tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 30 59
Wczoraj 224 420
Ostat tydzień 1458 2787
Ostat. dwa tyg. 2913 5827
Ostat. miesiąc 6697 13569
Ostatni rok 128112 252439
Razem 1869148 4022804
Podlaska Policja na dnie.

W policji zobaczyli dno ?

Podlaskiej policji brakuje 6 mln zł, aby domknąć budżet na ten rok. Już wiadomo, że konieczne będą drakońskie oszczędności. Niektórzy mówią nawet, że zagrożone są grudniowe wypłaty.

Czarny scenariusz: październik - policjanci, którzy dojeżdżają na służbę do innych miast, nie dostają zwrotu kosztów. Ci, którzy mieli dodatki mieszkaniowe, dostali informację, że wypłata świadczeń jest zawieszona. Listopad - trzeba ograniczyć rozmowy przez telefon, bo brakuje pieniędzy na opłacenie rachunków. Gwałtownie zmniejszone zostaną - już i tak małe - limity kilometrów, które może przejechać dany radiowóz, ponieważ brakuje kasy na paliwo. Długopisy, papier i inne artykuły biurowe - policjanci muszą przynosić z domów. Funkcjonariusze, którzy odchodzą na emerytury, nie dostają odpraw. Grudzień - czy będzie wypłata?

Piątkowe spotkanie

Choć ten scenariusz wymyśliliśmy w "Gazecie", to podstawą do jego napisania była piątkowa narada w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. To właśnie podczas niej ogłoszono, że podlaskiej policji brakuje 6 mln zł.

- Zwykle budżet łatało się pieniędzmi za wakaty. Bo z nimi jest tak, że choć policji brakuje funkcjonariuszy, to komenda zawsze miała zagwarantowane pieniądze na ich pensje. A w końcu roku takie niewykorzystane środki udawało się przesunąć na inne cele. Teraz kasa za wakaty jest w komendzie głównej i jest problem - zdradza jeden z uczestników spotkania.

W końcu roku może brakować pieniędzy na paliwo do radiowozów, a to oznacza tylko wyjazdy tzw. doraźne na wezwanie. Kłopoty mogą się pojawić również z płatnościami za rozmowy telefoniczne. Poza tym wstrzymane mogą być dopłaty za dojazdy na służbę, dodatki mieszkaniowe czy też ekwiwalenty na zakup bądź remont mieszkania. Funkcjonariusze odchodzący na emerytury mogą mieć kłopot z otrzymaniem w tym roku odprawy - w zależności od stopnia i stażu może to być strata od 10 tys. do przeszło 20 tys. zł (z tego tytułu komendzie mogą grozić procesy sądowe, bo pieniądze te dość łatwo odzyskać przed Temidą, a potem z komornikiem). Innym problemem są grudniowe pensje dla policjantów i pracowników cywilnych policji.

- Na spotkaniu wprost padło stwierdzenie, że nie ma zabezpieczenia na te pobory - mówi nasz informator.

Nie jest jeszcze tak źle

- Faktycznie są niedobory, które mają wartość 6 mln zł, ale te środki przeznaczone miały być na zakupy rzeczowe. Pensje policjantów i innych naszych pracowników nie są zagrożone - uspokaja podinsp. Jacek Dobrzyński, rzecznik podlaskiego komendanta policji. Dodaje też, że na razie nie zostały wypłacone dwie odprawy funkcjonariuszom, którzy przeszli na emeryturę, ale tylko dlatego, że wnioski o nie zostały złożone kilka dni temu i sprawa jest jeszcze załatwiana.

Jak tłumaczy podinsp. Dobrzyński, zwykle w końcu roku w każdej komendzie pojawiają się takie problemy, bo dopiero wtedy faktycznie da się ustalić, ile wydano na różne zakupy.

- Teraz chcemy poprosić komendę główną o wsparcie. Wiemy, że ta dysponuje pewną rezerwą, którą w latach ubiegłych nas wspierała - tłumaczy rzecznik.

W 2009 r. to dopiero będzie źle

Nawet jeżeli uda się domknąć finansowo rok 2008, to w kolejnym roku budżet policji ma być jeszcze chudszy. Na bieżące wydatki całego resortu planuje się wydać o 500 mln zł mniej niż w roku 2008 r.

Policyjne związki zawodowe już ślą pierwsze protesty.

Sęk w tym, że w 2009 r. pełną parą miała iść modernizacja policji. Nowe radiowozy, nowe mundury, nowa broń i masa innego sprzętu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszystko odbędzie się na pół gwizdka.

Pierwszych protestów należy się spodziewać już na początku przyszłego roku. Wtedy ma być znana wielkość podwyżek. Na razie szacuje się, że dla "mundurówek" wzrost płac będzie na poziomie 2 proc., podczas gdy dla reszty pracowników "budżetówki" - 3,9 proc. (policjantów satysfakcjonuje podwyżka na poziomie 15 proc.).


Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
tytul_szukaj
tytul_zegar
10:19:28
tytul_kalendarz
Czerwiec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy dotyka Was kryzys kadrowy w Policji?
Zdecydowanie tak
Nie
Trudno powiedzieć
dzielnik


ZW NSZZ P - Do Ministra trafił dokument pn. "Pakiet dla Policji 2023" zawierający kilkanaście postulatów, które ZG NSZZ P zamierza załatwić w przeciągu najbliższych miesięcy!