tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 15
Wczoraj 223 608
Ostat tydzień 1669 4306
Ostat. dwa tyg. 3491 8557
Ostat. miesiąc 7630 18506
Ostatni rok 94710 234250
Razem 1956748 4242646
Poprawiono prawo o broni

Poprawione Prawo o broni i amunicji


Sejm uchwalił poprawkę znowelizowanego prawa o broni i amunicji. Nowelizacja ma na celu naprawienie błędu legislacyjnego popełnionego przy poprzedniej zmianie przepisów i zapobieżenie problemom, jakie mogłyby powstać przy rejestracji określonych kategorii broni.

5 stycznia br. Sejm dokonał nowelizacji ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Była ona oczekiwana przez wiele środowisk, w tym Policję, stowarzyszenia strzeleckie i zajmujące się rekonstrukcją wydarzeń historycznych, a także myśliwych i posiadaczy broni gazowej. Podczas prac legislacyjnych do uchwalonej ustawy wkradł się błąd, który spowodował, że zamiast ułatwień w nabywaniu broni i jej rejestracji doszło do zaostrzenia przepisów oraz pojawiła się niespójność niektórych regulacji Przyjęta wtedy zmiana przepisów ustawy o broni i amunicji objęła w szczególności art. 11. W przepisie tym, wprowadzonym w drodze poprawki, w innej niż przed nowelizacją kolejności określono przypadki, w których pozwolenie na broń nie jest wymagane. Dokonano także zmiany dotychczasowej jego treści, polegającej na przesunięciu z roku 1850 na rok 1885 daty produkcji zabytkowej broni palnej, której posiadanie nie wymaga zezwolenia, oraz doprecyzowano, że chodzi wyłącznie o broń palną rozdzielnego ładowania. Zmianie tej nie towarzyszyła jednak zmiana treści art. 13 ustawy, która wyłączałaby tę broń spod obowiązku rejestracji, a także wymieniałaby w zmienionej kolejności rodzaje broni bez rejestracji.
W efekcie, w niezamierzony przez ustawodawcę sposób, po wejściu styczniowej nowelizacji w życie określone kategorie broni nadal podlegałyby obowiązkowi rejestracji.
Błąd ten dostrzegli posłowie z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, i opracowali projekt nowelizacji ustaw zmierzający do skorygowania wadliwych przepisów. Jego uzasadnienie przedstawił Izbie poseł Marek Biernacki (PO).Poprawione Prawo o broni i amunicji
Z uwagi na konieczność jak najszybszego wejścia w życie proponowanych zmian, aby uniknąć komplikacji w odniesieniu do osób podlegających obowiązkowi rejestrowania broni, poseł zaapelował o jak najszybsze zakończenie procesu legislacyjnego.
Sejm przychylił się do tego wniosku i odbył w czasie tego samego posiedzenia pierwsze, drugie oraz trzecie czytanie projektu.
Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym została uchwalona 408 głosami (nikt nie był przeciw, 10 posłów wstrzymało się od głosu). Poprawione prawo ma wejść w życie z dniem ogłoszenia

Źródło: Kronika Sejmowa nr 76
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:07
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.