tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 9 26
Wczoraj 358 781
Ostat tydzień 2044 5053
Ostat. dwa tyg. 3785 9344
Ostat. miesiąc 7926 19465
Ostatni rok 114348 237598
Razem 1914168 4128145
Kryzys w MOP
Kryzys w MOP
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Środa, 06 Czerwiec 2012 11:25
altGrupa Pracodawców zablokowała omówienie niektórych z najbardziej drastycznych przypadków łamania praw pracowniczych w czasie 101. Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbywa się w Genewie w dn. 30 maja-15 czerwca br.
Od 1926 roku, Konferencja omawiała najpoważniejsze przypadki ujęte w rocznym sprawozdaniu Komitetu Ekspertów MOP, 17-osobowej komisji wybitnych i niezależnych międzynarodowych prawników. W tym roku Międzynarodowa Organizacja Pracodawców (IOE) odmówiła omówienia jakichkolwiek przypadków.

Sharan Burrow, sekretarz generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych: „Pracodawcy w MOP starają się zachować w tajemnicy najgorsze przypadki łamania prawa i uniknąć tym samym kontroli międzynarodowej. Mogłoby to pomóc w uratowaniu wielu istnień ludzkich i umożliwiało sprzeciw wobec najbardziej brutalnych ataków na prawa ludzi pracy. W ubiegłym roku 29 związkowców zostało zamordowanych w Kolumbii, ale pracodawcy nie uważają, aby MOP powinna nawet to przedyskutować, jak również inne potworne kampanie przemocy wobec związkowców w Gwatemali i Suazi. Egipcjanie są w centrum walk o najbardziej podstawowe prawa do godnej pracy, ale pracodawcy wydają stać w jednym szeregu z siłami wojskowymi i fundamentalistycznymi, które chcą pozbawić pracowników ich głosu. IOE odmówiła również dyskusji o wycofaniu prawa do negocjacji układów zbiorowych pracy w Grecji i Hiszpanii, gdzie spadek dochodów drastycznie pogarsza sytuację gospodarczą, a także inne znaczące przypadki, gdzie atakowane są przepisy prawa pracy. Organizacje pracodawców toczą niebezpieczną grę polityczną w MOP, nawet jeśli uznamy, że kilku z nich jest coraz bardziej przygotowanych do omówienia praw pracowniczych otwarcie i szczerze”.

„MOP odnosi się do ludzi pracy i została utworzona w oparciu o sprawiedliwość społeczną oraz zobowiązanie do poszanowania dla rządów prawa. Najwybitniejsi prawnicy międzynarodowi z zakresu prawa pracy przedstawili swoje wyniki na Konferencji MOP, ale IOE odmawia ich zbadanie”, powiedziała Sharan Burrow.

Pracodawcy przyjęli tok myślenia oparty na fałszywym przekonaniu ideologicznym polegającym na tym, że ich zdaniem prawo do strajku, zagwarantowane w licznych ustawach, konstytucjach krajowych oraz instrumentach międzynarodowych stwarza zagrożenie dla chciwości korporacji.

Należy zauważyć, że Komitet Ekspertów MOP nie wyraził niczego nowego w tej sprawie – uwagi w tegorocznym raporcie odzwierciedlają jedynie orzecznictwo funkcjonujące dotychczas w systemie MOP, która była przedmiotem analiz przez wiele lat. Pracodawcom zależy wyłącznie na własnym interesie, nie interesuje ich trudna sytuacja pracowników. To uniemożliwia rzetelne wysłuchanie tym pracownikom, których prawa są łamane, pozwala rządom uniknięcie kontroli ich błędów w zakresie ochrony praw pracowniczych, a potencjalnie może osłabić system nadzoru MOP.

„Grupa pracodawców próbuje podważyć jeden z najbardziej skutecznych mechanizmów praw człowieka w systemie międzynarodowym. Może to pomóc niektórym najmniej odpowiedzialnym przedsiębiorstwom pomnażać zyski oraz w przetrwaniu rządów, które pozwalają, a nawet zachęcają do przemocy wobec ludzi pracy. Ale będzie to kosztem życia i źródła utrzymania wielu pracowników”, podkreśliła Burrow.

Piotr Ostrowski
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:15
tytul_kalendarz
Grudzień 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - 23 listopada br. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że subsydiarny akt oskarżenia z art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku skierowany wobec mł. insp. Andrzeja Szarego przez Komisję Krajową ZZ PP jest bezzasadny!.