tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 49 121
Wczoraj 286 706
Ostat tydzień 1778 4363
Ostat. dwa tyg. 3568 8670
Ostat. miesiąc 7873 19195
Ostatni rok 94717 233770
Razem 1956052 4240750
Emeryci mundurowi startują do Sejmu

 Emeryci mundurowi startują do Sejmu

 

 
Do tej pory  PKW zarejestrowała ponad 60 komitetów wyborczych,  których kandydaci będą mogli ubiegać się o mandaty posłów i senatorów. W zeszły czwartek, 27 bm.  wniosek o rejestrację w Państwowej Komisji Wyborczej złożył  Komitet Wyborczy Wyborców – Emeryci Mundurowi (KWW-EM). Dołączyli do kilkudziesięciu innych komitetów, którzy prawdopodobnie nie przekroczą  5 proc.  progu wyborczego, ale ich głos może być słyszalny w trakcie kampanii wyborczej.  Czego się domagają? 
 
 
Na stronie PWW-EM  odnajdujemy  telefon  do pełnomocnika komitetu chor.  sztab.  w st. spocz. Tomasza Gumiennego, wywodzącego się z żołnierskiego środowiska. Jest on także prezesem Stowarzyszenia  Żołnierzy Zawodowych w Stanie Spoczynku i Rezerwy  oraz ich  rodzin, które jest w trakcie procedur zatwierdzających statut organizacji  w Krajowym  Rejestrze Sądowym.  
 
Komitet skupia w swoich szeregach emerytów i rencistów służb mundurowych, w większości tych którzy odeszli ze służby lub pracy przed 1999 r. To data znamienna. Tego roku weszła w życie powszechna reforma emerytalna, która spowodowała spore zamieszanie wśród świadczeniobiorców mundurowych  oraz ...prawników z instytucji państwowych  i rządowych, różnie interpretujących przepisy dotyczące waloryzacji. 
 
 
Podstawą mobilizacji  byłych żołnierzy  i emerytów  do działania  i utworzenia komitetu są uchwalone w latach 1993-1994  ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy  i funkcjonariuszy oraz ich rodzin.  Spowodowały one zmniejszenie podstawy wymiary emerytury mundurowej ze 100 do 75 proc. ostatniego uposażenia. Jednocześnie ustawodawcy zagwarantowali w art. 53 ustawy emerytalnej dla wojska, że świadczenia będą ustalane  na nowo z urzędu według zasad określonych w ustawie, by zachować parytet 75 proc. wysokości aktualnie należnego na analogicznym stanowisku, wysłudze lat i w tym samym stopniu wojskowym.
 
„Stary portfel” emerytalny 
 
Z dniem 11 września 2003 r weszła w życie ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która zmieniła podstawy wymiaru świadczenia. Jednak wojskowe biura emerytalne  nie zastosowały się do nowych  uregulowań prawnych, mimo  że zobowiązane były z urzędu do ponownego ustalenia wysokości świadczenia emerytalnego od 1 lipca 2004 r (wyrok TK z dnia 8 maja 2000r sygn. SK 22/99). 
 
W rezultacie żołnierz przechodzący na emeryturę w chwili obecnej z tego samego stanowiska i posiadanego stopnia z tymi samymi dodatkami i wysługą lat krótszą, otrzymuje świadczenia wyższe o ponad 60 proc. czyli świadomie wytworzono „stary portfel”. Podzielono środowisko emerytów mundurowych na lepszych i gorszych. Nie zmienia to faktu, że żołnierze lub funkcjonariusze, którzy  rozstali się z mundurem  pod koniec poprzedniej dekady  zyskali na waloryzacji świadczeń znacznie więcej niż  ich koledzy w służbie czynnej. 
 
Prawa nabyte różnie interpretowane 
 
Tysiące emerytów i rencistów mundurowych „ starego  portfela”  czuje się pokrzywdzonych, że  nie zachowano wobec  nich praw  nabytych  przy zasadach waloryzacji świadczeń  mundurowych obowiązujących  po 1 stycznia  1999 r.  Tomasz Gumienny powołuje się przy tym na orzeczenie Trybunał Konstytucyjny z 22 czerwca 1999 r. dotyczące kolejarzy ( sprawa K5/99). Z jednej strony Trybunał orzekł, że ustawa o FUS zabierająca  kolejarzom prawa nabyte,  w tym prawo do przechodzenia na emeryturę w wieku 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet  jest zgodna  z Konstytucją (Dz. U z 1999 r.  nr 61 poz.678).Z drugiej  strony, dwukrotnie ustawodawcy zastosowali wobec służb mundurowych zasadę, że prawo nie działa wstecz. Po pierwsze, art. 6 ust.3 ustawy z 13 października 1998 r ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadził wobec osób, które podjęły służbę  po 1 stycznia 199 r.  obowiązek ubezpieczenia  emerytalnego i rentowego ( przepisy zostały uchylone ustawą z 23 lipca 2003 r .– przyp. R.Ch. ). Po drugie, wprowadzając od 2013 r. zmiany  zasad emerytalnych wobec żołnierzy i funkcjonariuszy nie zastosowano wobec tej grupy  podobnej zasady jak dla kolejarzy.  Należy przypomnieć, że wszyscy żołnierze i policjanci, którzy rozpoczęli służbę od 1 stycznia 2013 r.  nabędą prawa emerytalne  po 55 roku życia i 25 latach służby.
 
W odczuciu kolejarzy należało wprowadzić opcję „zerowa” tzn. pracownicy przyjmowani na PKP po dniu 18 grudnia 1998 roku powinni podlegać zapisom nowej ustawy z 17 grudnia 1998 roku. 
 
- Oznacza to, że kolejarze podobnie jak byli żołnierze czy funkcjonariusze „starego portfela” słusznie  upominają  o prawa, które im zabrano z naruszeniem zasad konstytucyjnych - wyjaśnia Tomasz Gumienny. W sprawach szczegółów odsyła do bloga  (zdzisław1942.bloog.pl) 
 
 
 Inne postulaty komitetu 
 
 
Komitetu Wyborczego Wyborców  -  Emeryci Mundurowa deklaruje, że nie będą wchodzić do rządu, w żadne układy z partiami politycznymi, które dawno nas porzuciły, musimy liczyć tylko na siebie.
 
Postanowili  w przyszłym parlamencie, w imieniu wszystkich emerytów  i rencistów  mundurowych walczyć o 
  • nasze prawa nabyte w celu przywrócenia zagwarantowanej nam ustawowo waloryzacji emerytur i rent,
  • przeciwstawianie się kłamliwej propagandzie o wysokich świadczeniach emerytów i rencistów służb mundurowych, otrzymujących świadczenia sprzed 1999 r.,
  • rozliczenie poprzednich rządów za zniszczenie i rozkradanie zakładów przemysłowych, a tym samym pozbawienie ludzi miejsc pracy,
  • ujawnienie i ukaranie winnych złodziejskiej prywatyzacji i wyprowadzenie majątku narodowego poprzez wydłużenie okresu przedawnienia za te przestępstwa,
  • spowodowanie zwrotu zagarniętego mienia lub jego wartości,
  • redukcję zbędnych stanowisk państwowych i samorządowych,
  • zwiększenie emerytur i rent powszechnych z puli zlikwidowanej nadmiernej biurokracji, zbędnych urzędów, „kolesiowskich” stanowisk,
  • zwiększenie miejsc pracy poprzez odbudowę zniszczonych zakładów pracy,
  • popieranie Prezydenta w sprawie przywrócenia wieku emerytalnego.
  • zapewnienie żołnierzom kontraktowym warunków do uzyskania uprawnień emerytalnych, lub przedłużenia w tym celu kontraktów
 
Zbliżające się wybory parlamentarne skłoniły  portal, który niebawem zmieni szatę graficzną i przejdzie na nowy system zarządzania informacją do uruchomienia nowej sondy.  Pytanie brzmi: kto z członków Prezydium Sejmowej Komisji Obrony Narodowej zasługuje na mandat? Celowo pominęliśmy, które ugrupowania znajdujące się w Sejmie ich delegowały, aby nie kierować się sympatią czy antypatią do partii.  
 
Tekst i zdjęcie: Ryszard Choroszy  
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:03
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 "Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą". To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc!