tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 166 400
Ostat tydzień 2334 5884
Ostat. dwa tyg. 4450 11925
Ostat. miesiąc 9769 28031
Ostatni rok 105398 242541
Razem 1946261 4216334
Tylko sąd o utracie własności pojazdu.
Tylko sąd może stwierdzić utratę własności samochodu

Od trzech miesięcy nie ma przepisów regulujących postępowanie z pojazdami nieodebranymi z policyjnych parkingów. Senackie propozycje zmian przepisów nie uwzględniają wytycznych Trybunału Konstytucyjnego. Rządowy projekt nowelizacji zakłada sądową kontrolę zasadności i legalności usunięcia pojazdu z drogi.
 
Co proponuje Senat

Senacki projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że w przypadku nieodebrania pojazdu z parkingu w ciągu sześciu miesięcy od dnia jego usunięcia podmiot, który taką czynność zarządził (policja, straż gminna), występuje do sądu rejonowego z wnioskiem o orzeczenie sprzedaży auta.

Wystąpienie z takim wnioskiem może nastąpić po bezskutecznym wezwaniu właściciela pojazdu do uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie oraz do odbioru go w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania. W wezwaniu trzeba będzie pouczyć właściciela o skutkach nieodebrania samochodu. Sąd po upływie tych terminów ma niezwłocznie wydawać postanowienie o sprzedaży auta. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą służyć w pierwszej kolejności pokryciu opłat za usunięcie, parkowanie auta i kosztów sprzedaży. Nadwyżka trafi do depozytu sądowego.

– Propozycja senacka zobowiązuje sąd do wydania postanowienia o sprzedaży pojazdu w razie zaistnienia przesłanek formalnych przewidzianych w projekcie, zaś takie rozwiązanie jest sprzeczne z wytycznymi TK. On wyraźnie wskazał, że na mocy nowych przepisów pozbawienie prawa własności powinno być dopuszczalne jedynie na mocy prawomocnego orzeczenia sądu o charakterze konstytutywnym, wydanym w wyniku wszechstronnego zbadania sprawy pod względem merytorycznym, w tym zamiaru wyzbycia się własności pojazdu – tłumaczy radca prawny Anna Prigan z kancelarii TGC Corporate Lawyers.

Podobnego zdania jest Anna Oleksiewicz, prawnik z Kancelarii Stopczyk & Mikulski:

– Trybunał jednoznacznie wskazał, iż niezgodność zakwestionowanego przepisu z konstytucją polega wyłącznie na dopuszczeniu do pozbawienia własności pojazdu bez prawomocnego orzeczenia sądu. Propozycja senacka nie uwzględnia tego wymogu.
Co proponuje rząd

Inny pomysł na rozwiązanie problemu usuniętych i nieodebranych aut ma rząd. Na etapie uzgodnień resortowych jest projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Zakłada on że w przypadku pojazdu usuniętego z drogi starosta wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu, jeżeli nie został on odebrany przez osobę uprawnioną w terminie trzech miesięcy od dnia usunięcia.

Rząd proponuje też przekazanie powiatom kompetencji w zakresie usuwania i parkowania pojazdów jako zadania własnego. Będą one realizowane przez powiatowe jednostki organizacyjne bądź poprzez podmioty wyłonione w trybie ustawy o zamówieniach publicznych.
poprzednia123następna

Źródło: GP
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:39
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!