tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 201 388
Wczoraj 208 334
Ostat tydzień 2249 4247
Ostat. dwa tyg. 4533 8608
Ostat. miesiąc 15509 27611
Ostatni rok 123348 248763
Razem 1841272 3974515
Centrale związkowe oczekują w Ministerstwie Pracy na Premiera Donalda Tuska .


Centrale związkowe oczekują w Ministerstwie Pracy na Premiera Donalda Tuska .

W dniu dzisiejszym tj. 29 października 2008 roku, o godzinie 14.00 odbyło się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej  posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Głównym tematem posiedzenia był  brak porozumienia z rządem w sprawie prac nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych.

Wszystkie trzy centrale związkowe – Forum Związków Zawodowych, OPZZ oraz NSZZ „Solidarność”, apelowały w dniu 27 października do Przewodniczącego Komisji Waldemara Pawlaka o konieczność udziału w posiedzeniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

W związku z nieobecnocią Premiera wszyscy przedstawiciele central związkowych, którzy brali udział w posiedzeniu Komisji Trójstronnej, odmówili opuszczenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dopóki nie porozmawiają z szefem rządu.

Premier Donald Tusk zaprosił 30 związkowców, którzy okupują Ministerstwo Pracy na rozmowy w czwartek o godz. 8. Związkowcy domagają się spotkania z premierem i dyskusji o pomostówkach, ale chcą, by odbyły się one w ministerstwie. Tusk chce spotkać się z nimi, ale w Centrum "Dialog". Działacze mówią: zostajemy.
Przedstawiciele trzech central związkowych ok. 15 odmówili opuszczenia budynku po posiedzeniu komisji trójstronnej.

- To nie jest okupacja. Przecież nie weszliśmy siłą do ministerstwa, ale przyszliśmy na zaproszenie. Czekamy na premiera - wyjaśnił w TVN24 przewodniczący Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski. W resorcie pracy zostali przedstawiciele FZZ, OPZZ i "Solidarności". Związkowcy żądają spotkania z Donaldem Tuskiem.

Rozmowa z premierem lub strajk?

- Wierzę, że premier będzie chciał z nami rozmawiać i że dojdziemy do porozumienia. Jesteśmy tu po to, by nie dopuścić do dużych niepokojów społecznych. A mamy komunikaty o strajku kolejarzy, energetyków, komunikacji - ostrzegł. Także szef NSZZ Solidarność Janusz Śniadek zapowiedział akcję protestacyjną. - Skoro w parlamencie jak walcem rozjeżdżane są koleje ustawy to nie można mówić o żadnym dialogu - stwierdził.

Jak wyjaśnił przewodniczący OPZZ Jan Guz, związkowcom chodzi nie tylko o pomostówki, ale o cały system zabezpieczenia emerytalnego. W tym renty i emerytury kapitałowe, które - ich zdaniem - rząd chce znacznie obniżyć bez konsultacji ze stroną społeczną.

Bez konfrontacji

Co dalej? Ministerstwo zapewnia, że nie wyrzuci związkowców siłą. - Zamykamy o 19, ale nie jesteśmy nastawieni konfrontacyjnie. Jeśli zamierzają spędzić całą noc na krzesłach, mogę im tylko współczuć - powiedziała w TVN24 rzeczniczka resortu Bożena Diaby.

Resort jest w tej chwili zamknięty dla osób z zewnątrz, przedstawiciele ministerstwa chcieli też wyprosić z budynku dwoje przebywających w nim dziennikarzy: Polskiej Agencji Prasowej i Polskiego Radia. Związkowcy zażądali jednak, by dziennikarze pozostali w ministerstwie.
Ok. godz. 18 premier zaproponował spotkanie ze związkowcami, ale poza ministerstwem. Tusk zaprosił związkowców na czwartek na godz. 8 do Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog - poinformował szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.

Związkowcy odmówili. Nie godzą się na spotkanie w CPS Dialog, ponieważ "to w ministerstwie odbyło się posiedzenie Komisji Trójstronnej, z którego oni nie wyszli, a jedynie ogłosili przerwę". - Posiedzenie Komisji opuścił rząd i przedsiębiorcy, a więc teraz powinni wrócić do ministerstwa - powiedział szef OPZZ Jan Guz.

Związkowcy nie godzą się również na propozycję premiera, aby w spotkaniu uczestniczyło tylko prezydium Komisji Trójstronnej, chcą aby byli obecni wszyscy członkowie Komisji. Zdaniem szefa NSZZ "Solidarność Janusza Śniadka rząd stara się pokazać związkowcom "twardą rękę" i to rząd "decyduje się na konflikt".

Znów brak zgody na reformę pomostówek

W Komisji Trójstronnej po raz kolejny nie doszło w środę do porozumienia w sprawie pomostówek. Rząd chce ograniczyć ich liczbę. W ubiegłym tygodniu przewodniczący OPZZ i NSZZ "Solidarność" zwrócili się o przybycie na posiedzenie Komisji Trójstronnej premiera Donalda Tuska. Jednak z powodu uroczystego przylotu ostatnich żołnierzy z Iraku zastąpił go Waldemar Pawlak.

Wcześniej "S" zapowiedziała, że "jeżeli rząd nie pójdzie na ustępstwa w stosunku do zapisów obecnego projektu", to 5 i 6 listopada związkowcy będą protestowali przed Sejmem, a na 6 listopada zapowiedzieli też strajk kolejarze.

źródło: FZZ i TVN 24

 


tytul_szukaj
tytul_zegar
13:04:45
tytul_kalendarz
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dodatek stażowy w przedziale 15 -25 lat służby?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - NSZZ Policjantów domaga się zwiększenia i uporządkowania nakładów na Policję!