tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 76 194
Ostat tydzień 2044 5003
Ostat. dwa tyg. 3805 9498
Ostat. miesiąc 7651 18425
Ostatni rok 114131 237320
Razem 1914500 4128827
Byłym policjantom trudniej będzie być detektywem

Byłym funkcjonariuszom będzie trudniej zostać detektywami?

W sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się 4 bm. pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o usługach detektywistycznych. Projekt zakłada wprowadzenie jednolitego egzaminu na detektywa dla wszystkich, także dla byłych funkcjonariuszy policji, bądź straży granicznej.


Propozycje zawarte w nowelizacji przewidują, że egzamin na detektywa będzie centralny i przeprowadzi go Komendant Główny Policji. Zmiana ta sprawi, że egzaminów nie będzie organizował Komendant Stołeczny i komendanci wojewódzcy policji. Zmieni się też częstotliwość sprawdzianów. Nie będą już one przeprowadzane raz na pół roku, ale przynajmniej raz na kwartał.


Co najważniejsze: zakres egzaminu miałby ulec istotnej zmianie. Kandydaci nie byliby już sprawdzani pod kątem wiedzy z wiktymologii oraz psychologii sądowej. Zakres tematów zostałby za to poszerzony o pytania z zasad wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych...


W myśl projektu, kandydat na detektywa nie będzie musiał posiadać odpowiedniej, stwierdzonej orzeczeniem lekarskim zdolności fizycznej, która jest wymagana obecnie. Pozostanie jednak wymóg odpowiedniej zdolności psychicznej, która zdaniem środowiska detektywistycznego jest bardziej potrzebna do pracy w tym zawodzie. 


Twórcy nowelizacji uzasadniają likwidację ulg egzaminacyjnych dla policjantów czy strażników granicznych tym, że usługi detektywistyczne odbiegają swoim charakterem od ich pracy, gdyż w swojej dotychczasowej pracy funkcjonariusze nie muszą np. zbierać dowodów do spraw rozwodowych...


Nie wiadomo dokładnie, na czym polega różnica pomiędzy zbieraniem dowodów w ogóle, a zbieraniem dowodów w sprawach rozwodowych. Niewykluczone jest, iż lobbujące za nowelizacją Stowarzyszenie Detektywów Polskich ma w tej mierze jakieś własne doświadczenia. 


Zmiana zakresu egzaminu na detektywa zmierzająca do likwidacji testów fizycznych (o czytelnych zasadach punktacji) i tematów z wiedzy o wiktymologii, w kierunku wprowadzenia mniej czytelnych kryteriów, gdzie najwyżej oceniana będzie wiedza o zasadach księgowości w prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych, wydaje się preferować detektywów prowadzących tę działalność od dłuższego czasu. 


Prezes Stowarzyszenia Detektywów Polskich uważa, że - "rolą detektywa nie jest bieganie czy ochrona kogokolwiek. Detektyw ma przede wszystkim gromadzić informacje stosownie do potrzeb i opracowywać je dla celów założonych przez zlecającego". 


Wizerunek detektywa, jaki jawi się w kontekście cytowanej wypowiedzi prezesa, jest mało zachęcający: średnio sprawny urzędnik zajmujący się zbieraniem dowodów w sprawach rozwodowych, o ile znajdzie na to czas w przerwach pomiędzy księgowaniem i rozliczaniem prowadzonej działalności z ZUS i Urzędem Skarbowym.
Gdzie mu tam do Malanowskiego.

(jp)
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:04
tytul_kalendarz
Grudzień 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - 23 listopada br. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że subsydiarny akt oskarżenia z art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku skierowany wobec mł. insp. Andrzeja Szarego przez Komisję Krajową ZZ PP jest bezzasadny!.