tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 3 6
Wczoraj 466 964
Ostat tydzień 2256 6046
Ostat. dwa tyg. 4535 11931
Ostat. miesiąc 9776 25991
Ostatni rok 96371 234963
Razem 1949923 4226222
Większe bonifikaty przy wykupie mieszkań dla żołnierzy

Większe bonifikaty przy wykupie mieszkań dla żołnierzy


 
95 proc. zamiast 60 proc. bonifikaty dla żołnierzy i ich rodzin przy wykupie lokali z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej,  przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych. W środę odbyło się drugie czytanie projektu. Nie wniesiono poprawek, co oznacza, że Sejm zagłosuje za zmianami jeszcze w tym tygodniu.Nie wniesiono


 Przedłożenie, które do laski marszałkowskiej złożyła grupa posłów PO, poparły także kluby PSL i SLD. Przedstawiciel PiS powiedział, że jego klub "przedstawi swoje stanowisko podczas głosowania", zaś reprezentant TR nie wyartykułował, jak będzie ostatecznie głosowała jego partia.


Generalnie chodzi o przywrócenie bonifikat wobec osób uprawnionych do wykupu lokali mieszkalnych z zasobu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej obowiązujących do końca 2012 oraz usprawnienie zamiany mieszkań wojskowych.  W uzasadnieniu zmian podano, że nowe regulację umożliwiają  zamianę dotychczas zajmowanych mieszkań  na lokale o mniejszym metrażu.   W art. 48 ustawy o zakwaterowaniu pojawił się bowiem zapis, że na wniosek „ osoby innej niż żołnierz zawodowy, dyrektor oddziału może  dokonać zamiany lokalu mieszkalnego  na inny lokal mieszkalny w tej miejscowości lub innej miejscowości niezasiedlony.” Chodzi konkretnie o pracowników wojska.  Obecne przepisy wprowadzają wiele ograniczeń. Np. pracownik wojska nie ma możliwości zamiany mieszkania z inną osobą cywilną - może zamienić je na inne, ale tylko wtedy, gdy interesujący go lokal zajmuje żołnierz zawodowy. Według wnioskodawców taka nowelizacja szczególnie pomoże osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów), zamianę mieszkania na mniejsze. W projekcie doprecyzowano też przepisy dotyczące kosztów remontów.


Jednak najważniejsze zmiany dotyczą przywrócenia w art. 58 ust. 2 i 3  95-proc. pomniejszenia  na wykup lokali z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.  Uprawnienia przysługiwać będą żołnierzom, którzy nabyli już prawo do wojskowej emerytury, wojskowym zwolnionym ze służby na skutek wypowiedzenia dokonanego przez siły zbrojne oraz upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom i rencistom wojskowym. A także członkom rodziny wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci. Pozostałym osobom będzie przysługiwało 90 proc. zniżki. Przy czym Pomniejszeń nie stosuje się do sprzedaży prawa własności  lub użytkowania wieczystego, w przypadku posiadania przez Agencję takiego prawa,  ułamkowej części gruntu przypadającej na sprzedawany lokal mieszkalny

Od początku 2013 r. te bonifikaty wynoszą odpowiednio 60 i 30 proc. Taką wysokość zniżek parlament uchwalił w marcu 2010 r.


Wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski powiedział w środę w Sejmie, że według szacunków WAM potencjalnie wykupowi może podlegać ok. 9,6 tys. mieszkań, o ile ich lokatorzy będą tym zainteresowani.


Większe zniżki przy wykupie mieszkania w opinii wnioskodawców mają nakłonić żołnierzy, by częściej kupowali mieszkania niż brali odprawy mieszkaniowe. W połowie 2013 r. średnia kwota, o którą pomniejszano wartość wykupowanych mieszkań wynosiła ok. 95,5 tys. zł, a średnia odprawa mieszkaniowa - ok. 180 tys. zł. Mieszkania zwalniane przez żołnierzy to także koszt dla WAM - trzeba je remontować, a jeśli w danej miejscowości nie ma zapotrzebowania na lokale dla żołnierzy - utrzymywać do czasu sprzedaży.


Od kiedy wprowadzono mniej korzystne bonifikaty przy wykupie lokali, czyli od 1 stycznia 2013 r. prywatyzacja zasobów WAM została praktycznie zastopowana. Agencja w 2013 r. sprzedała jedynie 85 lokali w trybie przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Jak wynika z informacji przekazanych portalowi przez Magdalenę Kłosińską, rzecznika WAM, najwięcej lokali sprzedały w 2013 r.  Oddziały Regionalne: w Zielona Góra  ( 18 sztuk),  Szczecinie ( 13 sztuk) i Warszawie ( 12 sztuk)  a najmniej w Krakowie i Lublinie ( po 4 sztuki) oraz  Bydgoszczy ( 5 sztuk).
  Ry

tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:25
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - Komendantem Głównym Policji został inspektor Marek Boroń — ogłosił środę w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.