tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 98 256
Ostat tydzień 1404 3425
Ostat. dwa tyg. 2820 6580
Ostat. miesiąc 6089 14462
Ostatni rok 93842 236705
Razem 1967136 4267950
Wszyscy jesteśmy zwycięzcami

                                   

                                     Wszyscy jesteśmy zwycięzcami!

         Dziewiąty marca 2007 roku w opinii wielu ludzi z resortu i spoza niego miał być falą protestu i niezadowolenia policjantów, wylaną na oczach opinii publicznej. W jednostkach miało się zrobić pusto, a na kierownictwo służbowe i oczywiście resortowe miał paść blady strach karzącej ręki niezadowolonej rzeszy funkcjonariuszy, którzy jak jeden mąż stoją murem zwarci i solidarni, gotowi bronić interesów swojego środowiska....
         ... Niestety proza życia zwyciężyła.  Dziewiąty marca minął jak każdy inny dzień. Opinia publiczna nawet za bardzo nie dowiedziała się o co nam policjantom chodzi. Jedni protestują inni się od protestu  odcinają, istny cyrk.
         Dosyć jednak tej ironii. Nie ma wątpliwości, że próba zaprotestowania i wyartykułowania swoich żądań miała miejsce. Należy zadać sobie jednak pytanie: czy protest w ogóle miał miejsce? Czy przedstawiono swoje żądania, a jeżeli tak to komu?
         Oczywiście odpowiedź na te pytania nie może być jednoznaczna. Zapewne były miejsca w kraju gdzie dobrze zorganizowane środowisko policyjne podjęło i zrealizowało założenia inicjatywy osób, które zachęcały do podjęcia różnych form protestu. W mediach lekko tąpnęło, TV poświęciło całej sprawie kilkadziesiąt... sekund czasu antenowego, lokalna prasa wykorzystała okazje do zapełnienia pierwszych stron i to wszystko.
         Byłoby to wszystko gdyby nie jedno ale, a mianowicie porozumienie podpisane przez NSZZ Policjantów ze stroną służbową w sprawie zakończenia sporu zbiorowego. Na „Internetowym Forum Policyjnym” wylano na Antoniego Dudę i cały związek wszelkie możliwe pomyje. Zarzucono nam związkowcom, a więc blisko połowie kadry policyjnej, niekompetencje, brak działań i inne same najgorsze przymioty jakie można było wymyślić. W telewizji, jakiś policjant powiedział, że w ramach protestu woli oddać krew niż machać flagą na manifestacji. Czy nie można odnieść wrażenia, że te wszystkie działania są próbą rozmydlenia sukcesu wszystkich policjantów jakim jest wynegocjowanie bardzo korzystnego porozumienia płacowego dot. Podwyżki płac w ciągu najbliższych trzech lat?  Czy ustawowe zapewnienie podniesienia płacy zasadniczej i stałego podkreślam stałego dodatku służbowego w proporcjach 70% - 30% jest porażką związku i wszystkich policjantów? Ja sam zarabiam 2100 zł po szesnastu latach ciężkiej pracy dla społeczeństwa i  naszej firmy i uważam, że dzisiaj jest to pierwszy dobry, ale i dający nadzieję na kolejne, gest państwa, które zdaje sie zaczyna rozumieć potrzebę i ideę zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego obywatelom na wysokim i profesjonalnym poziomie. 
        Są jednak ludzie, którzy starają się marginalizować, a nawet negować osiągnięcie związku zawodowego.  W mojej ocenie, ktoś kto w obliczu faktów, które w sposób jednoznaczny wskazują, że w zasadzie pierwszy raz od wielu lat mamy szansę na modernizacje naszej firmy, wygłasza tezy o tym, że środowisko policyjne znowu zostało oszukane, a działania związku są w marginalne, a w zasadzie skierowane przeciwko policjantom jest zwyczajnym populistą lub działa w zamierzony sposób w celu skłócenia i tak mocno podzielonego środowiska policjantów. Wyczytałem w mediach (w tych internetowych również) opinie, że większość policjantów się boi i nie przystępuje z tego powodu do protestu. Może jednak zbyt pochopnym jest nazywanie większości policjantów (bo większość w tzw. Proteście nie uczestniczyła) tchórzami. Może jednak to inicjatorzy działań które miały być protestem policjantów minęli się z nastrojami i przekonaniami większości funkcjonariuszy? Fakty są jednoznaczne. Akcja nie udała się i w mojej ocenie wcale nie pokazała nastrojów policjantów. Na forum internetowym zbiera się niewiele osób w porównaniu z ogólną liczbą zatrudnionych policjantów. Trudno stwierdzić ilu z tych, którzy wirtualnie wspierali inicjatywę protestu jest faktycznie policjantami. Możemy się domyślać, że jak wszędzie w anonimowej grupie mogą znaleźć się ludzie w ogóle niezwiązani z policją. Można przypuszczać, że na ogólnie dostępnym forum może zalogować się i uczestniczyć w dyskusji wielu zwyczajnych podżegaczy lub nawet osób próbujących na czyjeś zlecenie manipulować opinią publiczną. Pamiętajmy, że internet to wspaniałe, ale też niebezpieczne narzędzie. 
        Podsumowując te przemyślenia, pragnę zaapelować do wszystkich policjantów o rozwagę i trzeźwą ocenę faktów oraz informacji na temat działań związanych z nasza firmą. Podziały i waśnie nic nam nie pomogą, a skłócona grupa nigdy niczego nie osiągnie. Jako związek zawodowy jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy, ale muszą być to inicjatywy osób z krwi i kości, a nie wirtualnych „postów”, z których tryska jedynie nienawiść.  Kończąc ten smutny, ale myślę, że potrzebny wywód, chcę podziękować wszystkim policjantom – związkowcom i sympatykom związku, którzy wspierali naszą organizację w ostatnim czasie w działaniach protestacyjnych. To dzięki wam, na dole w posterunkach komisariatach i komendach i dzięki działaniom Zarządu Głównego na szczeblu ministerialnym udało osiągnąć się to, co jeszcze kilka tygodni temu po porażce w Sejmie wydawało się nieosiągalne. Pierwszy krok do celu został osiągnięty i jest to krok milowy. Opłaciło się jednak pisać, pisać i pisać (podobno związkowcy tylko to potrafią. sic!). Opłaciło się machać flagami na manifestacji i opłaciło się rozmawiać ze stroną służbową do samego końca, aby osiągnąć cel, który jest sukcesem nas wszystkich. Dzisiaj w zakresie płac, a miejmy nadzieję, że jutro w zakresie warunków służby.   

                                                                                Błażej Dulat

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:03
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Fundacja związkowa NSZZ Policjantów "Niebieska Dłoń" apeluje o zbiórkę środków na pomoc Naszemu Koledze Adrianowi Kopydłowskiemu, Policjantowi OPP w Poznaniu, Członkowi NSZZ Policjantów. WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!