tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 324 478
Wczoraj 1494 2073
Ostat tydzień 10641 14106
Ostat. dwa tyg. 12940 18513
Ostat. miesiąc 23659 36739
Ostatni rok 132183 259302
Razem 1850825 3986648
Podwyższenie erytury
Tryb dokumentowania udziału policjantów w zdarzeniach uprawniających do podwyższenia emerytury o 0,5%

Stanowisko Biura Prawnego KGP

1. Kto i w jaki sposób dokumentuje udział policjantów w zdarzeniach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia.

W świetle przepisu § 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 roku w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 239, poz. 2404), wydanego na podstawie delegacji ustawowej określonej w przepisie art. 38 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.) – środkiem dowodowym potwierdzającym okresy służby pełnionej w szczególnych warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury jest zaświadczenie o okresach służby pełnionej w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, sporządzone na podstawie akt osobowych funkcjonariusza lub innych dokumentów potwierdzających pełnienie służby w tych warunkach, wystawione przez właściwe organy Policji, ABW, AW, SG, BOR lub PSP.

2. Kto decyduje o tym, że określone zdarzenie czy sytuacja zostaje uznana za podjecie czynności w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia.

Uprawnionymi do oceny przedmiotowych zdarzeń lub sytuacji, są właściwe organy Policji, posiadające kompetencje do wydawania zaświadczeń, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 roku w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin.

 3. W jaki sposób funkcjonariusz odchodzący na emeryturę może udowodnić, że spełnił warunki do podwyższenia emerytury, gdy wcześniej osobiście nie dokumentował zdarzeń, a mają one jedynie odzwierciedlenie w materiałach ogólnych.

Brak dokumentacji potwierdzającej okresy służby pełnionej w szczególnych warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, w aktach osobowych funkcjonariusza – nie powinien mieć wpływu na zaliczenie przedmiotowych okresów, o ile właściwy organ Policji, posiadający kompetencje do wydawania zaświadczeń, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 roku w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin, uzna je za udowodnione na podstawie innych dokumentów potwierdzających pełnienie służby w tych warunkach (§ 14 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji). 

Stanowisko Biura Kadr i Szkolenia

Udzielając odpowiedzi na przedstawione pytania należy wskazać, iż zgodnie z § 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 roku w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 239, poz. 2404) środkiem dowodowym potwierdzającym okresy służby pełnionej w szczególnych warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury jest zaświadczenie o okresach służby pełnionej w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, sporządzone na podstawie akt osobowych funkcjonariusza lub innych dokumentów potwierdzających pełnienie służby w tych warunkach, wystawione przez właściwe organy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu lub Państwowej Straży Pożarnej. Przedmiotowe zaświadczenie wydawane jest w trybie przewidzianym przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 – ze zmianami). Zgodnie z art. 218 § 1 Kpa organ administracji publicznej obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. W niektórych przypadkach wydanie bądź też odmowa wydania wnioskowanego zaświadczenia wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Możliwość taką przewiduje art. 218 § 2 Kpa, na mocy którego, organ przed wydaniem zaświadczenia może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające. Zakres takiego postępowania wyjaśniającego wynikać będzie nie tylko z żądania osoby zainteresowanej, lecz również z oceny możliwości jego spełnienia przez organ. Postępowanie wyjaśniające powinno zmierzać w kierunku ustalenia stanu faktycznego i prawnego wymagającego potwierdzenia zaświadczeniem. W jego toku można wykorzystać środki dowodowe, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu dowodowym zawarte w Kodeksie postępowania administracyjnego (por. wyrok NSA w Warszawie z dnia 1 grudnia 2006 roku, I OSK 1227/06). Zaświadczenie, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 roku wydaje właściwy organ Policji na żądanie funkcjonariusza (§ 14 ust. 2 cyt. rozporządzenia). Wyłącznie do organu należy zatem ocena przesłanek uzasadniających wydanie bądź odmowę wydania przedmiotowego zaświadczenia. Powyższe nie może być uzależnione od subiektywnego odczucia policjanta.

Sławomir Weremiuk, Gabinet KGP

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
12:54:56
tytul_kalendarz
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dodatek stażowy w przedziale 15 -25 lat służby?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - NSZZ Policjantów domaga się zwiększenia i uporządkowania nakładów na Policję!