tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 164 411
Wczoraj 467 985
Ostat tydzień 4730 8876
Ostat. dwa tyg. 6931 12800
Ostat. miesiąc 14393 25934
Ostatni rok 150881 293659
Razem 1606424 3502665
E - dzienniki wystartowały!

E-dzienniki wystartowały

Ireneusz Walencik 04-01-2010 

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie publikowane na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji są już oficjalnym źródłem prawa

 
źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Po kilku latach przygotowań, przezwyciężania problemów technicznych, opóźnień i przekładania daty informatyzacja publikatorów prawnych stała się faktem.

1 stycznia zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, która przesądziła o ostatecznym uruchomieniu e-dzienników. Tym razem ustawowy termin tego przełomu w dostępie obywateli do prawa został dotrzymany.


Za darmo w sieci

O obowiązujących ustawach i rozporządzeniach możemy teraz się dowiedzieć szybciej i za darmo z rządowych stron internetowych. www.rcl.gov.pl. To nie tylko ułatwienie dla prawników, ale także krok w budowie państwa prawa.

Elektroniczne Dziennik Ustaw i Monitor Polski są takim samym oficjalnym źródłem prawa jak papierowe.

Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może zatem poznać urzędową, tzw. autentyczną treść aktu prawnego w dniu, w którym ukazuje się on w wirtualnym publikatorze. Bez szukania w punktach sprzedaży, bez czekania na pocztową prenumeratę. Zgodnie z klauzulą zamieszczoną na internetowej stronie RCL „prezentowane w serwisie dokumenty powstały z plików źródłowych, które służą do wykonywania wydruku wersji papierowej dzienników”.

– Odeszliśmy od poprzedniej formuły, iż internetowe Dzienniki Ustaw mają charakter wyłącznie informacyjny. Stały się one bowiem autentycznym źródłem prawa. Wykorzystanie tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego daje gwarancję identyczności papierowej i informatycznej wersji aktu prawnego. To są te same i tak samo wyglądające dokumenty. Znak wodny na tym elektronicznym wskazuje, że dokument pochodzi z RCL – wyjaśnia Maciej Berek, prezes RCL. I dodaje, że kupowanie i prenumerata przestają mieć sens, bo wszystko jest od razu udostępniane w sieci, i to bezpłatnie.

– Można sobie ściągnąć, zapisać na swoim komputerze, wydrukować – zachwala szef RCL.

Będzie więcej

Przed ostatnią nowelizacją ustawa przewidywała udostępnianie e-dzienników za opłatą, ale rząd zajął stanowisko, że nie można obywateli obciążać kosztami zdobycia wiedzy o prawie obowiązującym w państwie.

Minister Berek obiecuje rozwój informatycznego systemu publikacji prawa. Jeszcze na początku stycznia na stronie internetowej RCL ma się pojawić na bieżąco aktualizowany elektroniczny skorowidz przepisów zbudowany według układu haseł tematycznych, pod którymi będzie można znaleźć odpowiadające im akty prawne. Taki przewodnik ułatwi poruszanie się po e-prawie. Kolejnym zamierzeniem jest umieszczanie w Internecie jak największej liczby oficjalnych tekstów jednolitych ustaw. Marszałek Sejmu zobowiązał się bowiem, że urzędowych ujednoliceń będzie więcej niż dotychczas, co ma niebłahe znaczenie, gdy bezustannie zmieniane są przepisy. Następnym krokiem RCL jest wprowadzenie do Internetu elektronicznych wersji publikatorów prawa z lat wcześniejszych, począwszy od 1918 r.

– Musimy to zrobić, żeby w publicznym systemie informatycznym znalazł się komplet informacji o polskim prawie – mówi minister Berek.

Przyszłość należy do informatyki, nie można więc wykluczyć, że kiedyś Dzienniki i Monitory rozpowszechniane będą wyłącznie przez Internet.

Podstawa prawna:

Ustawa z 10 września 2009 r. o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (DzU nr 190, poz. 1473)

Gdzie znajdziemy ustawy

Zmienione przepisy przewidują, że akty prawne będą udostępniane:

- nieodpłatnie do wglądu i do pobrania w formie dokumentu elektronicznego na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl.

- za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub informatycznych nośników danych – stosownie do wniosku zainteresowanego składanego na zasadach ustawy o dostępie do informacji publicznej.Inne organy administracji mają obowiązek ogłaszać na swoich stronach internetowych wydawane przez siebie dzienniki urzędowe, a powiaty i gminy – zbiory aktów prawa miejscowego. Samorządy lokalne mają także obowiązek nieodpłatnie udostępniać zainteresowanym Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie na swoich stronach internetowych – do wglądu i do pobrania (nie oznacza to, że każdy musi utworzyć własną bazę, wystarczy link do strony RCL).

Rzeczpospolita

tytul_szukaj
tytul_zegar
18:44:12
tytul_kalendarz
Kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy będziesz się szczepił na COVID-19?
TAK
NIE
JESZCZE NIE PODJĄŁEM DECYZJI
dzielnik


ZW NSZZ P - Od początku szczepień służb mundurowych (czyli od 24 marca br.) zaszczepionych zostało blisko 47,3 tys. funkcjonariuszy. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już blisko 21,6 tys. policjantów.