tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 75 172
Ostat tydzień 1362 3563
Ostat. dwa tyg. 3102 8053
Ostat. miesiąc 6288 16047
Ostatni rok 95121 237104
Razem 1961122 4253660
aktualnosci
Uroczystości 91. rocznicy powstania Służby Więziennej z udziałem Wiceprzewodniczących ZW NSZZ Policjantów.
dzielnik
08.02.2010 | Poniedziałek

Bydgoszcz: uroczystości 91. rocznicy powstania Służby Więziennej

 
Mszą świętą w bydgoskiej katedrze pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego rozpoczęto dzisiaj obchody 91. rocznicy powstania polskiej Służby Więziennej.
W imieniu biskupa Jana Tyrawy wszystkich obecnych powitał wikariusz generalny ks. dr Bronisław Kaczmarek. W sposób szczególny pozdrowił abp. Henryka Muszyńskiego, który po raz pierwszy jako Prymas Polski, sprawował posługę w bydgoskiej katedrze. Zaraz po nim głos zabrał naczelny kapelan więziennictwa ks. dr Paweł Wojtas, który powitał wszystkich w imieniu wszystkich kapelanów.

Dzień 8 lutego to rocznica wydania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretu w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Dokumenty, jako jedne z pierwszych aktów prawnych, normalizowały funkcjonowanie służb państwowych w odrodzonej Polsce. Stały się fundamentem, na którym budowano system penitencjarny w kraju.

W homilii Prymas Polski, odwołując się do dekretu Piłsudskiego z 1919 roku, podkreślił, że warto powracać do samych korzeni wolnego i niepodległego państwa. - Uświadamiamy sobie, że służba więzienna jest naszym wspólnym obowiązkiem i zadaniem. Jeżeli mówię wspólnym to znaczy, że władz państwowych, samorządowych, także i Kościoła, który nigdy nie zostawia człowieka potrzebującego, także człowieka uwięzionego. Bo jest powołany do tego by służyć wszystkim - mówił abp Muszyński.

Prymas dodał, że w osobach osadzonych spotykamy ludzi, którzy weszli w konflikt z prawem, często pokrzywdzonych przez życie, a nawet przez najbliższych. Podkreślił, że obok fachowej wiedzy, profesjonalnego przygotowania potrzeba wiele troski, cierpliwości, wyrozumiałości, poświęcenia i miłości, aby powrót do społeczeństwa przyniósł zamierzone owoce.

Arcybiskup w swoim słowie odwołał się do inspiracji biblijnych katolickiej postawy wobec więźniów. - Bogu dzięki, skończyły się czasy, w których więzienia służyły rozprawom z przeciwnikami politycznymi i były środkiem walki - mówił. Dodał, że ustawodawstwo polskie i europejskie przyjęte przez Radę Europy jest ciągle doskonalone. Zabiega o to, by były nie tylko respektowane podstawowe prawa każdego więźnia, ale i by warunki były coraz lepsze.

Abp Muszyński stwierdził, że z inspiracji, jakie niesie Ewangelia, wypływały również konkretne wyrazy troski papieży, kierowane do odpowiedzialnych za organizację życia w zakładach karnych. Przytoczył wiele cytatów z przemówienia Jana Pawła II z Wielkiego Jubileuszu Zbawienia, obchodzonego także w zakładach karnych. - Kara i więzienie mają sens tylko wówczas, kiedy potwierdzając zasady sprawiedliwości i zapobiegając przestępczości, służą zarazem odnowie człowieka, dając tym, którzy popełnili błąd, możliwość zastanowienia się i odmiany życia, aby mogli włączyć się na nowo w życie społeczeństwa, jako jego pełnoprawni członkowie - podkreślał.

Prymas zauważył, że w nauczaniu papieskim nie brakowało bezpośredniego przesłania, skierowanego do służby więziennej. Ojciec Święty mówił, że zawsze należy uznawać godność osobową więźnia jako podmiotu praw i obowiązków. - Poszanowanie godności ludzkiej to wartość kultury europejskiej, zakorzeniona w chrześcijaństwie. Każde państwo musi zadbać o to, aby we wszystkich więzieniach było zagwarantowane pełne poszanowanie podstawowych praw człowieka - dodał.

Arcybiskup, przywołując słowa papieża, podkreślił, że słuszne wymierzanie sprawiedliwości, mające na celu ochronę obywateli i porządku społecznego, nie stoi w sprzeczności z należytym poszanowaniem praw więźniów i odzyskiwaniem ich dla społeczeństwa; wręcz przeciwnie, są to dwa dopełniające się aspekty. Życzył wszystkim uczestnikom, aby ogólnopolskie spotkanie służby więziennej przyniosło oczekiwane owoce i przyczyniło się do udoskonalenia i ulepszenia metod, które przywracają więźniów ponownie społeczeństwu.

Obecny na uroczystościach sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, przypomniał, że przed Służbą Więzienną stoi wielka odpowiedzialność. - Mamy pod swoją opieka 80 tysięcy osadzonych. Są to ludzie, którzy odbywają karę wolności bądź są czasowo aresztowani. Żyją w pewnym stresie, który także dotyka funkcjonariuszy. Służba ta wymaga wiele trudu, odpowiedzialności i poświęcenia. Każdy zakład karny jest częścią naszej Polski. Jeśli tak będziemy na to patrzeć, to ojczyzna będzie coraz lepsza - powiedział.

Po Eucharystii uczestnicy obchodów spotkali się na Starym Rynku. - Ta służba ma długoletnie tradycje. Zasługi są proste i jasne. To pilnowanie porządku, pewnej rzeczywistości związanej z prawnym statusem nas wszystkich. Cieszę się, że nasze miasto odwiedza ksiądz arcybiskup, po raz pierwszy jako Prymas Polski. Wiem, że wielką estymą darzy Bydgoszcz - powiedział prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.



Organizatorami obchodów była Służba Więzienna i Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Do Bydgoszczy przyjechało kilkaset osób z całej Polski. Wśród nich m.in. płk Kajetan Dubiel - dyrektor generalny Służby Więziennej, dyrektorzy okręgowi, dyrektorzy jednostek, funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

WYSTĄPIENIE PRZEWODNICZĄCEGO NSZZ F i PW PODCZAS CENTRALNYCH URCZYSTOŚCI W BYDGOSZCZY  W DNIU 8 LUTEGO 2010 r.

 


Wielce Szanowni Goście.
Państwo Parlamentarzyści.
Panie Ministrze.
Czcigodni Księża Kapelani.
Państwo Dyrektorzy.
Drogie Koleżanki i Koledzy.


To już po raz piąty spotykamy się na uroczystościach rocznicowych upamiętniających podpisanie i wydanie 8 lutego 1919 r. Dekretu „w sprawie tymczasowych przepisów więziennych”, który to dokument jest przez nas utożsamiany z powołaniem Służby Więziennej. Tak wspaniale się składa, że te uroczyste obchody wypadły w ten sam dzień, tylko 91 lat później.

Sadzę, że formuła takich obchodów, zainicjowana przez Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, zyskała swój cel, bo w projekcie nowej Ustawy o Służbie Więziennej w art. 15 jest zapis „Ustanawia się dzień 8 lutego świętem Służby Więziennej”, a o to nam przecież chodziło. W związku z tym, od przyszłego roku nie będziemy organizować w takim kształcie i w takiej formie kolejnych uroczystości w następnych ośrodkach miejskich, które są siedzibami okręgowych inspektoratów Służby Więziennej. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy podjęli trud organizacji i przyjęcia gości z całej Polski w ciągu tych pięciu lat, zarówno swoim koleżankom i kolegom związkowcom, jak też partnerom służbowym z: Opola, Lublina, Koszalina, Krakowa i tu obecnym gospodarzom z Bydgoszczy.

Przed nami stoją nowe wyzwania. Przygotowywana Ustawa o Służbie Więziennej, którą okrzyknięto, jako nowoczesny akt prawny na miarę XXI wieku, to jeden, jak sądzę z elementów reformowania polskiego więziennictwa. Zapowiadane nowe, a właściwie powrót do roku 1999, rozwiązania systemu emerytalnego. Zgodnie z przedstawionymi przez Rząd propozycjami nic się nie zmieni dla funkcjonariuszy pozostających w Służbach oraz osób przyjętych do służby przed wejściem w życie nowych przepisów, czyli umownie mówiąc przed 1 stycznia 2012 roku. Natomiast nowo przyjmowani funkcjonariusze zostaną objęci powszechnym (tzw. ZUS-owskim) systemem emerytalnym. Czeka ich więc praca do 65 roku życia – mężczyźni i 60 roku życia – kobiety. Nie są to dobre perspektywy.

Co jakiś czas targają naszą formacją różne medialne zawirowania, które w większości podyktowane są krótkowzrocznym sukcesem. Nie może być tak, że wykorzystuje się tragiczne wydarzenia w jednostkach organizacyjnych, czy też traumatyczne przeżycia różnych ludzi do osiągnięcia taniego poklasku żerującego na czyimś nieszczęściu. Często się zdarza, że przedstawia się fakty w krzywym zwierciadle i feruje wyroki przed zbadaniem i gruntownym wyjaśnieniem zaistniałego zdarzenia.  Co gorsza, niektórzy nasi przełożeni wtórują tym sensacyjnym doniesieniom i na kanwie emocjonalnego wzburzenia podejmują nie do końca przemyślane decyzje. Na takie działania nie może być zgody i jej nie ma.

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy.

Dziś na tym przepięknym Starym Rynku w Bydgoszczy zgromadziliśmy się nie tylko po to, aby uczcić 91-wszą rocznicę wydania Dekretu w sprawie tymczasowych przepisów więziennych, którego kolejne rocznice chcemy obchodzić jako Święto Służby Więziennej, ale przede wszystkim zamanifestować naszą jedności. Pokazać społeczeństwu, iż istnieje taka formacja, jak Służba Więzienna, która posiada osiągnięcia i sukcesy na polu pracy z człowiekiem i nad człowiekiem, wprawdzie często upadłym, ale człowiekiem. A słowa Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane do osadzonych w czasie wizyty w płockim więzieniu „Jesteście skazani, ale nie potępieni” i nam zapadły głęboko w sercach.

Nie godzimy się też na to, aby nasza formacja była postrzegana tylko przez pryzmat wypadków nadzwyczajnych, albo jako relikt zamierzchłej przeszłości.   Wszyscy tu zebrani przybyliśmy nawet z najodleglejszych miejsc naszego kraju, aby pod sztandarami służbowymi i związkowymi z dumą zamanifestować swoje przekonanie o dobrze wykonywanych obowiązkach, które postawiła przed nami ojczyzna.  

Wiesław ŻURAWSKI

Postępowania kwalifikacyjne w wielkopolskiej Policji czas zacząć
dzielnik
17.02.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 27716
Mecenasi: Mariusz Paplaczyk i Wojciech Wiza znani i cenieni w Wielkopolsce!
dzielnik
16.02.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26899
Nadchodzi emerytalna burza!
dzielnik
16.02.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26861
Supersprzęt marnuje się w policji!
dzielnik
16.02.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26660
Niebezpieczny zawód - policjant !!!
dzielnik
14.02.2010 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 27811
TRZYNASTKI SĄ WYPŁACANE!
dzielnik
17.02.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26033
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim znaleziono zwłoki policjanta
dzielnik
14.02.2010 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26691
Kolejny atak na policjanta!
dzielnik
13.02.2010 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26461
Pomoc dla rodziny policjanta ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
dzielnik
12.02.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26029
Komendant Stołeczny Polcji o postawie mł. asp. Andrzeja STRUJA.
dzielnik
12.02.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26337
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:08
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!