tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 69 327
Wczoraj 336 1112
Ostat tydzień 2191 6362
Ostat. dwa tyg. 4647 12583
Ostat. miesiąc 10105 29372
Ostatni rok 96395 235072
Razem 1949523 4225579
SM chce emerytur mundurowych

 

Straż miejska chce emerytur jak służby mundurowe

Straż miejska chce podobnych przywilejów emerytalnych, jakie mają policjanci. Strażnicy przygotowują właśnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chcą w nim wykazać, że obecnie obowiązujące ich formację zasady przechodzenia na emeryturę są niezgodne z konstytucją.

Obecnie strażnicy miejscy i gminni nabywają uprawnienia emerytalne po 35 latach pracy. To, jak twierdzą, zbyt długi okres, jak na specyfikę pracy, którą wykonują, a którą porównują do pracy policji. Strażnicy domagają się więc identycznych lub podobnych przywilejów emerytalnych co funkcjonariusze policji. Ci ostatni na emeryturę mogą przechodzić po przepracowaniu 25 lat.
Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP (KRKSMiG) przygotowała wniosek do o Trybunału Konstytucyjnego, w którym chce wykazać, że obecnie obowiązujące zasady przechodzenia na emeryturę są niezgodne z konstytucją.

Identyczne lub podobne

O sprawie pierwszy napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Informacje „DGP” potwierdza w rozmowie z Onetem Piotr Ichniowski, rzecznik prasowy KRKSMiG. - Wniosek jest w fazie projektowej, na etapie uzgodnień – zaznacza. - W projekcie nie mówimy o żadnym konkretnym rozwiązaniu. Nie oczekujemy też niczego więcej niż ma policja. Oczekujemy albo podobnych, albo identycznych, rozwiązań – mówi rzecznik. Te oczekiwania wynikają z podobieństwa zakresu obowiązków tych dwóch formacji. - Nie można porównywać oddziału antyterrorystycznego policji z zadaniami strażników, bo to są kompletnie inne zadania, ale już kiedy porównamy strażników miejskich z policjantami prewencji czy policjantami dzielnicowymi, to okaże się, że uprawnienia obu formacji są identyczne albo bardzo podobne. Skoro zadania i uprawnienia tych dwóch formacji są w porównywalnych zakresach niemalże identyczne, to narzuca się, że powinny mieć albo identyczne, albo podobne rozwiązania, co do uprawnień emerytalnych – mówi Piotr Ichniowski.

Na razie nie mają. Rzecznik KRKSMiG przypomina, że pomimo wielu podobnych zakresów obowiązków, jedyne, co na tę chwilę łączy strażników z policjantami, to prawo do otrzymywania munduru. Jak twierdzi, czas na sprawiedliwe i uczciwe rozwiązania. Przy tym dementuje pogłoski o tym, że oczekiwania straży miejskiej są kosztowne. - Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mamy 10 tys. strażników. Według naszych informacji i naszych wyliczeń osób, które teoretycznie mogłyby się ubiegać o emeryturę po przepracowaniu 25 lat, jest zaledwie kilkaset. Czy to jest zagrożenie dla finansów państwa? Nie sądzę. Czy to są nadmierne żądania? Uważamy, że nie – twierdzi.

W kolejce po uprawnienia

Temat emerytur strażników miejskich i gminnych był w przeszłości podejmowany wielokrotnie. W 2009 roku PiS przedstawiło projekt noweli ustawy o strażach gminnych, zgodnie z którym strażnicy mogliby nabywać uprawnienia emerytalne po 25 latach pracy. Poseł PiS Jarosław Zieliński przekonywał wówczas, że to „bardzo niekosztowne, jeżeli chodzi o kwestie finansowe, zmiany”. „Ich koszt nie jest duży, bo formacje, o których mówimy, nie są liczebne” – przekonywał. Z tym argumentem nie zgodził się Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. „Mówiąc o niewielkiej liczebności tej grupy, trzeba mieć świadomość, że w kolejce po uprawnienia emerytalne przysługujące służbom mundurowym czeka również Straż Ochrony Kolei, Służba Celna, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Marszałkowska. Za chwilę zgłoszą się przedstawiciele firm ochroniarskich, którzy również realizują ważne zadania, chroniąc często majątek wartości dziesiątków milionów złotych  wyposażone są często w broń i niejednokrotnie narażają swoje życie i zdrowie” – mówił.

Jest szansa

Sejmowe komisje nie poparły wówczas propozycji PiS. Teraz jednak strażnicy miejscy i gminni mają spore szanse na powodzenie, bo podobną walkę o przywileje stoczyła w Trybunale Konstytucyjnym służba celna. Celnicy także zgłosili do TK wniosek, w którym tłumaczyli, że choć należą do służb mundurowych, nie są objęci przywilejami, jak na przykład policjanci czy funkcjonariusze straży granicznej, co narusza m.in. konstytucyjną zasadę równości.

TK stwierdził, że rzeczywiście celnicy mają podobne zadania do tych, które pełnią funkcjonariusze policji, a więc należą im się te same przywileje emerytalne. „Do zadań Służby Celnej należy bowiem również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie określonych przestępstw i wykroczeń. Sytuacja prawna funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy je wykonują, jest podobna do funkcjonariuszy Policji, którym jednocześnie przysługują emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego” – orzekł w marcu tego roku Trybunał.

tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:38
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - Komendantem Głównym Policji został inspektor Marek Boroń — ogłosił środę w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.