tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 32 56
Wczoraj 188 394
Ostat tydzień 1793 4551
Ostat. dwa tyg. 3420 7873
Ostat. miesiąc 7595 18474
Ostatni rok 114724 238066
Razem 1912488 4123880
Nasz Sztandar ...


 Sztandar Nasz …

Kiedy powstaje organizacja związkowa, przed jej założycielami jest moc pracy. Tworzenie struktur organizacyjnych, podstaw i zasad działalności zajmuje wiele czasu i nierzadko jest etapem niezwykle żmudnym.

Przychodzi jednak czas, że członkowie chcą mieć swój symbol, z którego będą dumni i wokół którego będą mogli się gromadzić. Sztandar jak pisał marszałek Józef Piłsudski: „…to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana, a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość wiadomego symbolu życiowej udręki żołnierskiej, jego dążeń i celów. Przypomina ona dni jego chwały i sławy, jak również jego bólów i niepowodzeń.”

Te pragnienia i uczucia zrodziły w Wielkopolsce idee ufundowania sztandaru dla, ZW NSZZ Policjantów. Na początku nie było łatwo, ale chęć posiadania własnego Sztandaru była silniejsza. W zasadzie już od 2001 roku tj. od czasu Wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczej Delegatów NSZZ Policjantów, snuto plany i podejmowano decyzje w tej sprawie. Wtedy to właśnie powołano Komitet Organizacyjny, a na jego czele stanął Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Kolega Andrzej Szary. Wkrótce też powołano Komitet Społeczny, którego przewodnictwo przyjął Kolega Antoni Duda, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ P.
 
Nie będę się rozpisywał nad całym przebiegiem organizacji i przygotowań do uroczystości poświęcenia, nadania i wręczenia Sztandaru, bo jak myślę będzie jeszcze kiedyś czas na wspomnienie tego czasu. Mam nadzieję, że krótka relacja z przebiegu samej uroczystości będzie bardziej interesująca i zajmująca czytelników ZPP.

Wszystko zaczęło się w dniu 22 października 2007 roku punktualnie o godz. 11.00. Wtedy to Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański w Kościele OO. Dominikanów, rozpoczął Mszę Świętą koncelebrowaną z udziałem kapelanów policyjnych województwa wielkopolskiego z Księdzem Kanonikiem Stefanem Komorowskim, Kapelanem KWP w Poznaniu na czele. Podczas Mszy Ksiądz Arcybiskup poświęcił sztandar i wygłosił okolicznościową homilię. Ceremonię mszalną uświetnił Chór KWP w Poznaniu oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. Tuż po zakończeniu mszy na dziedzińcu kościoła zaproszone delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w 1948 przez Pracowników Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego ostatnich dowódców Polskich Sił Zbrojnych. Przed rozpoczęciem przemarszu na Plac Adama Mickiewicza, delegacje jeszcze raz pochyliły się i złożyły kwiaty tym razem przed „najmłodszym” poznańskim monumentem – Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Po tej chwili zadumy i refleksji w rytm marsza granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Poznania zaproszone kompanie honorowe, poczty sztandarowe oraz goście przemieścili się na Plac Adama Mickiewicza. 

Uroczystości rozpoczęło przybycie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Wojciecha Olbrysia, który przyjął meldunek od dowódcy uroczystości mł. inst. Pawła Ludwiczaka – I Wiceprzewodniczącego ZW NSZZ P woj. Wielkopolskiego. Zaproszonych gości powitał podinsp. Andrzej Szary Przewodniczący ZW NSZZ P woj. wielkopolskiego. W tym miejscu warto wymienić najważniejszych gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie.

Na uroczystości wręczenia sztandaru oprócz wymienionego już Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji m.in. przybyli Posłanka na Sejm RP Krystyna Łybacka oraz Poseł na Sejm RP Stanisław Kalemba,  I Wicewojewoda Wielkopolski Paweł Rożyński, Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Kolega Antoni Duda, mł. insp. Jan Gaładyk – Pełnomocnik KGP ds. związków zawodowych, insp. Tadeusz Pawlaczyk Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Policji oraz przedstawicieli organizacji związkowych z terenu województwa wielkopolskiego. Zaproszonych gości było oczywiście znacznie więcej, ale nie sposób ich tu wszystkich wymienić.

Wysłuchaliśmy również okolicznościowych przemówień. Komendant Olbryś zwracając się do zgromadzonych na palcu mówił: „…właśnie teraz pod sztandarem stajecie wy Związkowcy – policjanci województwa wielkopolskiego a motto W OBRONIE PRAW GODNOŚCI I HONORU, które postanowiliście umieścić na płacie sztandaru wypełnia całkowicie sens Waszej niezwykle potrzebnej działalności dla i na rzecz środowiska policyjnego….”  

Podczas swojego przemówienia Kolega Andrzej Szary powiedział m.in.: „…Sztandar mimo, że to tylko płat materiału będzie z nami wszędzie, podczas naszych sukcesów i tragedii. Wokół niego będą gromadziły się kolejne pokolenia członków NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Wzywam wszystkich tu obecnych członków NSZZ Policjantów do kultywowania w naszym środowisku szacunku do tradycji związkowej, munduru oraz Państwa Polskiego….”

Zanim sztandar został wręczony w jego drzewiec wbito 27 honorowych gwoździ. Pierwsi dokonali tego rodzice chrzestni sztandaru: pani Posłanka na sejm RP Krystyna Łybacka oraz Pan Adwokat Leszek Cieślak. Po tej ceremonii kolega Lucjan Dutkiwicz – Wiceprzewodniczący ZW NSZZ P woj. Wielkopolskiego odczytał akty nadania i wręczenia. Samego aktu nadania dokonał Kolega Antoni Dudda, a z rąk I Wicewojewody Wielkopolskiego Pana Pawła Rożyńskiego sztandar przejął kolega Andrzej Szary Przewodniczący ZW NSZZ P woj. Wielkopolskiego.

Tuż przed zakończeniem uroczystości na placu dokonano aktu złożenia wiązanek kwiatów przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 r., by jak powiedział jeden prowadzących lektorów, „… tradycji stało się zadość i aby zaakcentować, że pamiętamy o tych, którzy walcząc o niepodległą i suwerenną ojczyznę przelali swoją krew, a nawet oddali własne życie.”

Uroczystości zakończył uroczysty koncert w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas którego wystąpił zespół „Abba Family” z Gliwic i Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dowództwem Kapelmistrza mjr. Pawła Joksa.

Korzystając z okazji w imieniu Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. wielkopolskiego, pragnę złożyć podziękowania wszystkim instytucjom i osobom, które przyczyniły się do ufundowania i wręczenia sztandaru naszej organizacji. Dziękuję także licznie przybyłym gościom za to, że poprzez swoją obecność zechcieli z nami dzielić radość tego dnia.

                                                                                                 Błażej Dulat

tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:02
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - 23 listopada br. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że subsydiarny akt oskarżenia z art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku skierowany wobec mł. insp. Andrzeja Szarego przez Komisję Krajową ZZ PP jest bezzasadny!.