tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 150 350
Ostat tydzień 1363 3276
Ostat. dwa tyg. 2839 6681
Ostat. miesiąc 6233 14907
Ostatni rok 93950 237060
Razem 1967406 4268604
FZZ - laureatem nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego
Forum Związków Zawodowych laureatem nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego

Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Wtorek, 08 Listopad 2011 19:45
altForum Związków Zawodowych otrzymało prestiżową nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego, inicjatora dialogu społecznego w Polsce. Werdykt kapituły fundacji im. Andrzeja Bączkowskiego ogłoszono podczas uroczystej sesji, w XV rocznicę śmierci byłego ministra pracy, która odbyła się 7 listopada 2011 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Andrzej Bączkowski był działaczem „Solidarności”, po 1989 r. wiceministrem pracy w sześciu gabinetach, a od lutego 1996 r. ministrem pracy. Od sierpnia 1996 r. pełnił też funkcję pełnomocnika rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego. Zmarł nagle 7 listopada 1996 r.
Jest uważany za wzór urzędnika państwowego, bezpartyjnego fachowca, doskonałego negocjatora, reformatora, a przede wszystkim człowieka dialogu, który doprowadził do powstania Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Od sierpnia 1996 r. pełnił też funkcję pełnomocnika rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego.
Uważał, że w Polsce musi istnieć kadra zawodowych mediatorów. Zainicjował zatem szkolenia w sztuce negocjacji dla związkowców, pracodawców i urzędników państwowych. We wszystkich swoich działaniach kierował się zasadą, że dobro państwa jest ważniejsze od interesów politycznych,  i że konflikty społeczne można rozwiązywań jedynie poprzez dialog. W jego opinii, bez względu na przeszłość polityczną, należy budować zgodę w imię wspólnego dobra.
Uroczystą sesję w XV rocznicę śmierci Andrzeja Bączkowskiego rozpoczął minister w kancelarii premiera Michał Boni, który przypomniał, że dziś minister Bączkowski, gdyby żył, miałby 56 lat i „byłby zapewne najbardziej aktywnym pracownikiem w grupie 50+”. Dodał, że zawsze szanował on prawo, procedury, był wolny od wszelkiej autoreklamy, potrafił dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości. Przede wszystkim jednak „we wszystkim widział człowieka”.
Podczas sesji odbyły się cztery panele dyskusyjne pt. „Andrzej Bączkowski jako polityk”, „Prawo pracy, a elastyczny rynek pracy”, „Dialog społeczny – wyzwania na przyszłość”, „Ubezpieczenia społeczne – perspektywa demograficzna”.
W panelu, poświęconym kierunkom zmian w prawie pracy, wziął udział Przewodniczący Forum Związków zawodowych Tadeusz Chwałka. Pozostałymi panelistami byli minister Michał Boni oraz Jacek Męcina z PKPP Lewiatan. Podkreślano, że od czasów ministra Bączkowskiego wiele się zmieniło w stosunkach między pracodawcą, a pracownikiem. Przede wszystkim powstały prywatne firmy, istotnie wzrosła elastyczność stosunków pracy. Przewodniczący FZZ zaznaczył jednak, że już wiadomo, iż nie zawsze obowiązuje zasada, że im więcej elastyczności, tym lepiej dla rynku. Stało się oczywiste, że jest granica owej swobody.
Przewodniczący FZZ przypomniał, że w okresie, gdy szefem KT był Andrzej Bączkowski, cieszył się on znacznie większym zaufaniem wszystkich partnerów społecznych niż którykolwiek z późniejszych szefów Komisji.
Odnosząc się do kwestii elastyczności w prawie pracy, Przewodniczący FZZ powiedział, że jest ona potrzebna, ale powinna być ściśle powiązana zabezpieczeniem społecznym pracowników.
„Prawo pracy musi się zmieniać, ale trzeba je zmieniać dla ludzi” - powiedział Tadeusz Chwałka. Dodał, że w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej konieczne jest myślenie także o zabezpieczeniu tych, którzy pracę tracą. 
Stanowisko Przewodniczącego FZZ w tym zakresie poparł minister Boni.
„Adaptacyjność do zmieniających się warunków jest koniczna, ale z uwzględnieniem akceptacji społecznej” - powiedział.
W panelu poświęconym dialogowi społecznemu podkreślano, że niezbędna jest dziś kultura dialogu rozumiana jako słuchanie innych, umiejętność prowadzenia debaty czyli to, co tak doskonale potrafił Andrzej Bączkowski. Wskazywano też na potrzebę uczestniczenia w dialogu strony rządowej, która powinna być leaderem. Sam dialog autonomiczny nie zawsze bowiem wystarczy.
Prof. Juliusz Gardawski podkreślał, że Andrzej Bączkowski zawsze był nastawiony na harmonizowanie tak, by nikogo nie wykluczać. Umożliwiał to jego osobisty etos. „Pozostawił nam kulturę dialogu” - podkreślił.
Nagrody honorowe im. Andrzeja Bączkowskiego, poza Forum Związków Zawodowych, otrzymało także sześciu pozostałych partnerów społecznych, obecnych w Komisji Trójstronnej. Laureatem piętnastej nagrody został prof. Juliusz Gardawski. Wręczenie dyplomów oraz gratyfikacji pieniężnej odbędzie się, z udziałem zaproszonych gości, w  końcu stycznia w redakcji Rzeczpospolitej.

AG

Komentarze

tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:07
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Fundacja związkowa NSZZ Policjantów "Niebieska Dłoń" apeluje o zbiórkę środków na pomoc Naszemu Koledze Adrianowi Kopydłowskiemu, Policjantowi OPP w Poznaniu, Członkowi NSZZ Policjantów. WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!