tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 19 49
Wczoraj 265 514
Ostat tydzień 2175 5252
Ostat. dwa tyg. 3915 9634
Ostat. miesiąc 7871 19126
Ostatni rok 114237 237428
Razem 1914443 4128682
Progi dochodowe, zasiłki rodzinne i problemy konsultacji społecznych
Progi dochodowe, zasiłki rodzinne i problemy konsultacji społecznych      
Komisja Trójstronna ds. Społeczno – Gospodarczych - Posiedzenia Prezydium i Plenarne
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Piątek, 15 Czerwiec 2012 11:47
alt14 czerwca 2012 r. w CPS Dialog odbyło się Posiedzenie Plenarne Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Z rąk ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza nominację na członka TK z ramienia Forum Związków Zawodowych odebrała Przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska. Tematem posiedzenia były zasiłki rodzinne, progi dochodowe oraz kwestia nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

W wypadku nowelizacji ustawy o działalności leczniczej problem zgłosiła NSZZ „Solidarność” podnosząc, że naruszono tryb opiniowania aktów prawnych przez partnerów społecznych. Termin do zgłaszania opinii upływa 18 czerwca 2012 r. Tymczasem taka sama ustawa, tyle że jako projekt poselski już została skierowana do Parlamentu, a nawet przegłosowano do niej poprawki. Zdaniem „Solidarności” spowoduje to, że wejdą w życie, nie po raz pierwszy, przepisy niepełne, choć same zmiany, znajdujące się zarówno w projekcie rządowym skierowanym do konsultacji, jak i poselskim, są potrzebne. Dotyczą one m.in. hospicjów oraz obligatoryjnego ubezpieczenia szpitali.
Stanowisko NSZZ „Solidarność” co do niedopuszczalnego naruszenia trybu konsultacji poparły Forum Związków Zawodowych i OPZZ.
Jak podkreślał Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka, rząd mógł wystąpić o skrócenie trybu konsultacji do 14 dni, co przewiduje prawo, a wówczas nie byłoby zastrzeżeń. Tego jednak nie zrobił, co wskazuje na celowe działanie zmierzające do ominięcia uwag zgłoszonych przez partnerów społecznych.
Wiceprzewodniczący FZZ Zygmunt Mierzejewski, zgłosił propozycję podjęcia uchwały, z której wynikałaby dezaprobata TK w sprawie trybu przyjęcia zmian do ustawy o świadczeniach zdrowotnych, a dodatkowo zastrzeżenie, że w wypadku projektów rządowych znajdujących się w konsultacjach, rząd nie będzie wprowadzał do Parlamentu projektów poselskich dotyczących tej samej materii.
Propozycję tę poparł Zbigniew Żurek z BCC, którego zdaniem zaistniała sytuacja to dowód , że albo w rządzie panuje bałagan, albo ignoruje się partnerów społecznych. To także dowód na to, iż brakuje wystarczających procedur stanowienia prawa.
Minister Pracy i Polityki Społecznej i Przewodniczący TK Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że nie doszło w tym wypadku do złamania prawa, choć przekaże odpowiednim osobom stanowisko partnerów. Zaznaczył, że nie ma możliwości, by zabronić posłom zgłaszania przez nich swoich projektów, niezależnie od ich tematyki. W tym zaś wypadku chodziło o jak najszybsze rozwiązanie problemu, przede wszystkim hospicjów.
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że jeżeli partnerzy zgłoszą swoje propozycje do rządowego projektu, to nie ma przeszkód, by były one brane pod uwagę przy kolejnej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.
Kolejnym podjętym tematem była wysokość weryfikacji progów dochodowych w pomocy społecznej oraz kwot zasiłków rodzinnych. Przewodniczący Zespołu Problemowego ds. Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych Henryk Nakonieczny poinformował o wspólnym stanowisku związków zawodowych, zgodnie z którym kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej powinny od 1 października 2012 r. wynosić dla osoby samotnie gospodarującej 619 zł, co stanowi wzrost w stosunku do obecnej kwoty o 142 zł, zaś dla osoby w rodzinie – 483 zł, co stanowi wzrost o 132 zł.
Zaznaczył też, że pracodawcy nie wypracowali swojego stanowiska w tej sprawie. Nie ma też wspólnego stanowiska zespołu.
Sekretarz stanu w MPiPS Jacek Męcina przypomniał, że rząd proponuje podwyższenie progów z 474 zł do 542 zł dla osób samotnych oraz z 351 zł do 456 zł dla gospodarujących w rodzinie. W latach 2012-2013 ma to kosztować budżet i samorządy ponad 624 ml zł.
Jeśli chodzi o zasiłki rodzinne, to rząd proponuje, by od 1 listopada 2012 r. zasiłek ten wynosił miesięcznie: na dziecko do 5 lat – 77 zł, na dziecko od 6 do 18 lat – 106 zł, na dziecko od 19 do 24 lat – 115 zł.
Natomiast kryterium dochodowe wzrosłoby od listopada 2012 r. dla rodzin z dziećmi z obecnych 504 zł do 539 zł, zaś dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym z 583 zł do 623 zł. Od 1 listopada 2014 r. kwoty te zostałoby podwyższone odpowiednio do 574 zł i 664 zł.
Spowoduje to łączne skutki dla budżetu w kwocie 103 mln 382 mln zł w 2013 r.
Zdaniem przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, wszystkie te propozycje rządu są spóźnione o 2 lata, gdyż opierają się na wyliczeniach za 2010 r.. efekty takich obliczeń mają zaś być stosowane aż do 2015 r., kiedy to powinna nastąpić kolejna weryfikacja.
Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda mówił, że najgorszą sytuacją jest wykluczenie społeczne osób pracujących, gdy za cały miesiąc pracy nie mogą „związać końca z końcem”, a takich wypadków jest w Polsce coraz więcej. Dodał, że dla tych osób 10 czy 20 zł więcej zasiłku jest często warunkiem przeżycia do następnego miesiąca.
W opinii Przewodniczącego OPZZ Jana Guza, próg dochodowy powinien wynosić 800 zł, skoro płaca minimalna stanowi 1600 zł i mają się z niej utrzymać 2 osoby. To byłoby logiczne.
Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan stwierdził, że pracodawcy mogliby zaakceptować podwyżki proponowane przez związki zawodowe, gdyby potrafiły one wskazać źródła ich finansowania. Sam wskazał np. na, zbyt wysoki jego zdaniem, zasiłek pogrzebowy czy nieuzasadnione wspólne rozliczenie małżonków z PIT.
Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka zauważył w tym momencie, że sposobem na znalezienie dodatkowych kwot może być wprowadzenie trzeciego progu podatkowego w PIT dla najlepiej zarabiających.
Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że fakt, iż rząd proponuje jednak zwiększenie progów dochodowych jest pozytywnym działaniem. Trzeba jednak pamiętać, że możliwości budżetu są ograniczone. Dlatego też strona rządowa uprawniona jest tylko do wskazywania konkretnych kwot podwyżek, co każe przewidywać, że wspólnego stanowiska trzech stron dialogu w TK w tej sprawie nie uda się uzyskać.
W części poświęconej sprawom różnym, Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka podniósł kwestię, zapowiadanego przez rząd, wycofania weta w sprawie pakietu klimatycznego. Zaproponował szybkie zwołanie TK w tej sprawie, jako że takie wycofanie byłoby groźne dla polskich przedsiębiorstw oraz konsumentów energii elektrycznej.
Przedstawiciel PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz zauważył, że rząd mógłby być może zgodzić się na wycofanie weta, ale za odpowiednią rekompensatą dla polskich firm.
FZZ na Posiedzeniu Plenarnym reprezentowali: Przewodniczący Tadeusz Chwałka, Wiceprzewodniczący Antoni Duda i Zygmunt Mierzejewski, Iwona Borchulska, Anna Grabowska, Janusz Jaworski, Stanisław Stolorz i Dariusz Trzcionka.

AG

Komentarze

tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:02
tytul_kalendarz
Grudzień 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - 23 listopada br. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że subsydiarny akt oskarżenia z art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku skierowany wobec mł. insp. Andrzeja Szarego przez Komisję Krajową ZZ PP jest bezzasadny!.