tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 201 388
Wczoraj 208 334
Ostat tydzień 2249 4247
Ostat. dwa tyg. 4533 8608
Ostat. miesiąc 15509 27611
Ostatni rok 123348 248763
Razem 1841272 3974515
Służba w upale!
Służba w upale

Podczas upałów częściej niż zwykle pogotowie wzywane jest do omdleń, zasłabnięć, udarów. W upalne dni bardziej się pocimy - tak organizm usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i utrzymuje stałą temperaturę. Jednak intensywne pocenie, bez uzupełniania ubytków wody, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Większość z poniższych rad lekarza powinni wziąć sobie do serca policjanci pełniący służbę na drogach i w godzinach największego nasłonecznienia.

• Pić dużo, minimum 3 litry napojów dziennie. Woda wydzielana jest z potem. Brak wody powoduje zagęszczenie krwi co prowadzi do zatorowości, następuje udar mózgu. Szczególnie narażone są osoby z nadciśnieniem, miażdżycą.
Osobom po zawałach i cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca lekarze zalecają napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu. Pierwiastki te poprawiają kurczliwość serca i zapobiegają zaburzeniom jego rytmu.
Woda może być lekko osolona, bo gdy wypacamy większą jej ilość wody, tracimy potas, zwłaszcza przy niedociśnieniu tętniczym.
Nadmierna utrata wody zagraża też osobom z kamicą nerkową. Zagęszczony mocz sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Zagrożeni tym schorzeniem szczególnie pić szczególnie dużo wody.
Szczególnie osoby starsze, gdy wychodzą z domu starają się nie pić, by nie korzystać z toalety. W efekcie dochodzi do zasłabnięć.
Lekarz radzi ponadto, by wodę pić małymi porcjami. Wypicie większej ilości wody na raz wywołuje uczucie wypełnienia i przestaje odczuwać się pragnienie, a tym samym sięgać po kolejne porcje wody.

• Nie pić alkoholu. Panuje powszechne przekonanie, że najlepiej gasi pragnienie zimne piwo. Ono rzeczywiście pomaga, ale sprawia ulgę tylko na początku. Woda szybko wyparowuje i zostaje alkohol, do którego spalenia organizm potrzebuje więcej wody endogennej. Na 1 cząsteczkę alkoholu potrzeba 4-6 cząsteczek wody endogennej.

• Nie palić papierosów, bo papierosy wysuszają błony śluzowe co powoduje tachykardię, czyli przyspieszenie akcji serca.

• Unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia. Pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się naczynia krwionośne przy skórze, co zmniejsza ciśnienie i zwiększa zapotrzebowanie serca na tlen. Wszyscy z dolegliwościami kardiologicznymi powinni zatem dużo odpoczywać, nie zmuszać serca do wysiłku, przebywać w chłodnych pomieszczeniach, a z domu wychodzić wyłącznie wcześnie rano lub późnym wieczorem. Na pewno nie między 11.00 a 17.00.

• Chronić głowę przed słońcem. Wystawianie odkrytej głowy i karku na promienie słoneczne może skończyć się przegrzaniem organizmu, a w konsekwencji udarem słonecznym. Na skutek wysokiej temperatury organizm ma utrudnione, czy wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła na zewnątrz. Dochodzi wówczas do przegrzania się opon mózgowych.

• Chronić dzieci. Niemowlęta i małe dzieci muszą być bezwzględnie chronione przed słońcem, muszą też więcej pić niż zwykle.

• Zmienić dietę. Warto w upały zmienić dietę na lekkostrawną, nie obciążającą organizmu. Łatwostrawne produkty organizm przyswaja szybko i bez trudu. W menu powinno więc znaleźć się dużo owoców i warzyw.

• Chłodzić ciało. Mając dostęp do bieżącej, zimnej wody powinniśmy często myć ręce, schładzać nadgarstki i kark, brać prysznic, by schładzać przegrzany organizm.

Ale uwaga! Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi. Należy więc unikać gwałtownych zmian temperatury. Warto również pamiętać, że opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się.

• Ubierać się w luźne, jasne rzeczy. Lekka odzież, o jasnych kolorach, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

• Zmieniać wodę zwierzętom. One też cierpią. Zmieniajmy im wodę, bo wody, która zbyt długo stoi, zwierzę nie wypije i może się również dojśc do zaburzenia procesów fizjologicznych.

Źródło: Rzplita

tytul_szukaj
tytul_zegar
13:04:45
tytul_kalendarz
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dodatek stażowy w przedziale 15 -25 lat służby?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - NSZZ Policjantów domaga się zwiększenia i uporządkowania nakładów na Policję!