tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 6 42
Wczoraj 336 1112
Ostat tydzień 2128 6077
Ostat. dwa tyg. 4584 12298
Ostat. miesiąc 10042 29087
Ostatni rok 96332 234787
Razem 1949460 4225294
Deubekizacja w wojsku

Deubekizacja w wojsku

 

Zracjonalizowaniu obiegu dokumentów, ujednoliceniu sposobu postępowania z teczkami, a także zapewnieniu lepszych warunków ich przechowywania  ma służyć nowelizacja rozporządzenia MON z 31 października 2014 r. w sprawie ewidencji wojskowej żołnierzy zawodowych. Ale czy tylko takie są powody drugiej w krótkim czasie nowelizacji tych przepisów?

Projekt zmian trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Tym razem chodzi o gruntowne zmiany § 27 tego rozporządzenia. Aktualnie teczka akt personalnych żołnierza po zakończeniu jego służby jest na ogół przekazywana do wojskowej komendy uzupełnień. Teczka jest uzupełniana dokumentami związanymi z zawodową służbą wojskową, które mogą napływać jeszcze przez kilka miesięcy od dnia zwolnienia z wojska.  

Z WKU do archiwum


Proponowana zmiana przewiduje, że po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej teczka akt personalnych wraz z kartą ewidencyjną żołnierza przez pół roku będzie przechowywana u dowódcy tej jednostki wojskowej, który wykonał rozkaz o zwolnieniu. Po tym okresie ma trafić bezpośrednio do właściwego archiwum wojskowego, gdzie będzie przechowywana.

Ponadto  wojskowi komendanci uzupełnień zostali zobowiązani w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów na przekazanie teczek personalnych zwolnionych żołnierzy do właściwych archiwów wojskowych. W nowych przepisach proponuje się, aby wyłącznie karta ewidencyjna kierowana była do WKU, natomiast teczka akt personalnych bezpośrednio do właściwego archiwum wojskowego.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiana ta ma na celu zracjonalizuje obieg dokumentów, ujednolicenie sposobu postępowania z teczkami, a także zapewnienie lepszych warunków ich przechowywania. Ale czy tylko taki jest sens zmian po raz drugi w krótkim czasie rozporządzenia MON z 31 października 2014 r.?  

Drugie dno zmian?

W ubiegły piątek, 10 lutego  br. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 241 opublikowano nowelizację rozporządzenia o ewidencji wojskowej żołnierzy zawodowych. Nowe regulacje podpisał szef MON 27 stycznia 2017 r.  Jest to pokłosie zmian organizacyjnych w wojskowym sądownictwie i prokuraturze.

Wydaje się, że intencją obecnych zmian  jest zrealizowanie tzw. ustawy deubekizacyjnej w wojsku. Przyjęty przez rząd Beaty Szydło projekt zmian o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin czeka na rozpatrzenie w Sejmie (druk 1105). Nowe regulacje miały być w trybie przyspieszonym  -  podobnie jak  przyjęta 16 grudnia 2016 r. ustawa deubekizacyjna dotycząca służb MSWiA -  rozpatrywane  przez Sejm, ale dwukrotnie "spadły" z obrad posiedzenia.

W tych przepisach bardzo mocno skrytykowanych ze względu na ich niekonstytucyjność przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych jest mowa tym, że  Instytut Pamięci Narodowej  będzie miał 6 miesięcy na udzieleniu informacji o przebiegu służby w organach represji PRL. Chodzi nie tylko  o obniżenie świadczeń członkom  Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i ich rodzin, ale także o innych żołnierzy, którzy pełnili służbę na rzecz totalitarnego państwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 sierpnia 1990 r..  

Zgodnie bowiem z nowym art. 13b  świadczenie do wysokości nie wyższej niż średnia emerytura lub renta krajowa zostanie obniżone za służbę w następujących wojskowych instytucjach i formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej:

- Informacja Wojskowa oraz podległe jej jednostki terenowe, w tym organa informacji powszechnej organizacji „Służba Polsce” oraz organa informacji wojskowego korpusu górniczego;
- Wojskowa Służba Wewnętrzna, w tym Zarząd Wojskowej Służby Wewnętrznej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza i jego poprzedniczki;
- Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wraz z jednostkami podległymi;
- inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze, w tym w rodzajach broni oraz w okręgach wojskowych.

Zgodnie z propozycjami szczegółowa procedura obniżania świadczeń miała polegać na tym, że po wejściu w życie ustawy,  wojskowe biuro emerytalne wyśle wniosek  do IPN, który w ciągu pół roku ma udzielić informacji o przebiegu służby w organach represji PRL. Bez współpracy z wojskowymi archiwami, które powinny posiadać wszystkie personalne teczki osobowe żołnierzy zwolnionych z wojska nie da się tego zrobić. Wie o tym doskonale dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i wiceprzewodniczący Rady IPN, któremu podporządkowane jest centralne i archiwa wojskowe w Nowym Dworze Mazowieckim, Oleśnicy, Toruniu i Gdyni.

Miejmy nadzieję, że w nowych przepisach dotyczących ewidencji żołnierzy zawodowych chodzi tylko o zracjonalizowanie obiegu dokumentów.  R.Ch.

Zdjęcie: Archiwum CO MON


http://www.portal-mundurowy.pl/

tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:40
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - Komendantem Głównym Policji został inspektor Marek Boroń — ogłosił środę w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.