tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 39 113
Wczoraj 133 307
Ostat tydzień 1592 3866
Ostat. dwa tyg. 3006 7096
Ostat. miesiąc 6243 14734
Ostatni rok 93934 236904
Razem 1967077 4267807
aktualnosci
Fundusz Prewencyjny PZU niesie pomoc policjantom i pracownikom Policji - tylko dlaczego KGP tworzy problemy- komentarz ZW NSZZ Policjantów!!
dzielnik
23.02.2010 | Wtorek

Na jaką pomoc można liczyć z Funduszu Prewencyjnego?

Jednostki Policji dysponują Funduszem Prewencyjnym, za pośrednictwem którego policjanci i pracownicy Policji ubezpieczeni w ramach programu „Policja 2008”, mogą korzystać z pomocy finansowej. Głównym celem funduszu jest działalność profilaktyczna i zapobieganie powstawaniu lub zmniejszanie skutków wypadków ubezpieczeniowych, ale pomoc finansowa udzielana jest także w przypadkach indywidualnych, takich między innymi jak ponoszenie przez osoby ubezpieczone kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu leków czy sprzętu ortopedycznego.

Co to jest Fundusz Prewencyjny?

Fundusz Prewencyjny utworzony w ramach programu ubezpieczeniowego „Policja 2008” działa na podstawie umowy zawartej w dniu 26 czerwca 2008 r. pomiędzy Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń na Życie Spółką Akcyjną a Komendantem Głównym Policji oraz działającymi w Policji organizacjami związków zawodowych policjantów i pracowników. Część środków tego funduszu przekazywana jest do dyspozycji poszczególnych jednostek organizacyjnych Policji, które zawarły umowy ubezpieczenia w ramach Programu Ubezpieczeniowego „Policja 2008” (w wysokości odpowiadającej 6% przepisu składki dla każdej jednostki), a dodatkowo dla Komendy Głównej Policji (w wysokości odpowiadającej 2% przypisu składki odprowadzonej przez wszystkie jednostki, jako fundusz centralny przeznaczony na potrzeby całej Policji). Na szczeblu Komendy Głównej Policji funkcjonują dwa fundusze, jeden przeznaczony na rzecz ubezpieczonych w KGP, a drugi na rzecz ubezpieczonych policjantów i pracowników całej formacji.

Na jaką pomoc można liczyć?

Zasadniczym celem działalności Funduszu Prewencyjnego jest udzielanie pomocy policjantom i pracownikom Policji ubezpieczonym w ramach programu „Policja 2008”, a także członkom ich rodzin, którzy zostali pokrzywdzeni np. w wyniku wypadku losowego, albo ciężkiej choroby. Środki te przeznaczane są również na działalność profilaktyczną i profilaktykę zdrowotną, aby zapobiegać zagrożeniom dla zdrowia i życia. Priorytetem w wydatkowaniu środków funduszu jest pomoc finansowa udzielana w indywidualnych przypadkach, takich m.in. jak: ponoszenie przez ubezpieczonych kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu leków, sprzętu ortopedycznego. Możliwe jest również finansowanie innych zadań prewencyjnych, na przykład kosztów zabiegów profilaktycznych, takich jak szczepienia ochronne, zwłaszcza poza obszarem objętym zakresem świadczeń z tytułu medycyny pracy.

Jak uzyskać pomoc?

Pomoc finansowa z Funduszu Prewencyjnego udzielana jest wniosek zainteresowanego. We wniosku należy opisać przesłanki przemawiające za potrzebą udzielenia wsparcia finansowego. Wniosek taki składa się do dysponenta funduszu za pośrednictwem komisji ds. Funduszu Prewencyjnego (W Komendzie Głównej Policji funkcjonują dwie komisje, w tym Komisja Centralna, która rozpatruje wnioski kierowane z całego kraju). Do wniosku należy załączać niezbędne dokumenty o stanie zdrowia osoby, na rzecz której pomoc miałaby być udzielona (np. karty informacyjne leczenia, orzeczenia komisji lekarskich). Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, iż niezbędnym i kluczowym elementem wymaganym do pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest konieczność załączenia wymaganych prawem dowodów poniesienia wydatków na cele lecznicze. Wydatki ponoszone z funduszu muszą być rozliczone na podstawie dowodów księgowych, takich jak imienne faktury i rachunki, a nie np. oświadczenia, paragony, czy faktury pro forma.

Świadczenia udzielane z Funduszu Prewencyjnego nie mają charakteru obligatoryjnego, nie mogą być przedmiotem roszczenia, a ich udzielenie uzależnione jest od decyzji właściwych dysponentów ze względu na miejsce pełnienia służby lub wykonywania pracy przez ubezpieczonego, tj. Komendanta Głównego Policji, komendantów wojewódzkich oraz szkół policyjnych. 

źródło - KGP

WNIOSEK DO KOMISJI WOJEWÓDZKIEJ - POBIERZ

WNIOSEK DO KOMISJI CENTRALNEJ - POBIERZ

KOMENTARZ ZARZĄDU WOJEWÓDZKIEGO NSZZ
POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Wniosek zgodnie z  par. 11 pkt 1 Regulaminu może również skierować do Komisji:

- PRZEŁOŻONY OSOBY UPRAWNIONEJ LUB JEGO OPIEKUN,
- ORGANIZACJA ZWIĄZKOWA  


Warto w tym miejscu zauważyć, że interpretacji Regulaminu mogą dokonać zgodnie z par. 13 pkt 3 w związku z par. 1 pkt 2 tylko dysponenci Funduszu "wspólnie", co w tym przypadku nie ma miejsca ponieważ Komendant Główny Policji sam narzuca niekorzystną interpretację niektórych zapisów Regulaminu, czym naraża się na odpowiedzialność. Powstaje w tym miejscu pytanie: 

Czyje to są to środki  i kto może o ich wykorzystaniu decydować?

Skoro dysponentami Funduszu są zgodnie z Regulaminem komendanci i organizacje związkowe to jakim prawem wskazuje się, że są to tylko Komendant Główny Policji, Komendanci Wojewódzcy oraz szkół policyjnych. Umieszczanie takich informacji na stronie internetowej tworzy niepotrzebny zamęt i może świadczyć o celowym działaniu ze strony KGP w celu utrudnienia niesienia pomocy osobom uprawnionym - potrzebującym pomocy na przyszłe leczenie, gdyż bardzo czesto osoby uprawnione w momencie zachorowania takich środków nie mają. Oczywistym jest, że muszą się z otrzymanej pomocy rozliczyć jednak wcześniej należy im tej pomocy udzielić, aby nie było za późno np. przy nagłych zachorowaniach lub wypadkach nadzwyczajnych. 

Czy w takich wypadkach należy czekać na faktury i rachunki i dopiero wtedy nieść pomoc?

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego na takie działanie nie wyraża zgody, gdyż jest to sprzeczne z celami jakie stoją przed Funduszem i interesem osób uprawnionych do korzystania z pomocy finansowej.
Policjant - zawsze na służbie
dzielnik
02.03.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25870
III Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar Naczelnika Wydziału Konwojowego KWP - Grodzisk Wielkopolski - to już historia
dzielnik
06.03.2010 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 27627
I Turniej piłki nożnej- Środa Wielkopolska 2010
dzielnik
01.03.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25172
Komendant Wojewódzki Policji sprawdza czy policja ma zbędne obiekty. Komentarz ZW NSZZ Policjantów
dzielnik
05.03.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25378
Policjancie broń się sam!!!
dzielnik
05.03.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 27009
CO Z MUNDURÓWKĄ!
dzielnik
04.03.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26527
Broń również na urlopie!
dzielnik
04.03.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24917
Powstał kolejny 47 ZT NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego!
dzielnik
02.03.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28432
Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP m.in. o emeryturach mundurowych!
dzielnik
02.03.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 27267
Kobieta w Policji
dzielnik
08.03.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 27095
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:02
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Fundacja związkowa NSZZ Policjantów "Niebieska Dłoń" apeluje o zbiórkę środków na pomoc Naszemu Koledze Adrianowi Kopydłowskiemu, Policjantowi OPP w Poznaniu, Członkowi NSZZ Policjantów. WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!