tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 109 293
Ostat tydzień 1786 4539
Ostat. dwa tyg. 3527 8830
Ostat. miesiąc 7668 18951
Ostatni rok 114090 237084
Razem 1913910 4127631
Czy policjanci będą mieli mniej pracy?

Sejm - policjanci nie będą zbierać informacji o kandydatach na sędziów i prokuratorów.

Za przyjęciem projektu ustawy zwalniającego policjantów ze zbierania informacji o kandydatach na sędziów i prokuratorów oraz regulującego zasady zasięgania informacji przez komendanta policji z policyjnych rejestrów informatycznych i z krajowego rejestru karnego opowiedziały się w środę w Sejmie wszystkie kluby parlamentarne.


Nad projektem, przygotowanym przez komisję "Przyjazne Państwo", pracowały dwie komisje sejmowe: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Nad projektem, przygotowanym przez komisję "Przyjazne Państwo", pracowały dwie komisje sejmowe: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W trakcie debaty Janusz Dzięcioł (PO) podkreślił, że proponowana nowelizacja ma m.in. przyczynić się do usprawnienia pracy policji. Zwrócił uwagę na zniesienie ustawowego obowiązku kontroli zameldowania przez policję, a także możliwość łączenia komend grodzkich i ziemskich policji. Jak powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, w praktyce dotyczy to dwóch miast: Krakowa i Łodzi.

Jarosław Zieliński (PiS) odnosząc się do zasięgania opinii o kandydatach na prokuratorów i sędziów z baz informatycznych policji powiedział, że "komendant wojewódzki (który przekazuje dalej te informacje ministrowi sprawiedliwości lub prokuratorowi generalnemu - PAP) musi wiedzieć więcej niż to, co jest w rejestrach sądowych". "Pozostaje pytanie, czy słuszne jest, żeby zrezygnować z zasięgania takich opinii wobec asystenta sędziego czy syndyka" - pytał. Ocenił, że w tym punkcie "projekt budzi wątpliwości", jednak zapowiedział jego poparcie.

"Czy będą przypadki zwolnienia policji z pewnych obowiązków?"

W ocenie Jarosława Matwiejuka (Lewica) "nie do końca są pewne efekty łączenia powiatów ziemskich i grodzkich". "Czy będą przypadki zwolnienia policji z pewnych obowiązków?" - pytał. Wiesław Woda (PSL) pozytywnie ocenił zwolnienie policji z obowiązku zbierania danych o kandydatach na prokuratorów i sędziów. "Policja ma wystarczająco dużo zadań i mało środków" - powiedział.

Rapacki zaznaczył, że policja nie będzie zbierać informacji o kandydatach na sędziów i prokuratorów, lecz korzystać w tych przypadkach z policyjnych baz informatycznych. Jego zdaniem odciąży to policjantów od pewnych obowiązków; nie będą musieli prowadzić wywiadów środowiskowych w tym zakresie.

Rapacki powiedział także, że projekt powierza tworzenie i zamykanie policyjnych izb dziecka komendantom wojewódzkim (i stołecznemu) policji. Dotychczas była to kompetencja ministra spraw wewnętrznych.

Źródło: PAP

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:37
tytul_kalendarz
Grudzień 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - 23 listopada br. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że subsydiarny akt oskarżenia z art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku skierowany wobec mł. insp. Andrzeja Szarego przez Komisję Krajową ZZ PP jest bezzasadny!.