tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 30 59
Wczoraj 224 420
Ostat tydzień 1458 2787
Ostat. dwa tyg. 2913 5827
Ostat. miesiąc 6697 13569
Ostatni rok 128112 252439
Razem 1869148 4022804
Tylko sąd o utracie własności pojazdu.
Tylko sąd może stwierdzić utratę własności samochodu

Od trzech miesięcy nie ma przepisów regulujących postępowanie z pojazdami nieodebranymi z policyjnych parkingów. Senackie propozycje zmian przepisów nie uwzględniają wytycznych Trybunału Konstytucyjnego. Rządowy projekt nowelizacji zakłada sądową kontrolę zasadności i legalności usunięcia pojazdu z drogi.
 
Co proponuje Senat

Senacki projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że w przypadku nieodebrania pojazdu z parkingu w ciągu sześciu miesięcy od dnia jego usunięcia podmiot, który taką czynność zarządził (policja, straż gminna), występuje do sądu rejonowego z wnioskiem o orzeczenie sprzedaży auta.

Wystąpienie z takim wnioskiem może nastąpić po bezskutecznym wezwaniu właściciela pojazdu do uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie oraz do odbioru go w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania. W wezwaniu trzeba będzie pouczyć właściciela o skutkach nieodebrania samochodu. Sąd po upływie tych terminów ma niezwłocznie wydawać postanowienie o sprzedaży auta. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą służyć w pierwszej kolejności pokryciu opłat za usunięcie, parkowanie auta i kosztów sprzedaży. Nadwyżka trafi do depozytu sądowego.

– Propozycja senacka zobowiązuje sąd do wydania postanowienia o sprzedaży pojazdu w razie zaistnienia przesłanek formalnych przewidzianych w projekcie, zaś takie rozwiązanie jest sprzeczne z wytycznymi TK. On wyraźnie wskazał, że na mocy nowych przepisów pozbawienie prawa własności powinno być dopuszczalne jedynie na mocy prawomocnego orzeczenia sądu o charakterze konstytutywnym, wydanym w wyniku wszechstronnego zbadania sprawy pod względem merytorycznym, w tym zamiaru wyzbycia się własności pojazdu – tłumaczy radca prawny Anna Prigan z kancelarii TGC Corporate Lawyers.

Podobnego zdania jest Anna Oleksiewicz, prawnik z Kancelarii Stopczyk & Mikulski:

– Trybunał jednoznacznie wskazał, iż niezgodność zakwestionowanego przepisu z konstytucją polega wyłącznie na dopuszczeniu do pozbawienia własności pojazdu bez prawomocnego orzeczenia sądu. Propozycja senacka nie uwzględnia tego wymogu.
Co proponuje rząd

Inny pomysł na rozwiązanie problemu usuniętych i nieodebranych aut ma rząd. Na etapie uzgodnień resortowych jest projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Zakłada on że w przypadku pojazdu usuniętego z drogi starosta wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu, jeżeli nie został on odebrany przez osobę uprawnioną w terminie trzech miesięcy od dnia usunięcia.

Rząd proponuje też przekazanie powiatom kompetencji w zakresie usuwania i parkowania pojazdów jako zadania własnego. Będą one realizowane przez powiatowe jednostki organizacyjne bądź poprzez podmioty wyłonione w trybie ustawy o zamówieniach publicznych.
poprzednia123następna

Źródło: GP
tytul_szukaj
tytul_zegar
10:19:28
tytul_kalendarz
Czerwiec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy dotyka Was kryzys kadrowy w Policji?
Zdecydowanie tak
Nie
Trudno powiedzieć
dzielnik


ZW NSZZ P - Do Ministra trafił dokument pn. "Pakiet dla Policji 2023" zawierający kilkanaście postulatów, które ZG NSZZ P zamierza załatwić w przeciągu najbliższych miesięcy!