tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 30 59
Wczoraj 224 420
Ostat tydzień 1458 2787
Ostat. dwa tyg. 2913 5827
Ostat. miesiąc 6697 13569
Ostatni rok 128112 252439
Razem 1869148 4022804
Zwolnienie policjanta od czynności służbowych po orzeczeniu komisji lekarskiej o trwałej niezdolności do służby

Zwolnienie policjanta od czynności służbowych po orzeczeniu komisji lekarskiej o trwałej niezdolności do służby

  1. Które z orzeczeń lekarskich stanowi podstawę prawną odsunięcia policjanta od zajęć służbowych: nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej, które otrzymuje policjant po zawiadomieniu przez WKL, o zakończeniu czynności komisyjno-lekarskich w wyniku których podjęto ustalenia o trwałej niezdolności do służby, czy prawomocne orzeczenie WKL, tj. zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską
  2. Czy Biuro Kadr i Szkolenia KGP wypracowało już ujednolicone zasady lub algorytm postępowania w sytuacji o której mowa w założonym temacie? Jeżeli nie, to na jakim etapie są prace, czy istnieje powód (jaki?) dla którego nie ma do chwili obecnej gotowych rozwiązań?

 

Które z orzeczeń lekarskich stanowi podstawę prawną odsunięcia policjanta od zajęć służbowych:

  1. nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej, które otrzymuje policjant po zawiadomieniu przez WKL, o zakończeniu czynności komisyjno-lekarskich w wyniku których podjęto ustalenia o trwałej niezdolności do służby;
  2. prawomocne orzeczenie WKL, tj. zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską

..."Podstawą do odsunięcia policjanta od zajęć służbowych jest prawomocne orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA, czyli orzeczenie zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską MSWiA. Jednakże należy zaznaczyć, że problem niedopuszczania policjantów do wykonywania zajęć służbowych ma charakter bardziej złożony, niż wynika to z zadanego pytania i niewątpliwie powinien on znaleźć rozwiązanie w uchwaleniu odpowiednich norm prawnych"... W celu ujednolicenia zasad postępowania, Biuro Kadr i Szkolenia KGP rozpoczęło prace nad przygotowaniem algorytmu postępowania ww. sytuacji. O wynikach prac oczywiście powiadomię.

Na pytanie została udzielona odpowiedź, praktycznie poprzez „zakreślenie” literki b). Krótkie pytanie - krótka odpowiedź. Problem jest jednak o wiele bardziej poważny, niż mogłoby się wydawać, a i nie wszystkie kwestie są uregulowane przepisami prawa. A co najważniejsze: akty regulujące materię - to ustawa oraz rozporządzenia, których zmiana wymaga długiego procesu legislacyjnego. Z doświadczenia wiemy też, że nie da się wszystkiego zapisać w postaci norm prawnych.

^ do góry

Czy Biuro Kadr i Szkolenia KGP wypracowało już ujednolicone zasady lub algorytm postępowania w sytuacji o której mowa w założonym temacie? Jeżeli nie, to na jakim etapie są prace, czy istnieje powód (jaki?) dla którego nie ma do chwili obecnej gotowych rozwiązań?

Odpowiedź BKiS z pewnością nie jest całościową wykładnią, jednak zawiera wskazówkę: co robić w sytuacji, gdy policjant po długotrwałym zwolnieniu lekarskim wraca do służby?

Poniżej odpowiedź Biura Kadr i Szkolenia dotycząca zasad dopuszczania do służby policjantów po długotrwałym zwolnieniu w kontekście prawa do ich zwolnienia ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. /tj. Dz. U. z 2007 r. nr 43 poz. 277 ze zm./:

"Kwestia zwolnienia policjanta po upływie 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby wywołuje liczne problemy w praktyce. Problemy te pojawiają się przede wszystkim w przypadku, kiedy policjant po bardzo długiej absencji chorobowej /np. prawie 12 miesięcznej/ stawia się do służby. Zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2 września 2002 r. w sprawie szczegółowych praw obowiązków oraz przebiegu służby policjantów /Dz. U. nr 151, poz. 1261/ policjant podlega badaniom określonym w przepisach o służbie medycyny pracy. Po długotrwałej chorobie przełożony policjanta jest zobowiązany przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków służbowych uzyskać potwierdzenie jego zdolności do służby wystawione przez lekarza medycyny pracy. Może również w przypadku wątpliwości do stanu zdrowia policjanta skierować go na badania przez komisję lekarską MSWiA. W praktyce pojawia się problem – jak traktować okres od stawienia się policjanta do służby do orzeczenia komisji lekarskiej. W ocenie KGP okres ten powinien być uznany za usprawiedliwioną nieobecność w służbie. Wskazać przy tym należy, że policjant jest obowiązany bez zbędnej zwłoki poddać się badaniom lekarskim zleconym przez komisję lekarską".

^ do góry

kom. Sławomir Weremiuk, Gabinet KGP

tytul_szukaj
tytul_zegar
10:19:28
tytul_kalendarz
Czerwiec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy dotyka Was kryzys kadrowy w Policji?
Zdecydowanie tak
Nie
Trudno powiedzieć
dzielnik


ZW NSZZ P - Do Ministra trafił dokument pn. "Pakiet dla Policji 2023" zawierający kilkanaście postulatów, które ZG NSZZ P zamierza załatwić w przeciągu najbliższych miesięcy!