tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 370 693
Wczoraj 421 784
Ostat tydzień 3293 5870
Ostat. dwa tyg. 6007 11468
Ostat. miesiąc 11801 22230
Ostatni rok 137267 259493
Razem 1653611 3594189
Uroczyste posiedzenie Prezydium ZW NSZZ P - 27 listopad 2017

KWP/NSZZ P– "Kryształowe Gwiazdy" zostały wręczone

27.11.2017

„Kryształowe Gwiazdy” już po raz 13. zostały dziś wręczone policjantkom i policjantom, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Wyróżnienia, które trafiły do rąk 124 wielkopolskich stróżów prawa, ufundowane zostały przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.

Gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. W tym roku to szczególne wyróżnienie wręczone zostało po raz trzynasty policjantkom i policjantom, którzy w trakcie codziennej służby, narażając swoje życie lub zdrowie przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka. 

W tym roku "Kryształową Gwiazdą" wyróżniono 124 funkcjonariuszy. Liczba corocznych laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Tegoroczna gala odbyła się 27 listopada w poznańskim Domu Żołnierza. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów wyraził w pierwszej kolejności Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, który wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym wręczył funkcjonariuszom te wyjątkowe wyróżnienia.

W gronie zaproszonych gości, którzy dołączyli do gratulacji szefa wielkopolskich stróżów prawa, obecni byli także przedstawiciele ZT NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujący z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.

Tegoroczni laureaci to:

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA  ZE WSTĘGĄ”

mł. asp. Marcin CHMIELARZ – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie - 9 lutego 2017 roku, zareagował na widok mężczyzny siedzącego na parapecie okna, z nogami zwieszonymi na zewnątrz. Funkcjonariusz wiedział, że mężczyzna ten leczył się psychiatrycznie oraz miał za sobą nieudaną próbę samobójczą. Po wejściu do mieszkania, zastał członków rodziny, którzy wskazali pomieszczenie, w którym znajdował się mężczyzna. Szybko i zdecydowanie wciągnął mężczyznę do wnętrza mieszkania i uratował mu życie.

mł. asp. Marcin KLASZCZYŃSKI, mł. asp. Adam GREMBOWSKI, sierż. sztab. Jakub KERBER i st. sierż. Leszek WYGANOWSKI – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - w nocy z 13/14 stycznia 2017 roku podjęli interwencję na os. Jana III Sobieskiego, gdzie w jednym z mieszkań zastali mężczyznę który przykładał sobie nóż do szyi. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest uzależniony od narkotyków i zażył środki psychotropowe, które popił alkoholem. Mężczyzna ten wielokrotnie powtarzał, że się zabije. Policjanci cały czas prowadzili z mężczyzną rozmowę i negocjacje, aby odwieźć go od popełnienia samobójstwa. Godzinne negocjacje funkcjonariuszy powiodły się i mężczyzna odłożył nóż, następnie został przekazany karetce pogotowia.

st. sierż. Karolina KUNKEL i st. sierż. Mateusz MAĆKOWIAK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, z Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym -  w dniu 28 lutego 2017 roku interweniowali w Dąbrówce w związku ze zgłoszeniem dotyczącym mężczyzny, który chce popełnić samobójstwo. Z uwagi, że nikt nie otwierał drzwi funkcjonariusze przeskoczyli przez ogrodzenie i przez okno tarasowe zobaczyli leżącego we krwi mężczyznę. Policjanci bez chwili zawahania wypchnęli okno i weszli do mieszkania. Mężczyzna posiadał na lewym przedramieniu dużą ranę, którą bardzo szybko funkcjonariusze opatrzyli. Osobie udzielono pomocy przedmedycznej oraz wezwano karetkę pogotowia. Mężczyzna utracił bardzo dużo krwi i tylko dzięki reakcji policjantów udało się uratować jego życie.

sierż. szt. Piotr SOŁOHUB i st. post. Andrzej BRUD – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 27 luty 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencje domową na ul. Żeromskiego w Kole. Na miejscu zauważyli wydobywające się z jednego mieszkania kłęby dymu. Słysząc kaszel przebywających w środku osób podjęli decyzję o wejściu przez okno. Z zadymionego mieszkania policjanci wyprowadzili mężczyznę, następnie upewnili się czy w mieszkaniu nikt więcej nie przebywa. Przybyli na miejsce strażacy zlikwidowali źródło zadymienia. Dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji policjantów, udało się uratować życie mężczyzny.

podkom. Krzysztofa LEWANDOWSKA, sierż. sztab. Włodzimierz STARYNOWICZ i sierż. sztab. Wojciech KOWALEWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz mł. asp. Justyna PRZYBYŁ – policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - w dniu 8 kwietnia 2017 roku, w/w policjantki pełniące dyżury negocjatorów policyjnych w swoich jednostkach, zostały skierowane przez dyżurnego Policji w Pile, na ulicę Wojska Polskiego, gdzie na 9 piętrze z budynku wystają nogi mężczyzny. Na miejsce został również wysłany w/wym. patrol policjantów. Negocjatorzy natychmiast przystąpili do negocjacji z mężczyzną, który w pewnym momencie nawet wisiał trzymając się rękoma za parapet. Mężczyzna rozmawiał tylko z negocjatorkami, a funkcjonariuszom nie kazał nawet podchodzić. W pewnym momencie policjantki wykorzystały moment nieuwagi niedoszłego samobójcy i wciągnęły go przy pomocy policjantów na teren klatki schodowej. Szybka i zdecydowana interwencja mundurowych uratowała mu życie.

asp. sztab. Michał WOJTKOWIAK – dowódca plutonu w Oddziale Prewencji Policji w Poznaniu – 23 stycznia 2017 roku, funkcjonariusz podjął interwencję z polecenia Dyżurnego KMP w Poznaniu na ul. Łaskarza, gdzie kobieta chce popełnić samobójstwo – wyskoczyć z okna budynku. Policjant po przybyciu na miejsce, bez zbędnego namysłu i przy pomocy innych policjantów z OPP będących z nim na miejscu, wszedł niepostrzeżenie do budynku. Następnie wykorzystując nieuwagę zdesperowanej kobiety podbiegł do niej od tyłu, chwycił ją za pas i wciągnął z parapetu na klatkę schodową. Swoim zdeterminowanym działaniem i odwagą nie dopuścił do tragedii.

sierż. sztab. Grzegorz KOKOCIŃSKI i mł. asp. Krzysztof SZCZESIAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 15 marca 2017 roku, funkcjonariusze udaremnili próbę samobójczą 16-letniej dziewczynki. Policjanci zauważyli jak nastolatka wbiega na torowisko przed zbliżającym się pociągiem i zmierzała w jego kierunku. Mundurowi pobiegli za nią i w ostatnim momencie siłą ściągnęli ją z torów kolejowych. Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji, nie doszło do tragedii.

st. sierż. Sebastian WALENDOWSKI, sierż. Mateusz KORDYLAS i st. asp. Mariusz MATELSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 24 kwietnia 2017 roku, funkcjonariusze przyjechali na interwencję domową, w trakcie której ujawnili, że mężczyzna stoi na dachu i krzyczy, że skoczy. Policjanci bez zbędnej zwłoki, zaczęli rozmawiać z tym mężczyzną oraz powiadomili inne służby. Rozmowy mundurowych z tym obywatelem dały rezultaty, i po kilkudziesięciu minutach udało się przekonać go do zejścia z dachu. Gdy 39-latek wszedł na parapet, policjanci złapali go za ubrania i wciągnęli do pokoju. Opanowanie funkcjonariuszy przyczyniło się do uratowania życia ludzkiego.

mł. asp. Daniel KUJAWSKI, sierż. sztab. Paweł MAŁECKI, asp. sztab. Wojciech ROSSOCHACKI, st. sierż. Tomasz SIKORA – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - 7 lipca 2017 roku, policjanci zostali wysłani do próby samobójczej w Hucie Szklanej w Czarnkowie. Na miejscu policjanci zastali karetkę pogotowia oraz mężczyznę, który trzymał nóż przy gardle. Po dwóch godzinach rozmowy z desperatem, policjanci wykorzystali moment nieuwagi tego mężczyzny, podbiegli do niego, odebrali mu nóż oraz obezwładnili. Zdecydowana interwencja policjantów zapobiegła tragedii.

sierż. sztab. Patryk FORNAL i mł. asp. Robert PASZCZYŃSKI – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 21 lutego 2017 roku, w centrum Kalisza, funkcjonariuszy zatrzymał jeden z przechodniów i poinformował o leżącej na ziemi starszej kobiecie. Po podjęciu interwencji funkcjonariusze natychmiast podjęli czynności reanimacji krążeniowo-oddechowej 77-letniej mieszkanki Kalisza. Po przywróceniu czynności życiowych kobieta została przekazana ratownikom medycznym.

st. sierż. Michał KAŁUŻNY i st. sierż. Grzegorz RYBAK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 8 lipca 2017 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję w stosunku do osoby, który chce popełnić samobójstwo. Na miejscu, w centrum Kalisza, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który w ręku trzymał nóż a na szyi miał założoną pętlę. Mundurowi podjęli spokojną rozmowę z desperatem, w trakcie tej rozmowy osoba się uspokoiła, a kiedy nadarzyła się okazja – błyskawicznie obezwładnili niedoszłego samobójcę i tym samym uratowali mu  życie.

st. sierż. Damian MELLER, sierż. sztab. Piotr PRZYBYLSKI i st. sierż. Robert NAWROT – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 25 czerwca 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencję do jednego z mieszkań w Pleszewie. Dojeżdżając na miejsce interwencji zauważyli jak mężczyzna siedzi na parapecie okiennym z nogami na zewnątrz. Desperat siedział na trzecim piętrze i trzymał w ręce nóż, którym wykonywał ruchy w kierunku twarzy i szyi. Funkcjonariusze weszli do mieszkania i podjęli próbę negocjacji. W pewnym momencie mężczyzna wykonał ruch, który wskazywał, że wyskoczy. Mundurowi widząc to, podbiegli do niego i w ostatnim momencie chwycili mężczyznę, po czym wciągnęli do wnętrza mieszkania. Desperata przekazano ratownikom medycznym.

asp. sztab. Adam OWCZARZAK – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie -  12 września 2016 roku, w/wym. funkcjonariusz w trakcie wykonywania nocnych skoków spadochronowych usłyszał wołanie o pomoc. Osobą potrzebującą pomocy okazał się już nieprzytomny pracownik ochrony, który doznał zawału serca. Przy pomocy obecnego na miejscu urządzenia AED doprowadził do powrotu czynności życiowych ratowanego. Następnie karetka pogotowia zabrała mężczyznę do szpitala. Wykorzystując doskonałe wyszkolenie oraz determinację doprowadził do uratowania życia mężczyzny.

asp. sztab. Adam OWCZARZAK – policjant Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - 2 czerwca 2017 roku, policjant, zauważył nieprzytomnego mężczyznę leżącego na trawie wzdłuż linii brzegowej jeziora Winiary. Funkcjonariusz natychmiast przystąpił do czynności ratunkowych, następnie przekazał osobę przybyłej na miejsce załodze pogotowia ratunkowego. Dzięki właściwej reakcji i postawie policjanta udało się uratować ludzkie życie.

asp. Sebastian BIROS – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - w dniu 23 lipca  2017 roku, funkcjonariusz w czasie wolnym od służby, zauważył jak w jednym z domów na ul. Sienkiewicza w Krzyżu Wlkp., przez okno wydobywają się kłęby czarnego dymu. Policjant natychmiast pobiegł powiadomić lokatorów. Wewnątrz domu panowało duże zadymienie, a wszyscy domownicy spali. Po obudzeniu wszystkich osób polecił im pozostać w pokojach, a gdy ustalił źródło pożaru - niesprawna lodówka - ugasił je. Funkcjonariusz pozostał na miejscu do czasu całkowitego wyeliminowania zagrożenia. Dzięki prawidłowej reakcji policjanta udało się zapobiec tragedii.

asp. sztab. Ryszard BŁASZCZAK, asp. sztab. Arkadiusz ŻABIEREK i sierż. sztab. Leszek KASPRZYK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 27 marca 2017 roku, policjanci zauważyli jak w jednym z bloków na IV piętrze, przy ulicy Pułaskiego w Słupcy, wydobywają się kłęby dymu oraz ogień. Funkcjonariusze powiadomili Dyżurnego KPP w Słupcy o tym zdarzeniu oraz podjęli czynności ratunkowe. Z budynku ewakuowali mieszkańców. Z mieszkania, z którego wydobywał się pożar, z uwagi na wysoką temperaturę oraz zadymienie, nie udało się dostać do wnętrza. Słownie przekazali osobie, która była w środku, żeby udała się na balkon. Strażakom tę osobę udało się ściągnąć na dół przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Następnie policjanci z innego mieszkania wyprowadzili kolejne dwie osoby, które były podtrute czadem i słaniały się na nogach. Funkcjonariusze narażając własne życie przyczynili się do uratowania życia innych ludzi.

tytul_szukaj
tytul_zegar
22:42:33
tytul_kalendarz
Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy NSZZ P powinien rozpocząć Akcję Protestacyjną jeżeli Rząd nie zrealizuje w całości Porozumienia z 2018 roku?
Zdecydowanie tak
Nie
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 13 września Kolega Rafał Jankowski, Przewodniczący NSZZ P weźmie udział w kolejnym spotkaniu z Ministrem i Wiceministrem SWiA m.in. w sprawie podwyżek!