tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 6 7
Wczoraj 332 621
Ostat tydzień 2325 4486
Ostat. dwa tyg. 4870 9374
Ostat. miesiąc 10934 20664
Ostatni rok 147440 281811
Razem 1626098 3539421
Podlaska Policja na dnie.

W policji zobaczyli dno ?

Podlaskiej policji brakuje 6 mln zł, aby domknąć budżet na ten rok. Już wiadomo, że konieczne będą drakońskie oszczędności. Niektórzy mówią nawet, że zagrożone są grudniowe wypłaty.

Czarny scenariusz: październik - policjanci, którzy dojeżdżają na służbę do innych miast, nie dostają zwrotu kosztów. Ci, którzy mieli dodatki mieszkaniowe, dostali informację, że wypłata świadczeń jest zawieszona. Listopad - trzeba ograniczyć rozmowy przez telefon, bo brakuje pieniędzy na opłacenie rachunków. Gwałtownie zmniejszone zostaną - już i tak małe - limity kilometrów, które może przejechać dany radiowóz, ponieważ brakuje kasy na paliwo. Długopisy, papier i inne artykuły biurowe - policjanci muszą przynosić z domów. Funkcjonariusze, którzy odchodzą na emerytury, nie dostają odpraw. Grudzień - czy będzie wypłata?

Piątkowe spotkanie

Choć ten scenariusz wymyśliliśmy w "Gazecie", to podstawą do jego napisania była piątkowa narada w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. To właśnie podczas niej ogłoszono, że podlaskiej policji brakuje 6 mln zł.

- Zwykle budżet łatało się pieniędzmi za wakaty. Bo z nimi jest tak, że choć policji brakuje funkcjonariuszy, to komenda zawsze miała zagwarantowane pieniądze na ich pensje. A w końcu roku takie niewykorzystane środki udawało się przesunąć na inne cele. Teraz kasa za wakaty jest w komendzie głównej i jest problem - zdradza jeden z uczestników spotkania.

W końcu roku może brakować pieniędzy na paliwo do radiowozów, a to oznacza tylko wyjazdy tzw. doraźne na wezwanie. Kłopoty mogą się pojawić również z płatnościami za rozmowy telefoniczne. Poza tym wstrzymane mogą być dopłaty za dojazdy na służbę, dodatki mieszkaniowe czy też ekwiwalenty na zakup bądź remont mieszkania. Funkcjonariusze odchodzący na emerytury mogą mieć kłopot z otrzymaniem w tym roku odprawy - w zależności od stopnia i stażu może to być strata od 10 tys. do przeszło 20 tys. zł (z tego tytułu komendzie mogą grozić procesy sądowe, bo pieniądze te dość łatwo odzyskać przed Temidą, a potem z komornikiem). Innym problemem są grudniowe pensje dla policjantów i pracowników cywilnych policji.

- Na spotkaniu wprost padło stwierdzenie, że nie ma zabezpieczenia na te pobory - mówi nasz informator.

Nie jest jeszcze tak źle

- Faktycznie są niedobory, które mają wartość 6 mln zł, ale te środki przeznaczone miały być na zakupy rzeczowe. Pensje policjantów i innych naszych pracowników nie są zagrożone - uspokaja podinsp. Jacek Dobrzyński, rzecznik podlaskiego komendanta policji. Dodaje też, że na razie nie zostały wypłacone dwie odprawy funkcjonariuszom, którzy przeszli na emeryturę, ale tylko dlatego, że wnioski o nie zostały złożone kilka dni temu i sprawa jest jeszcze załatwiana.

Jak tłumaczy podinsp. Dobrzyński, zwykle w końcu roku w każdej komendzie pojawiają się takie problemy, bo dopiero wtedy faktycznie da się ustalić, ile wydano na różne zakupy.

- Teraz chcemy poprosić komendę główną o wsparcie. Wiemy, że ta dysponuje pewną rezerwą, którą w latach ubiegłych nas wspierała - tłumaczy rzecznik.

W 2009 r. to dopiero będzie źle

Nawet jeżeli uda się domknąć finansowo rok 2008, to w kolejnym roku budżet policji ma być jeszcze chudszy. Na bieżące wydatki całego resortu planuje się wydać o 500 mln zł mniej niż w roku 2008 r.

Policyjne związki zawodowe już ślą pierwsze protesty.

Sęk w tym, że w 2009 r. pełną parą miała iść modernizacja policji. Nowe radiowozy, nowe mundury, nowa broń i masa innego sprzętu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszystko odbędzie się na pół gwizdka.

Pierwszych protestów należy się spodziewać już na początku przyszłego roku. Wtedy ma być znana wielkość podwyżek. Na razie szacuje się, że dla "mundurówek" wzrost płac będzie na poziomie 2 proc., podczas gdy dla reszty pracowników "budżetówki" - 3,9 proc. (policjantów satysfakcjonuje podwyżka na poziomie 15 proc.).


Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
tytul_szukaj
tytul_zegar
01:37:05
tytul_kalendarz
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy będziesz się szczepił na COVID-19?
TAK
NIE
JESZCZE NIE PODJĄŁEM DECYZJI
dzielnik


ZW NSZZ P - Przewodniczący ZG NSZZ P Rafał Jankowski wystąpił z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o znaczne zwiększenie środków na nagrody i dodatki dla policjantów za pierwsze półrocze 2021 roku!