tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 5 8
Wczoraj 264 627
Ostat tydzień 1642 3160
Ostat. dwa tyg. 3649 6968
Ostat. miesiąc 8818 16352
Ostatni rok 121539 242508
Razem 1737508 3762705
ZW NSZZ Policjantów - 10 listopad (uroczysty) - Kryształowa Gwiazda


ZW NSZZ Policjantów - 10 listopad (uroczysty) - Kryształowa Gwiazda

"Kryształowe Gwiazdy" - wręczone. BYŁO PODNIOŚLE I GODNIE !  W dnu  18 października Kapituła Odznaki "Kryształowej Gwiazdy" przyznała 41 wielkopolskim policjantom odznaki za narażanie życia i zdrowia podczas realizacji zadań służbowych. 5 funkcjonariuszy otrzyma dyplom.

Uroczyste wręczenie nastąpiło w dniu 10 listopada br. w Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych w Poznaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W przeddzień Święta Niepodległości, czterdziestu policjantów z województwa wielkopolskiego nagrodzono prestiżowym wyróżnieniem ”Kryształowej Gwiazdy”,  za uratowanie życia i zdrowia ludzkiego. To bodaj jedyne tego typu uhonorowanie postawy pełnej odwagi, przyznawane w garnizonach polskiej Policji.


na zdj. mł. insp. Krzysztof Jarosz, podinsp. Andrzej Szary, Gospodarze uroczystości oraz Przemysław Pacia, Wicewojewoda Wielkopolski


Dzisiaj,  w sali Domu Żołnierza w Poznaniu, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji mł.insp. Krzysztof Jarosz i Przewodniczący ZW NSZZ P woj. wielkopolskiego podinsp. Andrzej Szary wyróżnili ”Kryształowa Gwiazdą” czterdziestu policjantów naszego województwa, którzy w czasie służby lub poza nią uratowali życie i zdrowie ludzkie. „Wypełniliście rotę ślubowania, chroniąc życie ludzkie – najcenniejszą wartość, jaką każdy człowiek posiada. Jestem dumny z tego, że mogę wami dowodzić” – powiedział między innymi szef wielkopolskich stróżów prawa, zwracając się do wyróżnionych. „Kryształowi” policjanci, w tym roku znalazła się między nimi także policjantka –dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie, pokazali, że bycie odważnym, to nie całkowite wyzbycie się strachu lecz umiejętne  go pokonanie. O tym w swoim wystąpieniu wspomniał Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, który uhonorował policjantów listami gratulacyjnymi, mówiąc, że cieszy się z faktu, iż w Wielkopolsce pamięta się o człowieku, zarówno w relacji policjant – obywatel, jak też przełożony – podwładny. Sześciu funkcjonariuszy otrzymało dyplomy za ponadprzeciętne wypełnianie obowiązków w zakresie ochrony życia i zdrowia innych. 

Jak powiedział PAP szef tego związku Andrzej Szary, "policjant, aby zasłużyć na Kryształową Gwiazdę musi mieć nieskazitelną opinię". Wyjaśnił też, że honorowani są ci, którzy uratowali komuś życie narażając przy tym własne. "W tym roku były to przypadki, kiedy funkcjonariusze ratowali płonące osoby, jest też wiele zdarzeń z udaremnieniem prób samobójczych" - dodał.

„Kryształowa Gwiazda”, będąca nagrodą dla policjantów ratujących życie i zdrowie ludzkie, którzy pomagając innym, realnie narazili się na utratę swego życia i zdrowia, początek datuje na rok 2005, kiedy to ustanowiono ją jako wyróżnienie za postawę godną naśladowania. Najwyższe dobra człowieka nie mają swojej ceny, stąd kryształ oznaczający nieskazitelność , a jednocześnie kruchość stał się symbolem wpisanym w jej treść.

- Są to wyjątkowe chwile - mówił Krzysztof Jarosz, komendant wojewódzki policji. - Wielokrotnie jestem pytany, co mnie napawa dumą. Odpowiadam, że ludzie którzy służą, zakładając mundur mają nadzieje na spokojna służbę. Jednak przychodzi moment, kiedy trzeba się zmierzyć z niebezpieczeństwem. Wam przyszło ratować ludzkie życie. Jestem wam wdzięczny, że nie zawiedliście, że wzbiliście się na wyżyny swojej słabości.  

Spotkanie było również okazją do wręczenia honorowych odznak i medali z okazji 20-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Policjantów. Wręczył je policjantom i i innym wyróżnionym Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego podinsp. Andrzej Szary a gratulacje złożył mł. insp. Krzysztof Jarosz. 

Podczas odbierania odznak, funkcjonariusze nie kryli wzruszenia, wiedząc jak dużo zrobili, aby uratować drugie życie. Swój podziw przed dokonaniami policjantów wyraził też Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski.

"- Widziałem w oczach niektórych z was odrobinę łez - zaczął przemówienie wicewojewoda. - Wiem, że wielkopolska policja jest inna. Tutaj bardziej myśli się o człowieku. Dziś jest ten moment, kiedy jesteśmy z was dumni. Ściskając wam dłoń osobiście byłem dumny. Dzięki wam wiemy, że jest inny człowiek, który ratuje bezinteresownie drugie życie. Dziękuję wam za to co zrobiliście".

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele innych służb mundurowych: Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej oraz kapelan KWP w Poznaniu ks. prałat Stefan Komorowski. Przybyli również reprezentanci władz samorządowych i wymiaru sprawiedliwości. Nie zabrakło też komendantów miejskich i powiatowych Policji z Wielkopolski, działaczy związku zawodowego policjantów i pracowników Policji oraz naczelników wydziałów komendy wojewódzkiej. 

Spotkanie zakończył okolicznościowy koncert i rodzinny obiad.

Pobierz Protokół Kapituły


Opis czynów


tytul_szukaj
tytul_zegar
01:50:58
tytul_kalendarz
Maj 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz Polski Ład?
Dobrze
Źle
Trudno powiedzieć
dzielnik


ZW NSZZ P - ZW NSZZ P otrzymał stanowisko KGP, które potwierdza, że awans w stopniu po wejściu w życie od 1 stycznia br. nowego rozporządzenia się należy.