tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 35
Wczoraj 282 926
Ostat tydzień 2457 6445
Ostat. dwa tyg. 4573 12486
Ostat. miesiąc 9892 28592
Ostatni rok 105521 243102
Razem 1946384 4216895
Nagrywanie kierowców przez policjanatów jest nielegalne.


                       Policja: Nagrywanie kierowców jest nielegalne
 
 Nie ma wątpliwości, że nagrywanie przez policjantów z drogówki na dyktafon przebiegu kontroli jest nielegalne. Wynika to niezbicie z oficjalnej analizy prawnej, którą po tekście DZIENNIKA przez tydzień przygotowywała Komenda Główna Policji.

Wprawdzie biuro prawne KGP próbuje dopasować przepisy do policyjnej praktyki, ale zapisy ustawy o policji są bezlitosne - funkcjonariusze łamią prawo.

Krzysztof Choiński, p.o. dyrektora biura prawnego KGP, powołując się na ustawę o policji, twierdzi, że policjanci "mają prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych”.

Jednak w tym samym piśmie Choiński przyznaje, że policjant po zatrzymaniu auta, powinien uprzedzić osobę poddaną kontroli o nagrywaniu. Oznacza to jedno: policjant nie może rejestrować rozmowy z kierowcą potajemnie.

Tymczasem opisana przez DZIENNIK powszechnie stosowana praktyka wśród policjantów drogówki polega na ukrytym nagrywaniu i ujawnianiu go dopiero w sytuacji niewygodnej dla funkcjonariusza.

Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w piśmie do Tadeusza Budzika, komendanta głównego policji, wyraźnie zwraca uwagę, że: "tego typu praktyki naruszają konstytucyjne prawo do prywatności. Takie nagrywanie jest równoznaczne z podsłuchem, który bez zgody sądu jest niedozwolony".

Policjant na służbie nie może zatem używać prywatnego dyktafonu, podobnie jak prywatnej broni czy samochodu. Ale to nie koniec. Nie wiadomo, co się dzieje z nielegalnie nagranymi rozmowami. Czy są kasowane, czy może funkcjonariusze je "kolekcjonują"? Jak się okazuje, nikt w policji nie ma kontroli nad tymi nagraniami, a to nawet zdaniem policyjnych prawników jest niedopuszczalne.

Z przysłanej przez KGP analizy prawnej wynika jeszcze jeden ważna rzecz: żaden przepis nie mówi jasno, że policjant ruchu drogowego podczas kontroli może rejestrować w jakikolwiek sposób jej przebieg. Nawet rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji sprzed 6 lat, które szczegółowo określa, jak powinna być wykonywana kontrola drogowa, milczy na temat nagrywania obrazu i dźwięku. Właśnie tę lukę wykorzystują i powołują się na nią policjanci pełniący służbę na polskich drogach.

Czy istnieje sposób na rozwiązanie tej niejasnej sytuacji? Tak. I prawnicy z Fundacji Helsińskiej, i politycy, a także sami zainteresowani mówią jednym głosem: trzeba zalegalizować nagrywanie podczas kontroli.

"Jeśli jest luka w prawie, to trzeba ją jak najszybciej wypełnić" - uważa Marek Bierancki z PO, szef sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji. Sławomir Weremiuk, naczelnik wydziału prasowego KGP, dodaje: "Chcielibyśmy takich regulacji prawnych, które pozwalałyby na rejestrowanie interwencji policyjnych na drodze albo w mieszkaniu. Tak, jak to jest w Ameryce".

Sprawą nielegalnych nagrań podczas służby zainteresował się rzecznik praw obywatelskich. Zażądał od szefa policji wyjaśnień.

Źródło: Małgorzata Pietkiewicz, Daniel Walczak Dziennik

tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:14
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!