę na rzecz Wielkopolski.
Cała treść przemówienia

Spotkanie Noworoczne to także wydarzenie, podczas którego Marszałek Marek Woźniak ogłasza nazwisko laureata Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. „Za czynienie dobra”, wyróżnienie za 2017 rok otrzymał Leonard Szymański, współtwórca wolnych związków zawodowych w Wielkopolsce, wybitny działacz społeczny, poseł na Sejm Komitetu Obywatelskiego Solidarności.
„Nagroda ta jest hołdem dla ludzi, którzy w latach 80. XX wieku walczyli o wolną Polskę, a po 1989 roku – nie szczędząc sił – aktywnie ją budowali” – napisali w uzasadnieniu swego wyboru członkowie Kapituły nagrody.
„Nagroda czynienia dobra jest chyba drogowskazem w naszych dzisiejszych czasach i nie tylko w naszych, taki drogowskaz był zawsze – powiedział podziękowawszy za nagrodę Leonard Szymański. – Obowiązek czynienia dobra jest bardzo ważny. Tym bardziej, że Jan Paweł II mówił: dobrem zwyciężajcie zło. I to jest też wskazówka dla dzisiejszych czasów, że musimy wszystko zrobić, aby to dobro powoli zaczęło zwyciężać”.
Z kolei Alicja Kapuścińska, wdowa po pisarzu, którego imię nosi nagroda, dodała: „Ta nagroda ma swoją historię. Przypomnę – w 2006 roku późną jesienią Ryszard zaproponował nagrodę za czynienie dobra, a na myśli miał poznaniankę - panią doktor Wandę Błeńską, która w Afryce leczyła trędowatych i tam była uważana za świętą. Ponieważ Ryszard wiele lat życia też pracował w Afryce, więc widział, jak bardzo pani doktor Błeńska przyczyniała się do tego, by czynić dobro. Jeśli chodzi o postać naszego dzisiejszego laureata, to już usłyszeliśmy tyle pięknych słów na temat jego działalności, więc ja tylko chciałabym mu złożyć najserdeczniejsze gratulacje”.
Bilans mijającego roku dopełniają Nagrody Marszałka Marka Woźniaka dla zwycięzców XVIII Konkursu Dziennikarskiego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego pod hasłem „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska. Regiony przyszłością Europy”. W tym roku zostali nimi czterej panowie. Nagroda I przypadła Tomaszowi Cylce z poznańskiej „Gazety Wyborczej” za reportaż pt. „Wsiąść do pociągu nie bylejakiego”, II – Janowi Józefowskiemu z Wielkopolskiej Telewizji Kablowej za reportaż pt. „Islamofobia – europejskie wyzwanie, wielkopolski kontekst”, natomiast III ex aequo – Mariuszowi Szalbierzowi z Faktów Pilskich za reportaż pt. „Partnerzy wspólnej Europy” oraz Maciejowi Kautzowi z MC Radio za audycję pt. „Three Englishmen&Their Ties to Poznan and Poland”.
Leonard Szymański to człowiek-legenda nie tylko dla Wielkopolan, autorytet moralny bez reszty oddany służbie drugiemu człowiekowi i gotowy walczyć o niego i o jego dobro. Po ukończeniu studiów od 1963 roku zatrudnił się w „Wiepofamie” w Poznaniu, gdzie z przerwami pracował aż do 1992 roku. Warto przypomnieć, że w latach 1972–73 wraz dr. Bogdanem Szelągowiczem opracował konstrukcję aparatu płuco–serce, które zostało przekazane klinice Chirurgii Dziecięcej w Poznaniu. Od początku życia zawodowego działał na rzecz robotników – do 1980 roku społecznie, jako mąż zaufania w Związku Zawodowym Metalowców w Wiepofamie. A od tego roku w NZSS „Solidarność”, potem budował struktury wolnych związków zawodowych w Wielkopolsce i pełnił w nich wiele funkcji kierowniczych. Leonard Szymański to człowiek dialogu, który żyjąc i działając w biegunowo różnych środowiskach, z wielkim szacunkiem odnosił się do każdego. Od czasów studenckich był silnie związany z życiem poznańskiego Kościoła: był m.in. współorganizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Poznaniu. Z taką samą pasją angażował się także w sprawy gospodarcze i społeczne (m.in. był wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów Czerwca 56’ w 1981 roku), także jako poseł na Sejm z listy Komitetu Obywatelskiego Solidarności.

W części artystycznej goście Marszałka Marka Woźniaka wysłuchali koncertu, na który złożyły się utwory z repertuaru Andrzeja Zauchy w autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha. Materiał ten pochodził z płyty Kuby Badacha „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, która w 2013 roku otrzymała status „Złotej Płyty”.

Przypomnijmy:
Ideą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego jest uhonorowanie osób lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy pracujących dla dobra społeczeństwa, ale daleko wykraczających poza zwyczajowe standardy działania. Tych, którzy kierują się w tym działaniu wartościami uniwersalnymi. Do ustanowienia nagrody zainspirował Wielkopolan 25 listopada 2006 roku Ryszard Kapuściński. Ten wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf, przebywając w Poznaniu, zauważył, iż nie mamy nagrody, która honorowałaby ludzi, którzy czynią dobro, ludzi niekoniecznie z regionu i niekoniecznie za zasługi dla regionu.
Od 2007 roku wyróżnienie przyznaje i wręcza podczas tradycyjnego Spotkania Noworocznego Marszałek Marek Woźniak. Obecna jest także Alicja Kapuścińska, wdowa po pisarzu. Pierwszą laureatką Nagrody była Doktor Wanda Błeńska, wybitna lekarka i misjonarka. W kolejnych latach otrzymali ją również: Profesor Anna Wolff- Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, Profesor Andrzej Kwilecki, Profesor Maciej Kurpisz, Profesor Jacek Łuczak, Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak, Krystyna Łasowska oraz Dorota i Wojciech Pawłowscy. Zeszłorocznym laureatem nagrody był Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.
Laureatom XVIII Konkursu Dziennikarskiego „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska. Regiony przyszłością Europy” Marszałek Marek Woźniak wręczył pamiątkowe statuetki i nagrody, które, zgodnie z regulaminem, mają wymiar finansowy. Ten konkurs ma za zadanie wyakcentować fundamentalną rolę regionów w rozwoju naszego państwa i budowaniu zjednoczonej Europy. Chodzi też w nim o to, aby pokazać mieszkańcom Wielkopolski, jak wiele dla kształtowania europejskiej wspólnoty krajów i regionów robią samorządy w ogóle, a samorządy województw w szczególności.


 

25 - lecie powstania Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
dzielnik
17.04.2024 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6
RMF24 - Cudzoziemcy w polskiej policji? KGP rozpoczęła analizy
dzielnik
18.04.2024 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28
KWP/NSZZ Policjantów - "Kryształowe Gwiazdy"
dzielnik
12.04.2024 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 88
Dar Serca od Justyny Przybył, Przewodniczącej ZT NSZZ P KPP w Czarnkowie dla WOŚP
dzielnik
15.04.2024 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 66
Policja korzystała z Pegasusa. Komendant główny ujawnia szczegóły
dzielnik
15.04.2024 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 44
Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w radio Poznań o sytuacji kadrowej polskiej Policji
dzielnik
12.04.2024 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 181
Podkomisja stała do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa (ASW)
dzielnik
11.04.2024 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 110
Komendant Główny Policji i NSZZ Policjantów rozmawiali o walce z wakatami i finansowaniu Policji
dzielnik
09.04.2024 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 150
Powołano Pełnomocnika MSWiA w sprawie tzw. ustawy represyjnej!
dzielnik
11.04.2024 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 65
Policyjne uposażenie będzie wyższe. Blisko tysiąc złotych więcej na start
dzielnik
08.04.2024 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 410
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:09
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 "Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą". To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc!