tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 64 194
Wczoraj 276 634
Ostat tydzień 1874 4363
Ostat. dwa tyg. 3506 8468
Ostat. miesiąc 8288 20619
Ostatni rok 94749 233175
Razem 1954898 4237807
Virtpol – nowy system szkolenia funkcjonariuszy służb mundurowych

Virtpol – nowy system szkolenia funkcjonariuszy służb mundurowych

Zamieszczony Data publikacji 28.06.2016
 

„Doskonała znajomość taktyki działań interwencyjnych może być uzyskana i utrzymana jedynie w drodze częstych i powtarzalnych treningów. VIRTPOL to innowacyjne narzędzie, które będzie miało za zadanie przygotować policjantów do sytuacji kryzysowych, z jakimi będą mogli się spotkać w trakcie wykonywania obowiązków służbowych” – mówił o projekcie realizowanym w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie podinsp. dr Grzegorz Gudzbeler – Dyrektor Instytutu Koordynacji Badań i Funduszy Pomocowych WSPol.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie od grudnia 2015 roku buduje dla Polskiej Policji Wirtualny System Działań Interwencyjnych Policji i Treningu Strzeleckiego. Będzie to system, który pozwoli na szkolenie wszystkich policjantów z zakresu taktyki działania podczas podejmowanych interwencji.

VIRTPOL to mobilne, komplementarne narzędzie, które umożliwi ćwiczenie sytuacji realizowanych w czasie rzeczywistym, mogących zaistnieć w trakcie realizacji zadań z udziałem funkcjonariuszy Policji i innych służb. System umożliwi uruchamianie scenariuszy wraz z wariantami będącymi materiałami wideo wysokiej jakości, z wykorzystaniem realnych miejsc podejmowania interwencji.

W ramach projektu przygotowanych zostanie 50 scenariuszy i wariantów działania dla szkolenia taktyki działań interwencyjnych i szkolenia strzeleckiego. Zbudowany zostanie również moduł pomiaru parametrów psychofizjologicznych, który pozwoli na bieżące ich monitorowanie u ćwiczących, indywidualne podejście i osiąganie lepszych efektów szkoleniowych. Uzyskane dane umożliwią również optymalny dobór funkcjonariuszy do poszczególnych rodzajów służb i zadań. Zaadoptowane zostaną środki przymusu bezpośredniego: broń krótka (Glock 17), broń gładkolufowa, miotacz gazu. System umożliwi w uzasadnionych przypadkach reagowanie na użycie przez ćwiczącego pozostałych środków przymusu bezpośredniego będących na jego wyposażeniu poprzez działania instruktora. System będzie również w pełni mobilny – możliwi będzie jego transport oraz instalacja w miejscu docelowym.

W ramach programu stworzone zostaną narzędzia umożliwiające modyfikowanie przygotowanych i tworzenie nowych scenariuszy i wariantów. Dzięki zastosowaniu technik video wymagania, co do wydajności sprzętu komputerowego będą stosunkowo niewielkie. Dzięki temu system będzie łatwy w budowie i niedrogi w duplikowaniu, co umożliwi wyposażenie w przyszłości większości komend Policji. Dzięki takiej koncepcji policjanci będą mogli szkolić się nie tylko podczas dedykowanych, organizowanych najczęściej w ośrodkach szkoleniowych Policji kursach, ale także w miejscu pracy w trybie ciągłym.

„[…] Osoby, które wzięły udział w nagraniach scenariuszy miały odpowiednie przygotowanie zawodowe i odegrały swoje role w sposób profesjonalny tak, aby realizm scenariuszy był maksymalnie wysoki.  W przygotowaniu tej części systemu wzięli udział najbardziej znani przedstawiciele przemysłu filmowego, w tym reżyser Tomasz Dobrowolski. Jakość materiałów będzie bardzo wysoka, niespotykana do tej pory w tego typy systemach. System nie będzie korzystał z grafiki komputerowej, która pomimo coraz lepszych rozwiązań w zakresie silników graficznych nie umożliwia przedstawienia osób w sposób umożliwiający ćwiczącemu funkcjonariuszowi podjęcie właściwej decyzji […]” – mówi o projekcie podinsp. dr Grzegorz Gudzbeler Dyrektor Instytutu Koordynacji Badań i Funduszy Pomocowych WSPol.

„[…] W trakcie interwencji funkcjonariusz musi uwzględnić wiele czynników wynikających z indywidualnego zachowania, ruchu, mimiki twarzy, tonu głosu. Umiejętności właściwej interpretacji tych czynników w sytuacji kryzysowej są niezwykle istotne i mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy i powodzenia podejmowanych działań na poziomie interwencyjnym. Funkcjonariusz musi wybrać sposób działania, który spowoduje najmniejsze szkody dla uczestników interwencji oraz mienia, co bezpośrednio wynika z przepisów regulujących działania Policji. Jest to zupełnie inna specyfika niż w przypadku formacji zbrojnych, gdzie podstawowym celem jest wyeliminowanie przeciwnika […]” – dodaje.
 

(WSPol Szczytno / dk)

Virtpol – nowy system szkolenia funkcjonariuszy służb mundurowych
Zainstaluj wtyczkę Adobe Flash, aby zobaczyć odtwarzacz wideo.
 
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:02
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 "Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą". To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc!