tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 42 90
Wczoraj 218 560
Ostat tydzień 1566 3819
Ostat. dwa tyg. 2982 6974
Ostat. miesiąc 6251 14856
Ostatni rok 94004 237099
Razem 1967298 4268344
Oświadczenie w sprawie publikacji na portalu Onet Data publikacji 14.06.2023

Oświadczenie w sprawie publikacji na portalu Onet

Data publikacji 14.06.2023

 

W związku z opublikowanym artykułem na portalu Onet pt: „Nietykalni. Co ukrywa Komenda Główna” na wstępie należy podkreślić, że w opisywanej sprawie dotyczącej rzekomych, niewłaściwych zachowań jednego z naczelników wydziału w Biurze Kontroli KGP prowadzone jest postępowanie przez niezależną od struktur Policji Prokuraturę. Wszystkie zgromadzone przez Komisję Antykonfliktową materiały zostały przekazane przez Komendanta Głównego Policji do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ponadto z polecenia Komendanta Głównego Policji zostały wszczęte czynności wyjaśniające określone w rozdziale 10 ustawy o Policji, których głównym celem jest zbadanie, czy doszło do przewinienia dyscyplinarnego, co przeczy tezie o „uniewinnieniu naczelnika przez Komendanta Głównego Policji”.

Komendant Główny Policji nikogo w opisywanej w artykule sprawie „nie chroni” jak też nikomu nie odbiera prawa do obrony oraz przeprowadzenia obiektywnego postępowania w myśl zasady domniemania niewinności. W prowadzonym postępowaniu przez Komisję Antykonfliktową nie dano możliwości swobodnego wypowiedzenia się naczelnikowi wskazanemu w artykule jak i jego bezpośrednim przełożonym, co było głównym powodem niezaakceptowania sprawozdania Komisji. To właśnie przełożony dyscyplinarny stoi na straży zachowania najwyższych standardów i ostatecznie ocenia prace Komisji.

Prokurator w toku prowadzonego postępowania ma możliwości procesowe weryfikacji stawianych zarzutów i na podstawie zgromadzonego materiału podejmie decyzje merytoryczne. Publikowane artykuły czy wręcz tworzoną „nagonkę medialną” na polską Policję należy uznać za próbę wpłynięcia na przebieg postępowania i nieuzasadniony atak podważający zaufanie do Policji. Czytelnikom należy wyjaśnić, że z uwagi na tajemnicę śledztwa nie ma możliwości prawnych przekazania przez Policję dotychczasowych ustaleń i ostatecznego stanowiska w sprawie. Należy zatem cierpliwie poczekać do zakończenia postępowania przez Prokuraturę.

Biuro Kontroli KGP jest komórką organizacyjną, która podlega wyjątkowym rygorom w zakresie zapewnienia najwyższych standardów wykonywanych zadań, co wynika zarówno z Ustawy o Policji jak i innych aktów prawnych określających zasady i sposób przeprowadzanych czynności kontrolnych. Biuro Kontroli KGP  od lat realizuje czynności kontrolne w sposób profesjonalny i obiektywny, a ich działania i efekty są publikowane w ogólnie dostępnych źródłach. Do ewentualnego nakładania klauzuli niejawności obligują konkretne przepisy, najczęściej ustawy o ochronie informacji niejawnych. Za naruszenie tajemnic i ustawy o ochronie informacji niejawnych każdemu funkcjonariuszowi niezależnie od odpowiedzialności dyscyplinarnej grozi odpowiedzialność karna. Ponadto czynności te, również z nadaną klauzulą niejawności w niemal każdym przypadku podlegają dodatkowej ocenie niezależnych instytucji m.in. Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czy Rzecznika Praw Obywatelskich. Niejednokrotnie o konkretne materiały z wykonanych czynności przez Biuro Kontroli KGP zwracali się również parlamentarzyści, którzy posiadają dostęp do informacji niejawnych, a więc podniesiony w artykule zarzut o ukrywaniu w ten sposób określonych faktów jest absurdalny.

Na marginesie należy zaznaczyć, że opublikowanemu artykułowi towarzyszy z góry przyjęta teza. Świadczy o tym chociażby przedstawienie w obszernym tekście wypowiedzi tylko anonimowych informatorów. Tymczasem oficjalne zapytanie dotyczące poruszanych wątków wpłynęło zaledwie na kilkanaście godzin przed publikacją, a Prawo prasowe jednoznacznie przecież określa termin do 14 dni na udzielenie odpowiedzi. Autor mógłby wówczas dowiedzieć się, która jednostka Prokuratury prowadzi postępowanie i starać się uzyskać więcej informacji, jak chociażby wskazane w niniejszym oświadczeniu. Wobec powyższego zachodzą bardzo poważne zastrzeżenia co do zachowania zasad bezstronności, obiektywizmu i rzetelności przez Autora.

tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:05
tytul_kalendarz
Czerwiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Fundacja związkowa NSZZ Policjantów "Niebieska Dłoń" apeluje o zbiórkę środków na pomoc Naszemu Koledze Adrianowi Kopydłowskiemu, Policjantowi OPP w Poznaniu, Członkowi NSZZ Policjantów. WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!