tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 46 107
Ostat tydzień 2214 5591
Ostat. dwa tyg. 4330 11632
Ostat. miesiąc 9649 27738
Ostatni rok 105278 242248
Razem 1946141 4216041
Regulacje związkowe w zespole dialogu TK

Regulacje związkowe w zespole dialogu TK

     
Wpisany przez Redaktor   
Wtorek, 22 Styczeń 2013 16:28

19 stycznia 2013 r. w CPS Dialog odbyło się posiedzenie Zespołu Problemowego ds. Dialogu Społecznego Trójstronnej Komisji. Tematem była reprezentatywność organizacji związkowych, a także projekt zmiany ustawy o związkach zawodowych oraz o organizacjach pracodawców.

O przygotowywanym przez resort pracy projekcie dotyczącym reprezentatywności związkowej poinformował partnerów społecznych sekretarz stanu w MPiPS Jacek Męcina. Zaznaczył, że celem projektu ma być wzmocnienie organizacji reprezentatywnych. To one miałyby być w pierwszym rzędzie partnerami przy wypracowywaniu porozumień w zakładach pracy. W razie ich braku, rolę tę przyjęłaby wspólna reprezentacja związkowa, a dopiero w trzeciej kolejności przeprowadzanoby referendum wyłaniające jedną organizację, która zyskała największe poparcie załogi. Wiceminister pracy mówił też o potrzebie podwyższenia progu reprezentatywności organizacji związkowych, np. do poziomu 10 i 15 proc. wobec obecnych 7 i 10 proc.

Przedstawiciele wszystkich trzech centrali związkowych (FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ) negatywnie ocenili pomysł referendum uznając, że może być on doskonałą okazją do eskalacji wysuwanych żądań.

Dariusz Trzcionka z Forum Związków Zawodowych mówił wręcz o plebiscycie liderów małych związków, którzy obiecywaliby pracownikom jak największe możliwe profity, jeżeli tylko na nich zagłosują w referendum. Wskazał tu przykład kopalni „Budryk”. Co do reprezentatywności, to w imieniu FZZ, opowiedział się za pozostawieniem progów odpowiednio 7 i 10 proc. Uzasadnił to postępującym spadkiem przynależności do związków zawodowych.

Wiceminister Jacek Męcina zaznaczył, że pomysły resortu są jedynie propozycjami do dyskusji w gronie partnerów społecznych. Chodzi w nich o budowanie ładu w zbiorowych stosunkach pracy.

W imieniu pracodawców stanowisko zajęła Grażyna Spytek-Bandurska z PKPP Lewiatan, która wyjaśniła, że pracodawcy popierają wzmocnienie reprezentatywnych organizacji związkowych. Dają jednak pierwszeństwo w debatach na ten temat stronie związkowej jako najbardziej zainteresowanej tematem.

Ustalono, że do 15 lutego 2013 r. partnerzy społeczni zajmą stanowisko wobec propozycji resortu pracy, a także przedstawią własne.

Drugim tematem na posiedzeniu zespołu była zmiana ustawy o związkach zawodowych i organizacjach pracodawców, stanowiąca wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt przedstawił dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w MPiPS Marek Waleśkiewicz. Wskazał, że chodzi w nim m.in. o to, by chałupnicy mogli tworzyć związki zawodowe, o penalizację odpowiedzialności przedstawicieli związkowych za działania niezgodnie z ustawą o związkach zawodowych.

Przedstawiciel Forum Związków Zawodowych Zygmunt Mierzejewski zauważył, że w wypadku projektu zostały złamane zasady dialogu. Najpierw powinien on być bowiem skierowany na zespół problemowy TK i tam omówiony, a dopiero potem wysłany do konsultacji. W tym wypadku pierwsze dwa etapy zostały przez departament pominięte. Opinię tę podzielili pozostali partnerzy.

Merytoryczne wątpliwości związków zawodowych w sprawie zaproponowanych zmian dotyczyły tego, co należy rozumieć przez działania sprzeczne z prawem. Mieli też wątpliwości co do katalogu takich działań wymienionych w projekcie.

Forum Związków Zawodowych na posiedzeniu zespołu reprezentowali: Anna Grabowska, Zygmunt Mierzejewski i Dariusz Trzcionka.

AG

tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:05
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!