tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 12 19
Wczoraj 551 988
Ostat tydzień 2351 4334
Ostat. dwa tyg. 4177 7818
Ostat. miesiąc 8718 16836
Ostatni rok 162750 326065
Razem 1485100 3269714
E - dzienniki wystartowały!

E-dzienniki wystartowały

Ireneusz Walencik 04-01-2010 

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie publikowane na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji są już oficjalnym źródłem prawa

 
źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Po kilku latach przygotowań, przezwyciężania problemów technicznych, opóźnień i przekładania daty informatyzacja publikatorów prawnych stała się faktem.

1 stycznia zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, która przesądziła o ostatecznym uruchomieniu e-dzienników. Tym razem ustawowy termin tego przełomu w dostępie obywateli do prawa został dotrzymany.


Za darmo w sieci

O obowiązujących ustawach i rozporządzeniach możemy teraz się dowiedzieć szybciej i za darmo z rządowych stron internetowych. www.rcl.gov.pl. To nie tylko ułatwienie dla prawników, ale także krok w budowie państwa prawa.

Elektroniczne Dziennik Ustaw i Monitor Polski są takim samym oficjalnym źródłem prawa jak papierowe.

Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może zatem poznać urzędową, tzw. autentyczną treść aktu prawnego w dniu, w którym ukazuje się on w wirtualnym publikatorze. Bez szukania w punktach sprzedaży, bez czekania na pocztową prenumeratę. Zgodnie z klauzulą zamieszczoną na internetowej stronie RCL „prezentowane w serwisie dokumenty powstały z plików źródłowych, które służą do wykonywania wydruku wersji papierowej dzienników”.

– Odeszliśmy od poprzedniej formuły, iż internetowe Dzienniki Ustaw mają charakter wyłącznie informacyjny. Stały się one bowiem autentycznym źródłem prawa. Wykorzystanie tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego daje gwarancję identyczności papierowej i informatycznej wersji aktu prawnego. To są te same i tak samo wyglądające dokumenty. Znak wodny na tym elektronicznym wskazuje, że dokument pochodzi z RCL – wyjaśnia Maciej Berek, prezes RCL. I dodaje, że kupowanie i prenumerata przestają mieć sens, bo wszystko jest od razu udostępniane w sieci, i to bezpłatnie.

– Można sobie ściągnąć, zapisać na swoim komputerze, wydrukować – zachwala szef RCL.

Będzie więcej

Przed ostatnią nowelizacją ustawa przewidywała udostępnianie e-dzienników za opłatą, ale rząd zajął stanowisko, że nie można obywateli obciążać kosztami zdobycia wiedzy o prawie obowiązującym w państwie.

Minister Berek obiecuje rozwój informatycznego systemu publikacji prawa. Jeszcze na początku stycznia na stronie internetowej RCL ma się pojawić na bieżąco aktualizowany elektroniczny skorowidz przepisów zbudowany według układu haseł tematycznych, pod którymi będzie można znaleźć odpowiadające im akty prawne. Taki przewodnik ułatwi poruszanie się po e-prawie. Kolejnym zamierzeniem jest umieszczanie w Internecie jak największej liczby oficjalnych tekstów jednolitych ustaw. Marszałek Sejmu zobowiązał się bowiem, że urzędowych ujednoliceń będzie więcej niż dotychczas, co ma niebłahe znaczenie, gdy bezustannie zmieniane są przepisy. Następnym krokiem RCL jest wprowadzenie do Internetu elektronicznych wersji publikatorów prawa z lat wcześniejszych, począwszy od 1918 r.

– Musimy to zrobić, żeby w publicznym systemie informatycznym znalazł się komplet informacji o polskim prawie – mówi minister Berek.

Przyszłość należy do informatyki, nie można więc wykluczyć, że kiedyś Dzienniki i Monitory rozpowszechniane będą wyłącznie przez Internet.

Podstawa prawna:

Ustawa z 10 września 2009 r. o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (DzU nr 190, poz. 1473)

Gdzie znajdziemy ustawy

Zmienione przepisy przewidują, że akty prawne będą udostępniane:

- nieodpłatnie do wglądu i do pobrania w formie dokumentu elektronicznego na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl.

- za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub informatycznych nośników danych – stosownie do wniosku zainteresowanego składanego na zasadach ustawy o dostępie do informacji publicznej.Inne organy administracji mają obowiązek ogłaszać na swoich stronach internetowych wydawane przez siebie dzienniki urzędowe, a powiaty i gminy – zbiory aktów prawa miejscowego. Samorządy lokalne mają także obowiązek nieodpłatnie udostępniać zainteresowanym Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie na swoich stronach internetowych – do wglądu i do pobrania (nie oznacza to, że każdy musi utworzyć własną bazę, wystarczy link do strony RCL).

Rzeczpospolita

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:03:36
tytul_kalendarz
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz wyposażenie policjantów w środki ochrony osobistej?
Dobrze
Brakuje komplesowych rozwiązań
Źle
dzielnik


ZW NSZZ - w ostatniej rozmowie z ministrem Maciejem Wąsikiem, Rafał Jankowski otrzymał bowiem zapewnienie, że w ciągu dwóch tygodni MSWiA przedstawi założenia do projektu ustawy regulujące tę kwestię.