tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 35
Wczoraj 282 926
Ostat tydzień 2457 6445
Ostat. dwa tyg. 4573 12486
Ostat. miesiąc 9892 28592
Ostatni rok 105521 243102
Razem 1946384 4216895
Centrale związkowe oczekują w Ministerstwie Pracy na Premiera Donalda Tuska .


Centrale związkowe oczekują w Ministerstwie Pracy na Premiera Donalda Tuska .

W dniu dzisiejszym tj. 29 października 2008 roku, o godzinie 14.00 odbyło się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej  posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Głównym tematem posiedzenia był  brak porozumienia z rządem w sprawie prac nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych.

Wszystkie trzy centrale związkowe – Forum Związków Zawodowych, OPZZ oraz NSZZ „Solidarność”, apelowały w dniu 27 października do Przewodniczącego Komisji Waldemara Pawlaka o konieczność udziału w posiedzeniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

W związku z nieobecnocią Premiera wszyscy przedstawiciele central związkowych, którzy brali udział w posiedzeniu Komisji Trójstronnej, odmówili opuszczenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dopóki nie porozmawiają z szefem rządu.

Premier Donald Tusk zaprosił 30 związkowców, którzy okupują Ministerstwo Pracy na rozmowy w czwartek o godz. 8. Związkowcy domagają się spotkania z premierem i dyskusji o pomostówkach, ale chcą, by odbyły się one w ministerstwie. Tusk chce spotkać się z nimi, ale w Centrum "Dialog". Działacze mówią: zostajemy.
Przedstawiciele trzech central związkowych ok. 15 odmówili opuszczenia budynku po posiedzeniu komisji trójstronnej.

- To nie jest okupacja. Przecież nie weszliśmy siłą do ministerstwa, ale przyszliśmy na zaproszenie. Czekamy na premiera - wyjaśnił w TVN24 przewodniczący Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski. W resorcie pracy zostali przedstawiciele FZZ, OPZZ i "Solidarności". Związkowcy żądają spotkania z Donaldem Tuskiem.

Rozmowa z premierem lub strajk?

- Wierzę, że premier będzie chciał z nami rozmawiać i że dojdziemy do porozumienia. Jesteśmy tu po to, by nie dopuścić do dużych niepokojów społecznych. A mamy komunikaty o strajku kolejarzy, energetyków, komunikacji - ostrzegł. Także szef NSZZ Solidarność Janusz Śniadek zapowiedział akcję protestacyjną. - Skoro w parlamencie jak walcem rozjeżdżane są koleje ustawy to nie można mówić o żadnym dialogu - stwierdził.

Jak wyjaśnił przewodniczący OPZZ Jan Guz, związkowcom chodzi nie tylko o pomostówki, ale o cały system zabezpieczenia emerytalnego. W tym renty i emerytury kapitałowe, które - ich zdaniem - rząd chce znacznie obniżyć bez konsultacji ze stroną społeczną.

Bez konfrontacji

Co dalej? Ministerstwo zapewnia, że nie wyrzuci związkowców siłą. - Zamykamy o 19, ale nie jesteśmy nastawieni konfrontacyjnie. Jeśli zamierzają spędzić całą noc na krzesłach, mogę im tylko współczuć - powiedziała w TVN24 rzeczniczka resortu Bożena Diaby.

Resort jest w tej chwili zamknięty dla osób z zewnątrz, przedstawiciele ministerstwa chcieli też wyprosić z budynku dwoje przebywających w nim dziennikarzy: Polskiej Agencji Prasowej i Polskiego Radia. Związkowcy zażądali jednak, by dziennikarze pozostali w ministerstwie.
Ok. godz. 18 premier zaproponował spotkanie ze związkowcami, ale poza ministerstwem. Tusk zaprosił związkowców na czwartek na godz. 8 do Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog - poinformował szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.

Związkowcy odmówili. Nie godzą się na spotkanie w CPS Dialog, ponieważ "to w ministerstwie odbyło się posiedzenie Komisji Trójstronnej, z którego oni nie wyszli, a jedynie ogłosili przerwę". - Posiedzenie Komisji opuścił rząd i przedsiębiorcy, a więc teraz powinni wrócić do ministerstwa - powiedział szef OPZZ Jan Guz.

Związkowcy nie godzą się również na propozycję premiera, aby w spotkaniu uczestniczyło tylko prezydium Komisji Trójstronnej, chcą aby byli obecni wszyscy członkowie Komisji. Zdaniem szefa NSZZ "Solidarność Janusza Śniadka rząd stara się pokazać związkowcom "twardą rękę" i to rząd "decyduje się na konflikt".

Znów brak zgody na reformę pomostówek

W Komisji Trójstronnej po raz kolejny nie doszło w środę do porozumienia w sprawie pomostówek. Rząd chce ograniczyć ich liczbę. W ubiegłym tygodniu przewodniczący OPZZ i NSZZ "Solidarność" zwrócili się o przybycie na posiedzenie Komisji Trójstronnej premiera Donalda Tuska. Jednak z powodu uroczystego przylotu ostatnich żołnierzy z Iraku zastąpił go Waldemar Pawlak.

Wcześniej "S" zapowiedziała, że "jeżeli rząd nie pójdzie na ustępstwa w stosunku do zapisów obecnego projektu", to 5 i 6 listopada związkowcy będą protestowali przed Sejmem, a na 6 listopada zapowiedzieli też strajk kolejarze.

źródło: FZZ i TVN 24

 


tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:14
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!