tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 166 400
Ostat tydzień 2334 5884
Ostat. dwa tyg. 4450 11925
Ostat. miesiąc 9769 28031
Ostatni rok 105398 242541
Razem 1946261 4216334
Zespół dialogu o konsultacjach, mediatorach i deregulacji
Zespół dialogu o konsultacjach, mediatorach i deregulacji
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Piątek, 15 Czerwiec 2012 21:10
alt15 czerwca 2012 r. w CPS Dialog odbyło się posiedzenie Zespołu Problemowego ds. Rozwoju Dialogu Społecznego. Rozmawiano o kwestii przestrzegania prawa przy okazji konsultacji społecznych, o problemach związanych z instytucją mediatora oraz o deregulacji w zakresie obowiązków informacyjnych.

Na wstępie, wiceprzewodniczący FZZ Zygmunt Mierzejewski przypomniał o, poruszonej podczas ostatniego Posiedzenia Plenarnego TK, kwestii naruszenia zasad konsultacji społecznych przy pracach nad ustawą o działalności leczniczej. Chodziło o to, że przed upływem terminu do konsultacji przez partnerów społecznych, niemal identyczny projekt został skierowany do Parlamentu jako inicjatywa poselska, z pominięciem konsultacji społecznych.

Zdaniem Zygmunta Mierzejewskiego, zespół dialogu powinien przekazać marszałkowi Sejmu swoją dezaprobatę dla takiego postępowania. Poparli go przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ.
Janusz Gołąb z OPZZ wskazał, że nie przeprowadzając konsultacji społecznych nad projektem poselskim marszałek Sejmu złamała art. 34 Regulaminu Sejmu.

Sekretarz Stanu w MPiPS Jacek Męcina zadeklarował, w imieniu ministra pracy, że przygotuje stanowisko, w którym zawrze sprzeciw partnerów społecznych wobec praktyki, jaka miała miejsce przy ustawie o działalności leczniczej. Następnie zostanie ono przekazane marszałek Sejmu. W jego opinii, warto też pokusić się o przygotowanie propozycji zmian prawnych w tym zakresie tak, by było jasne, w jaki sposób rozstrzygać kwestię konsultacji przy projektach poselskich. W obecnej sytuacji rząd nie ma możliwości wpływania na inicjatywy poselskie.

Poparł tę propozycją przewodniczący zespołu Zbigniew Żurek podkreślając, że konsultacje powinny być przeprowadzane dwuetapowo: na etapie założeń ustawy i już przy opiniowaniu konkretnego aktu prawnego.
Przedstawiciele ministra gospodarki podczas posiedzenia zespołu wskazali możliwe metody deregulacji jeżeli chodzi o obowiązki informacyjne. Jak wskazali, można je: zlikwidować, ograniczyć ich częstotliwość bądź zakres tematyczny, realizować je metodą elektroniczną, uprościć formularze lub zamieszczać je na stronie internetowej, ograniczyć obowiązek informacyjny do wskazania podmiotu, któremu już wcześniej zostały przekazane informacje danego rodzaju. Kwestie omawianych deregulacji dotyczyły ustaw: o organizacjach pożytku publicznego, o związkach zawodowych, o organizacjach pracodawców, o CBA, o NIK, o informatyzacji podmiotów realizujących.

Na posiedzeniu zespołu pojawił się także temat mediatorów. Jak wyjaśnił dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w MPiPS Marek Waleśkiewicz, coraz częściej dochodzi do praktyki polegającej na tym, że pracodawcy nie chcą prowadzić mediacji zgodnie z trybem ustawowym. Godzą się jedynie na dialog ze związkami poza tym trybem. Wysłanie mediatora do takiego zakładu nic nie daje. Taka sytuacja ma ostatnie miejsce w firmie Enea (o czym poinformowano już odpowiedni WKDS), a wcześniej wystąpiła w Fiacie. Dyrektor Waleśkiewicz poinformował, że departament dialogu przygotował propozycje zmian prawnych w tym zakresie, które skieruje do ministra Jacka Męciny.

Przy okazji pojawił się problem odwoływania mediatorów, w tym już nieżyjących lub nie popieranych przez organizację, która ich zgłosiła. Nie ma bowiem trybu takiego odwołania. Partnerzy społeczni uznali, że także tą kwestią należy się zająć na jednym z kolejnych posiedzeń zespołu ds. dialogu.
Termin następnego posiedzenia tego zespołu ustalono na 11 lipca 2012 r.
AG
 
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:39
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!