tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 6 20
Wczoraj 489 885
Ostat tydzień 2943 5524
Ostat. dwa tyg. 5697 11656
Ostat. miesiąc 11565 24383
Ostatni rok 225720 470958
Razem 1278633 2860007
Protest prokuratorów.

 

Protest prokuratorów w sprawie oddzielenia wysokości ich płac od sędziowskich nie przybrał szerszych rozmiarów i nie sparaliżował pracy prokuratur.

Resort sprawiedliwości poinformował, że odsetek prokuratorów, którzy tego dnia nie przyszli do pracy, biorąc tzw. urlop na żądanie, jest niewielki. Dokładniejszych danych o liczbie osób, które przyłączyły się do protestu nie miał też Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Nie byliśmy organizatorami ani pomysłodawcami, była to oddolna inicjatywa, w sprawie przyłączenia się do protestu daliśmy prokuratorom wolną rękę - powiedział wiceszef związku, Mariusz Gózd z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Dodał, że związek zebrał 3,5 tys. podpisów prokuratorów pod uchwałą w sprawie podwyżek. W środę przedstawiciele związku mają rozmawiać o wzroście wynagrodzeń w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Już w ubiegłą środę resort sprawiedliwości zapowiedział, że nie ma w planach różnicowania wysokości płac sędziów i prokuratorów (dziś tyle samo zarabiają sędziowie i prokuratorzy - na równorzędnych szczeblach). Nie będzie żadnej pauperyzacji prokuratorów - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, dementując pogłoski o planie zróżnicowania zarobków sędziów i prokuratorów. Resort dodawał, że od 1 stycznia nastąpiły podwyżki płac prokuratorów i sędziów - od 110 do 750 zł brutto.

Związkowcy nie są jednak zadowoleni z ostatnich deklaracji ministra. To nie podwyżka, ale regulacja ustawowa, dyktowana wskaźnikiem inflacji. Nie wiem, skąd wzięły się podawane 700-złotowe kwoty. Według naszych wyliczeń, pensje w takim wariancie wzrosłyby realnie od 112 do 200 zł brutto - powiedział Gózd.

Prokuratorzy protestują przeciwko mniejszym niż oczekiwano podwyżkom płac i różnicowaniu zarobków prokuratorów oraz sędziów. Stowarzyszenie prokuratorów RP domaga się podwyżek zarobków o 25%. Na razie jednak taką podwyżkę Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało jedynie sędziom.

Według szefa pomorskiej Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratur Bartłomieja Wiktora, urlop na żądanie w ramach protestu wzięło w woj. pomorskim średnio ok. 80-90% prokuratorów.

W prokuraturze rejonowej w Gdyni do pracy nie przyszło niemal połowę prokuratorów. Masowo o urlop na żądanie poprosili też prokuratorzy z Tczewa, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego. Kilka osób nie pracuje w prokuraturze okręgowej w Gdańsku, jeden prokurator poprosił też o urlop w prokuraturze okręgowej w Słupsku.

Rzecznik prokuratury apelacyjnej w Gdańsku Krzysztof Trynka zapewnia, że nie odnotowano większych zakłóceń pracy podległych jednostek.

W okręgu w Słupsku tylko jeden z 67 prokuratorów wziął urlop.

W Zachodniopomorskiem 15 prokuratorów nie przyszło do pracy. Prokuratorzy wzięli urlopy na żądanie. Anna Gawłowska-Rynkiewicz, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie mówi, że nieobecności nie wpływają na pracę prokuratur.

Prokuratorzy z okręgu zielonogórskiego nie wzięli udziału w akcji protestacyjnej prokuratorów i stawili się rano do pracy.

Kilka dni temu prokurator okręgowy w Zielonej Górze Jan Wojtasik przyznawał, że również zdaniem śledczych z jego okręgu zarobki prokuratorów są zbyt niskie i rażąco odstają od pensji sędziowskich. Ostatnie zapowiedzi przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości wyciszyły jednak nastroje i żaden z prokuratorów z południowej części województwa lubuskiego nie wziął dziś tzw. urlopu na żądanie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Kazimierz Rubaszewski podkreśla, że prokuratorzy będą bacznie obserwować rozwój sytuacji. Nasz ewentualny protest zależeć będzie od decyzji resortu w sprawie przyszłych podwyżek - stwierdził Rubaszewski.

Do protestu przystąpiła część łódzkich prokuratorów. Do pracy nie przyszło dziewięć osób z Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie oraz osiem w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Bałuty. To blisko jedna trzecia wszystkich pracujących tam prokuratorów. Urlopów na żądanie nie wzięli prokuratorzy z Prokuratury Łódź-Widzew czy Prokuratury Apelacyjnej.

W prokuraturach okręgu radomskiego jednodniowe urlopy na żądanie wzięło 30 prokuratorów.

W okręgu elbląskiej prokuratury okręgowej urlopy na żądanie wzięło 20 prokuratorów: jeden z prokuratury okręgowej, pozostali z prokuratur rejonowych w: Działdowie (3 osoby), Ostródzie (3 osoby) i Elblągu (13 osób).

W okręgu prokuratury okręgowej w Olsztynie urlop na żądanie wziął tylko jeden prokurator z prokuratury rejonowej w Ełku.

Na Opolszczyźnie na urlopach przebywało kilku prokuratorów z Nysy i Brzegu.

W okręgu krakowskim z urlopów na żądanie skorzystało nieco ponad 30% prokuratorów z prokuratur rejonowych. W Nowym Targu, według zastępcy prokuratora rejonowego Zbigniewa Gabrysia, w poniedziałek do pracy nie przyszło 70% prokuratorów. W Zakopanem na 9 zatrudnionych prokuratorów, dwóch "było na L-4".

Urlopy na żądanie wzięło 15 prokuratorów apelacji szczecińskiej obejmującej prokuratury okręgowe w Szczecinie, Koszalinie i Gorzowie Wielkopolskim.

W okręgu poznańskim na jednodniowy urlop na żądanie poszło 23 prokuratorów - to ok. 8% wszystkich prokuratorów pracujących w prokuraturach podległych PO.

W woj. świętokrzyskim największa absencja prokuratorów była w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie do pracy przyszło trzech prokuratorów na 13; w Starachowicach - obecnych było czterech na 11, a w Sandomierzu - dwóch na ośmiu zatrudnionych. W kieleckich prokuraturach urlopy związane z protestem wzięło po kilku prokuratorów. Z powodu braku prokuratorów w ostrowieckim sądzie nie odbyło się pięć spraw.

Rzecznik prokuratora generalnego Ewa Piotrowska podkreśla, że w jej opinii protest prokuratorów nie ma sensu, bo nowa ustawa będzie lepsza od obecnie obowiązującej. Rozdziela między innymi urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma danych, ilu prokuratorów w całym kraju poprosiło o urlop na żądanie. 

Źródło - ONET
 
 
 

tytul_szukaj
tytul_zegar
01:31:09
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz porozumienie MSWiA - FZZ SM w sprawie podwyżek?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
Najlepsze od lat
dzielnik


ZW NSZZ P – Wojewódzka Konferencja Sprawozdawcza Delegatów NSZZ P w dniu 13 marca na wniosek WKR NSZZ P przyjęła Sprawozdanie z działalności Organizacji Wojewódzkiej w latach 2016 -2018!