tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 166 400
Ostat tydzień 2334 5884
Ostat. dwa tyg. 4450 11925
Ostat. miesiąc 9769 28031
Ostatni rok 105398 242541
Razem 1946261 4216334
Policjant nie będzie musiał oddawać strzału ostrzegawczego?

Policjant nie będzie musiał oddawać strzału ostrzegawczego?

Policjant nie będzie musiał oddawać strzału ostrzegawczego?Rezygnacja ze strzału ostrzegawczego jako zasady obowiązującej funkcjonariuszy oraz rozszerzenie katalogu środków przymusu bezpośredniego, m.in. o zasłonę na twarz czy blokadę stawu kolanowego, to nowe rozwiązania, które znalazły się w opracowywanym w MSWiA projekcie ustawy o zasadach użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Autorzy projektu proponują też zmiany w katalogu środków przymusu bezpośredniego, które mogą stosować funkcjonariusze.

Resort chce też, by takie środki mogły być stosowane przeciwko agresywnym zwierzętom.

"Prace nad projektem nadal trwają. Są zaawansowane. Zasadniczym celem regulacji jest ujednolicenie przepisów w zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez wszystkich uprawnionych do tego funkcjonariuszy" - poinformował PAP naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji MSWiA Jacek Sońta. Jak dodał, projekt zasadniczo opiera się na obecnie obowiązujących przepisach, zawiera jednak też nowe propozycje.

Jedną z nich jest rezygnacja ze strzału ostrzegawczego jako zasady. Dotychczas np. policjanci po ostrzeżeniu "Stój, bo strzelam" musieli oddawać w powietrze ostrzegawczy strzał. Resort uznał jednak, że obecnie taki wymóg może stanowić zagrożenie dla osób postronnych, funkcjonariusza, a nawet samego sprawcy choćby z uwagi na niebezpieczeństwo rykoszetu. Zdaniem ekspertów opracowujących projekt, funkcjonariusz nie ma obecnie możliwości oddania takiego strzału z zachowaniem warunków bezpieczeństwa postronnych osób lub przewidzenia wszystkich związanych z tym zagrożeń.

Katalog środków ma zostać natomiast rozszerzony m.in. o blokadę stawu kolanowego i zasłonę na twarz

Autorzy projektu proponują też zmiany w katalogu środków przymusu bezpośredniego, które mogą stosować funkcjonariusze. Przede wszystkim do lamusa mają przejść prowadnice, które jako "mniej dolegliwy środek przymusu bezpośredniego" - zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami - mogły być stosowane wobec osób poniżej 17. roku życia.

"Jak jednak wskazuje praktyka, ze środka tego korzystano incydentalnie, tym bardziej, że nawet ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich nie wskazuje prowadnic jako środka przymusu bezpośredniego, którego użycie byłoby dopuszczalne wobec nieletniego umieszczonego w zakładzie poprawczym, w schronisku, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, czy młodzieżowym ośrodku socjoterapii" - zaznaczył Sońta.

Katalog środków ma zostać natomiast rozszerzony m.in. o blokadę stawu kolanowego i zasłonę na twarz. Resort chce również, by funkcjonariusze - w sytuacjach wyjątkowych - mogli wykorzystywać, jako środek przymusu bezpośredniego, swoje pojazdy służbowe - chodzi o blokowanie, spychanie na pobocze, zatrzymywanie innych aut czy pokonywanie przeszkód.

Zasłona na twarz ma zapobiegać ucieczkom i agresywnym zachowaniom np. konwojowanych więźniów

"Blokada stawu kolanowego" - jak wyjaśnił Sońta - "ma polegać na takim jego unieruchomieniu, by osoba, która agresywnie się zachowuje lub próbuje uciekać, nie mogła rozprostować nogi". Również zasłona na twarz ma zapobiegać ucieczkom i agresywnym zachowaniom np. konwojowanych więźniów. Jak zaznaczają autorzy propozycji, ma jednak także ograniczać przypadki autoagresji i chronić przed ujawnieniem wizerunku.

"Środek ten może być stosowany bądź to w postaci pełnych zasłon twarzy, albo też szczelnie przylegających okularów lub masek na oczy wykonanych z nowoczesnych materiałów" - dodał Sońta.

Kolejną propozycją jest zapis, zgodnie z którym funkcjonariusze będą mogli wykorzystywać środki przymusu bezpośredniego, również broń palną, w celu obezwładnienia agresywnych lub niebezpiecznych zwierząt. Zgodnie z projektem broń palna będzie mogła być również stosowana np. do pokonywania przeszkód uniemożliwiających lub utrudniających ujęcie danej osoby lub przekazanie sygnału ostrzeżenia, alarmu czy wezwania pomocy.

Źródło: PAP

Artykuł z dnia: 2009-11-24

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:39
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!