tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 166 400
Ostat tydzień 2334 5884
Ostat. dwa tyg. 4450 11925
Ostat. miesiąc 9769 28031
Ostatni rok 105398 242541
Razem 1946261 4216334
O POMNIKU POMORDOWANYCH POLICJANTÓW, SŁÓW KILKA...

Miednoje – Pamiętamy o nich też w Wielkopolsce

            Kiedy 5 marca 1940 roku, Stalin i jego poplecznicy podpisali rozkaz o zgładzeniu polskich jeńców, uwięzionych w obozie w Ostaszkowie, nie było już dla nich ratunku. W siedzibie NKWD w niesławnym Kalininie (Dzisiejszy Twer) zamordowano w bestialski sposób 6288 głównie policjantów II RP. Ciała pomordowanych polskich funkcjonariuszy policji, przewożono nocami do oddalonego o około 25 kilometrów od Tweru, Miednoje, gdzie na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD, zakopano je w 25 zbiorowych dołach śmierci. Bestialstwa tego czynu w następnych, już powojennych latach, dopełnił fakt, że na kilku dołach śmierci zbudowano, wypoczynkowe dacze oraz usytuowano latryny.

            Cmentarz Wojenny w Miednoje powstawał pośród wielu trudności i przeciwności biurokratycznej machiny urzędników Federacji Rosyjskiej. Zaczątkiem utworzenia tego cmentarza było przeprowadzenie prac ekshumacyjnych, którym przewodniczył prof. Bronisław Młodziejowski. Prace rozpoczęto w 1991 roku i kontynuowano je kolejno w latach 1994 – 1995. Dzięki pracom ekshumacyjnym, udało się odkryć wszystkie dwadzieścia pięć dołów śmierci, a także znaleziono miejsca  gdzie zakopano część wyposażenia służbowego i osobistego zamordowanych policjantów, między innymi, menażki, talerze, pudełka na tytoń itp.

            W 2000 roku uroczyście otwarto Cmentarz Wojenny w Miednoje, na którym upamiętniono, tych, o których według zamysłu szaleńców rządzących ZSRR, wszyscy mieli zapomnieć i nie wiedzieć.

            Od wielu lat wiedziano, że na Cmentarzu w Miednoje spoczywają tez Policjanci, którzy pełnili służbę na terenie dawnego województwa poznańskiego.  Próby uhonorowania policjantów związanych z regionem poznańskim, podejmowano kilkukrotnie. Musiało jednak minąć dużo, czasu, aby również w Poznaniu ustanowić miejsce pamięci i hołdu bohaterskim Policjantom.

            Pierwszym akcentem upamiętnienia poległych było przywiezienie przez Lucjana Dutkiewicza – Wiceprzewodniczącego ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego ziemi, która w urnie ufundowanej przez Związek Zawodowy Policjantów przez blisko rok była wystawiona w Kościele Garnizonowym Wielkopolskiej Policji (pisałem o tym wydarzeniu w jednym z wcześniejszych numerów ZPP).

            W roku 2008 z inicjatywą budowy Pomnika ku czci pomordowanych policjantów, wystąpiła Fundacja „Asekuracja”, którą kierowali: były Komendant Główny Policji, nadinsp. w st. spocz.  Zenon Smolarek oraz nadinsp. w st. spocz. Zdzisław Centkowski. Za zgodą kapelana i zarazem proboszcza parafii, której Kościół jest jednocześnie Świątynią Garnizonową, Księdza Prałata Stefana Komorowskiego, podjęto działania w celu wybudowania pomnika na terenie przykościelnym.

            28 września 2009 roku wmurowano akt erekcyjny budowy pomnika oraz złożono w fundamencie budowli, wspomnianą już urnę z ziemią przywiezioną z Cmentarza w Miednoje.

            Pomnik został zaprojektowany przez architekta dr inż. Jerzego Suchanka, został ukończony tuz przed jego uroczystym odsłonięciem w maju 2010 r. Na tablicach pomnika widnieje 340 nazwisk, policjantów, którzy wg ewidencji na dzień 1 września 1939 r. pełnili służbę na terenie województwa poznańskiego, a zginęli w Twerze i spoczywają w Miednoje.

            27 maja 2010 r. w uroczystym odsłonięciu pomnika uczestniczył W uroczystości uczestniczył zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski, przedstawiciele kancelarii prezydenta, MSWiA, parlamentarzyści, J.E. Ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przedstawiciele samorządu oraz liczne delegacje, w tym ZW NSZZ Policjantów na czele z podinsp. Andrzejem Szary. Odsłonięcia Pomnika dokonali: nadinsp w st. spocz. Zenon Smolarek, były Komendant Główny Policji, nadinsp. w st. spocz. Zdzisław Centkowski, były Zastępca Komendanta Głównego Policji, mł. insp. Krzysztof Jarosz, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji oraz Pan Andrzej Borowski, Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939r" Oddział w Poznaniu.

            Warto jeszcze dodać, że budowę pomnika poprzedziły prace badawcze, które prowadzono przez blisko dwa lata. Pracami tymi Kierowali: Zenon Smolarek i Andrzej Borowski. Efektem ich żmudnych i trudnych działań, jest książka pt. „Martyrologia Policjantów województwa poznańskiego II RP” oraz 340 ustalonych i wyrytych na tablicach pomnika nazwisk pomordowanych policjantów, których ciała na zawsze pozostaną w Miednoje.

Cześć Ich Pamięci.

Błażej Dulat

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:39
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!