tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 32 56
Wczoraj 188 394
Ostat tydzień 1793 4551
Ostat. dwa tyg. 3420 7873
Ostat. miesiąc 7595 18474
Ostatni rok 114724 238066
Razem 1912488 4123880
2015

KWP/NSZZP – "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz jedenasty!

Utworzono: 27 listopada 2015/Iwona Liszczyńska/Andrzej Szary

13Po raz jedenasty „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantek i policjantów, którzy uratowali ludzkie życie. Tegoroczni laureaci tego wyjątkowego wyróżnienia wykazali się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Nagrody ufundowane zostały przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.


Każdy funkcjonariusz rozpoczynając służbę w szeregach Policji uroczyście ślubuje „(…) służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.(...)”. „Kryształowa Gwiazda” to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są te słowa dla każdego policjanta. 

Uroczystość wręczenia „Kryształowych Gwiazd” funkcjonariuszom, którzy w trakcie codziennej służby przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, na stałe wpisała się w kalendarz doniosłych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. Od dnia, w którym„Kryształowe Gwiazdy” wręczona po raz pierwszy minęło już 11 lat. Laureatów przybywa, a każdy z nich zasługuje na słowa uznania za swą odwagę i determinację w niesieniu pomocy. 

W Trzebawiu 27 listopada br. odbyła się tegoroczna uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd”. W tym ważnym wydarzeniu wyróżnionym policjantom i policjantkom towarzyszyli zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło: Wicewojewody Wielkopolski Doroty Kinal, fundatorów nagrody - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafała Batkowskiego i Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzeja Szarego oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb mundurowych, Przewodniczący ZT NSZZ P woj. wlkp.,urzędów i instytucji, kapelana KWP w Poznaniu ks. prałata Stefana Komorowskiego, a także przełożonych wyróżnionych policjantów.

Za organizację przedsięwzięcia ze strony ZW NSZZ P odpowiadali bezpośrednio asp. sztab. Dariusz Żak i mł. asp. Przemysław Postaremczak, którym podobnie jak wielu innym osobom należą się podziękowania za profesjonalizm i zaangażowanie.

                               Laureaci „KRYSZTAŁOWEJ GWIAZDY ZE WSTĘGĄ”

 • St. post. Małgorzata WISZOWATA - policjantka Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży - 4 lipca 2015 r. w miejscowości Golec udzieliła pomocy ofiarom wypadku. Policjantka pomogła wydostać się z zakleszczonego pojazdu trzem starszym osobom, w tym jednej, która była sparaliżowana i nie mogła się poruszać. Ta sama policjantka19 lipca 2015 r. w Pile, wybiła szybę w pojeździe i wyciągnęła z wnętrza mężczyznę, który doznał zawału serca. Następnie podjęła, do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, akcję reanimacyjną, która uratowała poszkodowanemu życie.
 • Mł. asp. Tomasz ŁUKASZEWICZ – policjant Komendy Powiatowej Policji w Obornikach - 2 marca 2015 r.w czasie wolnym od służby w miejscowości Rożnowo, z narażeniem własnego bezpieczeństwa, wyciągnął 75-letniego mężczyznę z zadymionego pomieszczenia, ratując mu życie.
 • Mł. asp. Tomasz ŁUKASZEWICZ oraz asp. sztab. Waldemar HILDEBRANDT – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Obornikach -17 sierpnia 2015 roku dzięki operatywności ustalili miejsce pobytu desperata chcącego popełnić samobójstwo. Funkcjonariusze do czasu przybycia na miejsce pogotowia ratunkowego ratowali mężczyznę, którego znaleźli nieprzytomnego po zatruciu spalinami.
 • Sierż. Jakub KOSMOWSKI oraz st. post. Arkadiusz TAMBORSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - 25 grudnia 2014 rokuw rejonie miejscowości Trzemeszno wykorzystując siłę fizyczną i deskę wyciągnęli zanurzonego po pas w bagnie mężczyznę, ratując mu życie.Jest to już kolejny przypadek uratowania życia innej osobie przez sierż. Kosmowskiego.

 • Asp. Paweł MAŁECKI -15 września 2014 roku dzięki operatywności odwiódł wspólnie z innym funkcjonariuszem od samobójstwa kobietę, która zamierzała skoczyć z parapetu, znajdującego się na 4. piętrze budynku. Jest to już kolejny przypadek uratowania życia innej osobie przez asp. Małeckiego
 • Kom. Tomasz MIMIER- policjant Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 27 sierpnia 2015 r.w miejscowości Chocz narażając własne życie wszedł na maszt telefonii cyfrowej, gdzie znajdowało się dwóch desperatów, chcących popełnić samobójstwo. Negocjacje doprowadziły do zejścia z masztu jednego mężczyzny, natomiast drugi został obezwładniony i sprowadzony na dół. Jest to już kolejny przypadek uratowania życia innej osobie przez kom. Mimiera
 • Asp. Artur BĄK i st. sierż. Patryk FORNAL – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 22 grudnia 2014 roku poprzez umiejętne negocjacje udaremnili próbę samobójczą kobiecie niestabilnej emocjonalnie, która zamierzała skoczyć z mostu. Jest to już kolejny przypadek uratowania życia innej osobie przez asp. Artura Bąka
 • Asp. Robert Kazimierz KRĘC oraz sierż. Marcin Rafał GOŚCINIAK – policjantka Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - 9 stycznia 2015 r. siłowo weszli do pomieszczenia, gdzie na pętli wisiał nieprzytomny mężczyzna. Funkcjonariusze odwiązali pętlę i podjęli skuteczną akcję reanimacyjną przywracając mężczyźnie funkcje życiowe. Jest to już kolejny przypadek uratowania życia innej osobie przez asp.Roberta Kazimierza Kręca.

Laureaci „KRYSZTAŁOWEJ GWIAZDY”

 • Sierż. Sławomir MATUSZAK i sierż. Weronika ROBAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie – 17 listopada 2014 r. podjęli błyskawiczną akcję ratunkową mężczyzny, który wisiał w pomieszczeniu kotłowni. Policjanci odcięli pętlę i przeprowadzili skuteczną akcję reanimacyjną przywracając mu funkcje życiowe.
 • Sierż. Marcin KOZŁOWSKI i sierż. Maciej WAWRZYNIAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - 13 grudnia 2014 roku dzięki błyskawicznej reakcji i prowadzonym umiejętnie negocjacjom uratowali 32-letniego mężczyznę, który zamierzał popełnić samobójstwo skacząc z wiaduktu kolejowego z zawiązaną na szyi pętlą ze sznura.
 • Asp. Artur BĄK i st. sierż. Patryk FORNAL – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 22 grudnia 2014 r. poprzez umiejętne negocjacje udaremnili próbę samobójczą kobiecie niestabilnej emocjonalnie, która zamierzała skoczyć z mostu.
 • Sierż. Wiktor WŁODARCZAK i st. sierż. Paweł JAGLIŃSKI– policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 23 grudnia 2014 r. poprzez umiejętne negocjacje do czasu przybycia służb ratowniczych udaremnili próbę samobójczą mężczyźnie, który siedząc na barierce balkonu zamierzał pozbawić się życia.
 • Sierż. Arkadiusz TAMBORSKI oraz sierż. Jakub KOSMOWSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - 25 grudnia 2014 r. w rejonie miejscowości Trzemeszno wykorzystując siłę fizyczną i deskę wyciągnęli zanurzonego po pas w bagnie mężczyznę ratując mu życie.

 • Sierż. sztab. Dawid KOPERSKI oraz asp. sztab. Grzegorz PARUSZKIEWICZ - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - 3 stycznia 2015 r. w miejscowości Wilczyn odnaleźli młodą dziewczynę stojącą poza barierką tarasu z uwiązanym na szyi kablem. Kobieta widząc policjantów skoczyła z tarasu. Policjanci błyskawicznie zdjęli pętlę wisielczą i podjęli skuteczną akcję reanimacyjną przewracając kobiecie funkcje życiowe.
 • Asp. Robert Kazimierz KRĘC oraz sierż. Marcin Rafał GOŚCINIAK – policjantka Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - 9 stycznia 2015 r. siłowo weszli do pomieszczenia, gdzie na pętli wisiał nieprzytomny mężczyzna. Funkcjonariusze odwiązali pętlę i podjęli skuteczną akcję reanimacyjną przywracając mężczyźnie funkcje życiowe. 

 • St. asp. Piotr ROJTEK oraz mł. asp. Joanna WESOŁOWSKA – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu - 9 stycznia 2015 roku w miejscowości Mieścisko siłowo weszli do mieszkania (wyważając drzwi), gdzie znajdowała się nieprzytomna 75-letnia kobieta. Policjanci udzieli pierwszej pomocy przedmedycznej kobiecie i przekazali ją załodze pogotowia ratunkowego.
 • St. post. Artur Szczepan BAŁDYKA oraz mł. asp. Jacek Maciej DRYJAŃSKI- policjanci Komendy Powiatowej Policji w Turku - 17 stycznia 2015 r. przeprowadzili skuteczną akcję reanimacyjną przywracające osobie czynności życiowe.
 • Mł. asp. Gerard STANKIEWICZ – policjant Komendy Powiatowej Policji w Pile - 24 stycznia 2015 r. w czasie wolnym od służby udaremnił próbę samobójczą mężczyzny siedzącego na parapecie mieszkania znajdującego się na 4 piętrze budynku. Policjant wykorzystując nieuwagę desperata wciągnął go do wnętrza pomieszczenia ratując mu życie.
 • Sierż. Kamil WAWRZYNIAK, st. sierż. Adam BURSKI – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole - 21 lutego 2015 r. w miejscowości Grzegorzew udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, sprowadzając go z torów kolejowych na których się położył.
 • St. asp. Paweł MISZCZAK oraz sierż. Krzysztof CIEŚLAK – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole - w marcu 2015 roku w Dąbiu udaremnili próbę samobójcza mężczyzny, który stojąc za barierką mostu zamierzał skoczyć do rzeki. Policjanci błyskawicznie wciągnęli szarpiącego się mężczyznę na most i udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej.
 • St. sierż. Damian ŁUKASIEWICZ oraz sierż. Piotr ZIELONKA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - 16 marca 2015 r. dzięki umiejętnej i szybkiej reakcji zdołali zdjąć z barierki mostu mężczyznę, który zamierzał skoczyć na tor kolejowy. Ich szybka i zdecydowana reakcja zapobiegła tragedii.
 • St. post. Łukasz PRZYBYLAK oraz sierż. sztab. Wojciech Michał GRZĘDA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - 16 marca 2015 roku uratowali życie młodego mężczyzny, który siedział na parapecie okna z nogami na zewnątrz i groził popełnieniem samobójstwa. Policjanci odwrócili uwagę desperata, ściągnęli go z parapetu i obezwładnili.
 • Mł. asp. Jacek ANDRZEJEWSKI oraz st. sierż. Michał SZCZEPANIAK - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - dniu 15 kwietnia 2015 r. w Kleczewie odnaleźli na dachu budynku mężczyznę, który zamierzał popełnić samobójstwo skacząc na betonowe podłoże. Wykorzystując drabinę policjanci niepostrzeżenie weszli na dach, podbiegli do desperata, obezwładnili i sprowadzili z dachu ratując mu życie.
 • Sierż. Anna MIELCAREK oraz st. sierż. Jakub GNIOT – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pile - 16 kwietnia 2015 roku współpracując i prowadząc umiejętne negocjacje udaremnili kobiecie próbę samobójczą, która zamierzała skoczyć z dachu budynku.
 • Sierż. sztab. Łukasz WYDRA i st. asp. Adam KUBICKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 25 kwietnia 2015 rokusforsowali ogrodzenie posesji, na której znajdował się zdesperowany mężczyzna, stojący na drabinie, z zaciśniętą na szyi pętlą i duszący się. Policjanci podbiegli do mężczyzny odcięli sznur, znieśli desperata i przekazali załodze pogotowia ratunkowego, ratując mu życie.
 • Sierż. sztab. Dawid ZABOROWICZ oraz sierż. sztab. Dariusz RYŹLAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 1 maja 2015 roku narażając własne życie i zdrowie (nadpalone mundury), wykorzystując drabinę, wyprowadzili z płonącego bloku kobietę z dwójką małoletnich dzieci.
 • Mł. asp. Bartosz HAMMERLING oraz sierż. sztab. Przemysław KOWALSKI– policjanci Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - 13 maja 2015 roku w miejscowości Rosko współpracując udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, który chciał się powiesić.
 • Sierż. Tobiasz KRÓLIK, sierż. Roman DZIATKIEWICZ oraz sierż. sztab. Marcin WOŹNIAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 14 maja 2015 roku dzięki operatywności przez okno weszli do mieszkania, gdzie udzielili pomocy przedmedycznej kobiecie, która doznała udaru. Ich szybka i zdecydowana reakcja w opinii lekarza uratowała kobiecie życie.
 • Sierż. Sławomir MATUSZAK oraz sierż. Mateusz JABŁOŃSKI – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 20 maja 2015 roku w Poznaniu przy wykorzystaniu pałki policyjnej wybili szybę w pojeździe, wyciągnęli z niego nieprzytomną kobietę i udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu zespołu ratunkowego.
 • Asp. Grzegorz KUROSZCZYK oraz sierż. sztab. Michał TORZ - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - 22 maja 2015 roku uratowali 4-letnie dziecko siedzące na parapecie okna znajdującego się na 3. piętrze, bawiące się z królikiem. Policjanci delikatnie odwrócili uwagę chłopczyka i zdjęli go bezpiecznie z parapetu, w czasie gdy jego matka – nietrzeźwa - zasnęła pozostawiając syna bez żadnej opieki.
 • St. post. Jakub FRĄTCZAK oraz st. post. Mateusz GRYMUZA – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie – w dniu 23 maja 2015 roku w miejscowości Golina uratowali mężczyznę, który chciał się powiesić. Policjanci odcięli linkę, na której wisiał nieprzytomny mężczyzna, a następnie przeprowadzili skuteczną akcję reanimacyjną przywracając mu oddech i świadomość.
 • Asp. sztab. Jan WOJTCZAK oraz st. sierż. Wiktor MIKOŁAJCZYK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 21 czerwca 2015 roku siłowo weszli do mieszkania, gdzie mężczyzna chciał wyskoczyć z balkonu. Funkcjonariusze wykorzystując siłę fizyczną udaremnili desperatowi samobójstwo.
 • Asp. sztab. Krzysztof WOLSKI oraz st. sierż. Robert WASIK- policjanci Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach - 27 czerwca 2015 roku dzięki rozwadze i szybkiej reakcji udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, którego wyciągnęli z nurtu rzeki.
 • Asp. Wojciech ADAMCZYK – policjant Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie - 28 lipca 2015 roku w czasie wolnym od służby dzięki operatywności i spostrzegawczości zapobiegł tragedii, w ten sposób, że zdjął z parapetu kilkuletnie dziecko, któremu w przypadku upadku groziła śmierć lub kalectwo.
 • Sierż. Tomasz SIKORA i st. sierż. Monika MAREK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - 6 sierpnia 2015 roku w miejscowości Wieleń udaremnili próbę samobójczą nietrzeźwego mężczyzny, który stojąc za barierką mostu na rzece Noteć zamierzał skoczyć do wody. Dzięki umiejętnym negocjacjom oraz wykorzystując nieuwagę desperata udało się go wciągnąć na most, ratując mu tym samym życie.
 • St. sierż. Ryszard Marcin NOWAK – policjant Komendy Miejskiej Policji w Koninie - 9 sierpnia 2015 roku w miejscowości Golina w czasie wolnym od służby zapobiegł samobójstwu kobiety, którą zepchnął z torów tuż przed nadjeżdżającym pociągiem.
 • St. post. Milena WIESE oraz st. post. Przemysław ROSZCZAK – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Obornikach - 10 sierpnia 2015 roku w miejscowości Cieśle wyciągnęli z rzeki Wełna półprzytomnego i nietrzeźwego mężczyznę, ratując mu życie.
 • St. sierż. Patryk PAGEL - policjant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 15 sierpnia 2015 roku w czasie wolnym od służby w Obornikach zauważył palący się dom zamieszkały przez sześcioosobową rodzinę. Narażając własne zdrowie i życie bez wahania wbiegł do ogarniętego pożarem budynku i wyprowadził z niego mężczyznę, który potrzebował pomocy.
 • St. sierż. Przemysław WIELOWSKI oraz sierż. Joanna PEREK – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 16 sierpnia 2015 roku w miejscowości Szałe narażając własne życie i zdrowie, wykorzystując swoje umiejętności oraz sprzęt, w czasie trwającej burzy, uratowali tonącego mężczyznę, po czym udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej.
 • Sierż. Błażej Jan SZCZEBELSKI oraz asp. Artur KOWALSKI - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - 7 września 2015 roku na terenie gminy Wierzbinek sforsowali metalowe ogrodzenie posesji, na której znajdował się zdesperowany nietrzeźwy mężczyzna. Desperat nagle założył pętlę na szyję i zaczął się dusić. Policjanci podbiegli do mężczyzny zdjęli mu pętlę i udrożnili drogi oddechowe ratując mu życie.
 • Sierż. Michał WOŹNICKI, sierż. Piotr MAĆKOWIAK, asp. Paweł MAŁECKI oraz asp. Ireneusz KUPIS - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - 15 września 2014 roku dzięki operatywności odwiedli od samobójstwa kobietę, który zamierzała skoczyć z parapetu, znajdującego się na 4. piętrze budynku.
 • Mł. asp. Piotr SZYMANOWSKI - policjant Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - 6 października 2015 roku w profesjonalny sposób, drogą telefoniczną do czasu przybycia pogotowia ratunkowego, udzielał instrukcji zdenerwowanej kobiecie, której dziecko potrzebowało natychmiastowej pomocy lekarskiej.
 • St. post. Marta BŁASZCZYK oraz sierż. sztab. Piotr PRZYBYLSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - 17 października 2015 roku uratowali życie mężczyźnie, który wisiał na płocie okalającym posesję. Policjanci odcięli pętlę i podjęli natychmiast akcję reanimacyjną, przywracając mężczyźnie funkcje życiowe.
 • Sierż. Krzysztof Paweł SZYMAŃSKI oraz sierż. sztab. Paweł JAŃCZAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu - 20 października 2014 roku przeprowadzili skuteczną akcję reanimacyjną przywracającą 18-letniej kobiecie czynności życiowe.
 • Mł. asp. Tomasza MUSZYŃSKI - policjant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 20 października 2015 roku w Suchym Lesie, w czasie wolnym od służby, po niepokojącej informacji telefonicznej, udał się do miejsca zamieszkania sąsiadki, gdzie wyczuł silną woń gazu. W pomieszczeniu znajdowały się dwie nieprzytomne osoby, którym udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przyjeździe pogotowia ratunkowego małżeństwo zostało przewiezione do szpitala. Dzięki swojej postawie funkcjonariusz zapobiegł tragedii.
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:02
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - 23 listopada br. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że subsydiarny akt oskarżenia z art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku skierowany wobec mł. insp. Andrzeja Szarego przez Komisję Krajową ZZ PP jest bezzasadny!.