tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 28 69
Wczoraj 213 415
Ostat tydzień 1439 3773
Ostat. dwa tyg. 3159 8148
Ostat. miesiąc 6517 16578
Ostatni rok 95316 237484
Razem 1961075 4253557
aktualnosci
KWP - Są pieniądze na profilaktykę policjantów - był to wniosek ZW NSZZ P w ramach zakończonego sporu zbiorowego!
dzielnik
18.06.2010 | Piątek

KWP - Są pieniądze na profilaktykę policjantów   
 
Autor: Andrzej Borowiak/Andrzej Szary  
 
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu mł. insp. Krzysztof Jarosz na wniosek ZW NSZZ Policjantów województwa wielkoposkiego zlozony w ramach zakonczonego sporu zbiorowego przeznaczył z budżetu milion złotych na badania profilaktyczne i inne usługi z zakresu medycyny pracy dla policjantów. Od 15 sierpnia br. będą przeprowadzane kolejne badania profilaktyczne oraz specjalistyczne badania dla policjantów uprawnionych do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi
.

W wielkopolskim garnizonie policji badania policjantów z zakresu medycyny pracy były przeprowadzane na podstawie trzyletniej umowy zawartej do końca 2010 roku. Ponieważ fundusz przeznaczony na ten cel został prawie w całości wykorzystany, jeszcze w maju tego roku został ogłoszony przetarg na realizację tych świadczeń medycznych. Postępowanie przetargowe nie zostało rozstrzygnięte ze względu na niezgodne z ustawą o zamówieniach publicznych oferty. Z tego względu procedura przetargowa zostanie powtórzona.

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu mł. insp. Krzysztof Jarosz dysponując odpowiednimi funduszami przeznaczył milion złotych na realizację niezbędnych badań profilaktycznych policjantów i innych badań np. specjalistycznych badań dla funkcjonariuszy uprawnionych do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Podjęte przez szefa wielkopolskiej policji decyzje sprawiają, że w najbliższym czasie zostanie zakończony wybór poradni medycznych i od 15 sierpnia br. rozpoczną się badania profilaktyczne policjantów.

Służby finansowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mimo trudnego budżetu realizują wypłatę należnych pozapłacowych świadczeń policjantów. Aktualnie na konta funkcjonariuszy trafiają pieniądze – ekwiwalent na remont lokalu mieszkalnego. Jak wynika z informacji Wydziału Finansów KWP w Poznaniu z niewielkim opóźnieniem wypłacane są także dopłaty do wypoczynku, zwrot kosztów dojazdu do miejsca służby, ekwiwalent za brak mieszkania i inne.

 

 WIELKOPOLSKA - Policjanci nie mogą kierować radiowozami


 Agnieszka Smogulecka

Wielkopolskiej policji grozi paraliż. Coraz mniej funkcjonariuszy może kierować oznakowanymi radiowozami. Setki policjantów mogłoby nie przyjść do pracy, bo nie mają ważnych badań okresowych. Z każdym tygodniem takich osób będzie przybywać, bo najwcześniej w połowie wakacji wielkopolska komenda podpisze umowę z lekarzami, którzy przeprowadzą wymagane badania.
 
Wśród policjantów wrze. Na wagę złota są funkcjonariusze, którzy mają ważną tak zwaną „wkładkę”, czyli dokument poświadczający zdolność kierowania pojazdami uprzywilejowanymi (aby ją uzyskać, trzeba przejść specjalistyczne badania psychotechniczne). „Wkładki”, tak samo jak potwierdzenia zdolności do pracy, wydawane są czasowo. Policjanci, którym ważność badań upłynęła w tym roku, nie zostali skierowani na kolejne. I nadal kierowani nie są.

– Mieliśmy do końca roku podpisaną umowę z zakładem przeprowadzającym badania, jednak wyczerpały się pieniądze na to zadanie. Teoretycznie więc moglibyśmy zlecić badania, ale nie mamy pieniędzy, by za nie zapłacić – tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

Wielkopolska komenda uzyskała za to pieniądze na nowe zadanie. Komendant Krzysztof Jarosz przeznaczył na profilaktykę zdrowotną ok. miliona złotych, ale najpierw trzeba przeprowadzić przetarg, w czasie którego wybrany będzie usługodawca.

– Taki przetarg został ogłoszony w maju. Zgłosiło się sześć firm, ale niektóre nie spełniały wymaganych przepisów. Przetargu nie można więc było rozstrzygnąć – tłumaczy Borowiak i dodaje, że już trwają przygotowania do powtórnego rozpoczęcia procedury. – Jeśli i tym razem przetargu nie uda się rozstrzygnąć, usługodawca zostanie wybrany podczas negocjacji, najpóźniej w połowie sierpnia – zapewnia Borowiak.

Policjanci radzą sobie jak mogą, najczęściej – odstawiając oznakowane radiowozy do garaży. Patrole coraz częściej odbywają się nieoznakowanymi samochodami, bo do ich kierowania wystarczy prawo jazdy. Sęk w tym, że nawet na wieść o napadzie czy zabójstwie te załogi nie mogą używać sygnałów świetlnych i dźwiękowych. – To może się odbijać na bezpieczeństwie – przyznają mundurowi.

Dlatego właśnie zmniejszenie liczby „kierowców” jest tak dotkliwe.– Właściwie niektórzy w ogóle nie powinni przychodzić do pracy, bo nie mają „zdolności”. Dopóki nie dojdzie do wypadku, wszyscy będą na ten problem przymykać oko, ale jak coś się stanie, to będziemy się tłumaczyć, dlaczego przyszliśmy do pracy – dodają zirytowani. Choć są i tacy, którzy komentują krótko: „Służba nie drużba”.

– To ewidentne naruszenie prawa! – grzmi Lucjan Dutkiewicz, zakładowy społeczny inspektor pracy NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. – Przełożeni są przyzwyczajeni, że dla dobra sprawy policjanci, którzy nie mają ważnych badań przychodzą do służby, ale tak nie powinno być. Ważnej „profilaktyki” nie ma ponad tysiąc funkcjonariuszy z województwa.

 Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca nie moze dopuscić do wykonywania obowiązków osoby bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. – Nas jednak obowiązuje nie stosunek pracy, lecz stosunek służby – zaznacza Borowiak.

– To nie ma znaczenia – ripostuje zakładowy społeczny inspektor pracy. – Policjanci, którzy nie mają ważnych badań, nie powinni podejmować pracy. Problem z badaniami pojawił się nie pierwszy raz i to w całym kraju. Jesteśmy tym bardziej oburzeni, że i tak badania okresowe są przeprowadzane rzadziej niż kiedyś. Badając się co roku, zwiększa się szanse na wykrycie i wyleczenie choroby, niż kiedy badania są co trzy lata.
 

Co myślą kandydaci na Prezydenta RP o emeryturach służb mundurowych?
dzielnik
28.06.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24560
X Jubileuszowy Międzynarodowy Triathlon Policyjny - Środa Wielkopolska 2010!
dzielnik
26.06.2010 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24873
Sukces wielkopolskich policjantów w Konkursie Krajowym Policjant Ruchu Drogowego
dzielnik
24.06.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22952
Gazeta Prawna - manipulacja w sprawie rent funkcjonariuszy!
dzielnik
25.06.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26155
KMP Poznań: Służba z narażeniem życia!
dzielnik
24.06.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24737
NIK ostrzega Rząd przed cięciami w Policji!!!
dzielnik
23.06.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25966
XXIII Krajowa Edycja Konkursu Policjant Ruchu Drogowego - 2010 w Swarzędzu!
dzielnik
23.06.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25899
2011 rok - koniec podwyżek w budżetówce!
dzielnik
22.06.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24141
Sejmowa Komisja Obrony Narodowej o emeryturach żołnierzy!
dzielnik
10.06.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24795
Poznań - POTRZEBNA KREW DLA NASZEJ KOLEŻANKI !!!
dzielnik
21.06.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23884
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:09
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!