tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 30 59
Wczoraj 224 420
Ostat tydzień 1458 2787
Ostat. dwa tyg. 2913 5827
Ostat. miesiąc 6697 13569
Ostatni rok 128112 252439
Razem 1869148 4022804
Stanowisko w sprawie bhp - przepisy UE

 

S T A N O W I S K O

Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego do opracowanego Komunikatu Komisji dla Parlamentu Europejskiego , Rady , Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego i Komitetu Regionów nt.„Podniesienie wydajności i jakości w pracy : wspólnotowa strategia na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2007 – 2012”


I. Promowanie bezpieczeństwa i higieny pracy w UE na lata 2007 -2012 powinno stanowić  jeden z kluczowych  aspektów polityki UE w obszarze zatrudnienia i spraw społecznych.

II. W celu wspierania polityki bezpieczeństwa i higieny pracy należy duży nacisk położyć na wspieranie działań związanych z dobrym samopoczuciem w pracy oraz rozpoznawanie nowych rodzajów ryzyka zwłaszcza o charakterze psychospołecznym.

III. W ocenie wspólnotowej strategii BHP należy zwrócić uwagę na stosowanie zasady partnerstwa w celu osiągnięcia wspólnych  celów w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej , bezpieczeństwa w środowisku pracy i uznać to jako integralną część zarządzania jakością.

IV. Należy brać pod uwagę, że brak skutecznej ochrony zapewniającej BHP może prowadzić do absencji , na skutek wypadków przy pracy i chorób , a nawet do trwałej niezdolności do pracy. Problem ten ma nie tylko wymiar ludzki ale i ekonomiczny w związku z niekorzystnym oddziaływaniem na gospodarkę .Negatywne koszty ekonomiczne dotyczące problemów BHP mogą hamować wzrost gospodarczy i doprowadzać do kolizji w konkurencyjności przedsiębiorstw. Koszty te w sposób znaczny będą obciążały system zabezpieczenia społecznego i finanse publiczne.


V. Państwa członkowskie UE powinny tworzyć system pomocy w tworzeniu środowiska pracy i służb medycyny pracy , dzięki którym pracownicy będą mogli być w pełni aktywni  zawodowo przez cały okres tzw. życia produkcyjnego. Należy dążyć aby praca korzystnie wpływała  na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi , a zdolność znalezienia i utrzymania pracy poprawiała będzie ogólny stan zdrowia ludzi. W miejscach pracy należy rozwijać warunki dla podejmowania działań profilaktycznych i propagujących ochronę zdrowia. Skutkować to będzie niewątpliwie z obniżaniem ryzyka zawodowego i spadkiem wypadków przy pracy zwłaszcza śmiertelnych i wywołujących trwałe kalectwo. Podejmowane działania mają wywoływać poczucie bezpieczeństwa w obszarze życia zawodowego.

VI. We wszystkich rozważaniach w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników należy brać pod uwagę bezpieczeństwo pracy kobiet . Istotną uwagę należy poświęcić zjawiskom nękania psychicznego , nałogom, molestowaniu seksualnemu. W celu uniknięcia negatywnych zjawisk należy przeprowadzać specjalistyczne badania służące identyfikacji skutecznych środków zapobiegawczych. Państwa członkowskie  UE powinny eliminować różnice i dążyć i  do ujednolicenia prawodawstwa w dziedzinie ochrony pracowników zarówno mężczyzn i kobiet.


VII. Cele wspólnotowej strategii powinny uwzględniać;

• dążenia do zmniejszania liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych w sposób zrównoważony i jednolity,
• zapewniać jednolite prawodawstwo,
• propagować BHP na poziomie międzynarodowym,
• priorytetem powinny stać się : szkolenia, informacje propagujące bezpieczeństwo, dostęp do zewnętrznych usług w zakresie profilaktyki w obszarze pracy – angażowanie inspektorów pracy jako pośredników w celu propagowania w międzynarodowym środowisku pracy , wdrażanie nowych programów.

W głównym nurcie programu politycznego wspólnoty powinny znaleźć się sprawy BHP i zdrowia, które należy odpowiednio dostosowywać do postępu naukowego, rozwoju gospodarczego, społecznego i ekonomicznego z możliwością konsultacji z partnerami społecznymi jako równorzędnymi uczestnikami życia zawodowego poszczególnych grup społecznych.

  
                                                                                                
                                    
Przewodniczacy                              podinsp. Andrzej Szary                                                                           

Opracował:
asp. sztab. Lucjan Dutkiewicz
Konsultant ZG ds. bhp i medycyny służby


Wykonano 2 egz.
1 egz. Adresat
2 egz. ZG NSZZ Policjantów

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
10:19:28
tytul_kalendarz
Czerwiec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy dotyka Was kryzys kadrowy w Policji?
Zdecydowanie tak
Nie
Trudno powiedzieć
dzielnik


ZW NSZZ P - Do Ministra trafił dokument pn. "Pakiet dla Policji 2023" zawierający kilkanaście postulatów, które ZG NSZZ P zamierza załatwić w przeciągu najbliższych miesięcy!