tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 113 375
Ostat tydzień 1466 3743
Ostat. dwa tyg. 2747 6875
Ostat. miesiąc 6781 16818
Ostatni rok 95445 236824
Razem 1959265 4248898
aktualnosci
IX JASNOGÓRSKIE SPOTKANIE ŚRODOWISKA POLICYJNEGO - SZTANDAR DLA ZG NSZZ POLICJANTÓW!
dzielnik
22.08.2010 | Niedziela

IX JASNOGÓRSKIE SPOTKANIE ŚRODOWISKA POLICYJNEGO

Jak każdego roku w miesiącu wrześniu spotkały się w Klasztorze Jasnogórskim przedstawiciele środowiska policyjnego, w tym w znacznej mierze członkowie NSZZ Policjantów. Na czele delegacji ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, stanęli podinsp. Andrzej Szary i asp. sztab. Lucjan Dutkiewicz.

Na czele Komitetu Organizacyjnego Spotkań od lat stoi asp. sztab. Antoni Duda, Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów.

Podczas spotkania ZG NSZZ Policjantów otrzymał nowy Sztandar, w którego drzewiec gwóźdź honorowy wbił podinsp. Andrzej Szary. W poczcie honorowym wystąpił asp. sztab. Lucjan Dutkiewicz. 

Na spotkaniu nie zabrakło ks. prał. Stefana Komorowskiego, Kapelana wielkopolskiej Policji oraz mł. insp. Krzysztofa Jarosza, Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. 
 


     

POLICJANCI ZNÓW ZAJĘLI JASNĄ GÓRĘ

- Przybyliśmy do Jasnogórskiego Sanktuarium, by pochylić głowy przed cudownym obrazem Królowej Polski i modlić się o pomyślność własną, naszej formacji i Polskiego Narodu. Te coroczne spotkania weszły już do kalendarza najważniejszych wydarzeń w życiu polskiej Policji. Spełniają one ważną rolę integrującą środowisko policyjne. Część z nas pielgrzymuje do Sanktuarium, by szukać duchowego wsparcia, inni, by umacniać swoje przekonanie co do słuszności wyboru drogi życiowej - trudnej służby w Policji. Występując jako grupa zawodowa pokazujemy swoje przywiązanie do tradycji i wartości duchowych - powiedział w dniu 26 września br. podczas IX Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego  Komendant Główny Policji, generalny inspektor Andrzej Matejuk. Tegoroczne jasnogórskie spotkania środowiska policyjnego są jednym z ważnych punktów obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Minęło siedemdziesiąt lat od likwidacji obozu w Ostaszkowie i od czasu, gdy w kazamatach  NKWD zabito strzałem w tył głowy ponad sześć tysięcy funkcjonariuszy Policji: posterunkowych, przodowników, aspirantów i oficerów. Teraz spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, miejscu świętym dla Polaków, skrawku Ojczyzny na rosyjskiej ziemi. Zbrodnia katyńska jest i pozostanie bolesną kartą wspólnej polsko-rosyjskiej historii. To była zbrodnia nieludzkiego systemu. Ofiarami tego systemu stały się także miliony Rosjan i przedstawicieli innych narodów. - Dzisiaj  budując cmentarze i wznosząc pomniki pamięci na rosyjskiej i ukraińskiej ziemi czynimy to nie po to, żeby przeszłość dzieliła nasze narody, ale by pamięć o ich cierpieniu była niemilknącym ostrzeżeniem, dramatyczną przestrogą dla Europy i świata. Aby nigdy już więcej taka tragedia nie powtórzyła się - nigdy i nigdzie -  przypomniał szef polskiej Policji. 

Pół roku temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 polskich obywateli, na czele z Prezydentem RP. Lecieli do Katynia właśnie po to, by oddać hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Uczestnicy IX Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego  przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oddali im hołd i uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Szczególne miejsce

Dlaczego uczestnicy pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymali się właśnie przy tym Pomniku Nieznanego Żołnierza? Zaprojektowali go wybitni rzeźbiarze z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pomnik odsłonięto w 1998 roku, w 50. rocznicę odzyskania  niepodległości. Pełni on taką samą rolę jak Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, do którego w 1925 roku przywieziono szczątki nieznanego żołnierza z cmentarza Orląt Lwowskich. Nic więc dziwnego, że właśnie w Częstochowie, w tak ważnym miejscu Andrzej Matejuk, Komendant Główny Policji, przyjął meldunek od nadkomisarza Ryszarda Grzybowskiego, dowódcy Jasnogórskich uroczystości. To także tutaj odczytano apel poległych. Delegacje złożyły wieńce. W składzie delegacji Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów znaleźli się przewodniczący ZG asp. sztab. Antoni Duda, wiceprzewodniczący ZG podinsp. Tomasz Krzemieński i podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów  woj. wielkopolskiego.

Trzech wspaniałych

Na tegoroczne, dziewiąte już Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego, przybyło z całej Polski ponad tysiąc pielgrzymujących. Szli od Katedry św. Rodziny do Sanktuarium Maryjnego  w asyście policjantów ruchu drogowego na motocyklach, a także policjantów konnej Policji z Częstochowy, która wielokrotnie uczestniczyła w  międzynarodowych zawodach policji konnej. Pododdziały prowadził dowódca jasnogórskich uroczystości nadkomisarz Ryszard Grzybowski. Tuż za nim szły orkiestry reprezentacyjne Policji z Warszawy i Wrocławia.  Dalej maszerowała kompania honorowa, którą wystawiła Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Pododdziałom Policji towarzyszyła Grupa Rekonstrukcyjna Policji Śląskiej z Gliwic, która mundurami z okresu międzywojennego przypomniała o funkcjonującej już wtedy Policji Państwowej. Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie Śląsk w okresie międzywojennym miał swoją niezależną Policję województwa śląskiego. Jej komenda główna  znajdowała się właśnie w Katowicach (wtedy niezależnie funkcjonowała również Komenda Główna Policji Państwowej w Warszawie). Za nimi, w kolumnie, szły poczty sztandarowe jednostek organizacyjnych policji z Katowic, Częstochowy, Rzeszowa, Kielc, Lublina, Białegostoku, Poznania, Szczecina, Gdańska, Krakowa, Sokołowa Podlaskiego, Bytomia, Myszkowa, Gorzowa Wielkopolskiego,  Będzina, Zamościa, Siedlec, Opola, Wejherowa, szkół Policji z Piły, Katowic, Legionowa, stowarzyszeń i organizacji działających w środowisku policyjnym oraz sztandary Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Niesiono sztandar Komendy Głównej Policji i komend wojewódzkich Policji. Za pocztami maszerowało trzech policjantów bez sztandaru, ponieważ pielgrzymowali do Sanktuarium, aby właśnie 26 września otrzymać swój sztandar - sztandar Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Postać księdza Jerzego

Za sztandarami podążali kapelani Policji, którzy w tej drodze mieli szczególny wymiar swej swojej posługi duchowej. Za nimi komendanci na czele z Komendantem Głównym Policji. Dalej - przedstawiciele innych służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, członkowie rodzin policyjnych, federacje rodzin katyńskich, stowarzyszenia Sybiraków, uczniowie zespołu szkół w Częstochowie i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza z Pruszkowa k/Opola. Funkcjonariuszom pielgrzymującym do częstochowskiego Sanktuarium towarzyszyła postać księdza Jerzego Popiełuszki. Dlatego w drodze na Jasną Górę, jeszcze przed miejscem, gdzie spoczywają szczątki Nieznanego Żołnierza, zatrzymano się przed obeliskiem ku czci błogosławionego niedawno księdza.  To niezwykle ważne wydarzenie, jakim było ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki, błogosławionym Kościoła katolickiego, odbyło się zaledwie 6 czerwca br. w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pielgrzymujący przyszli  do jego pomnika, jako do symbolicznego miejsca,  jeszcze przed Mszą Świętą, która odbyła się na Jasnej Górze w intencji Policji. Przed pomnikiem księdza modlono się, składano kwiaty i zapalono tzw. znicze pamięci policyjnego środowiska. W składzie delegacji, która zapaliła niebieskie znicze, symbolizujące policyjny kolor, był przewodniczący ZG NSZZ Policjantów asp. sztab. Antoni Duda. Znicz pamięci pozostawił przy pomniku także generalny inspektor Andrzej Matejuk oraz Maria Nowak, prezes Ogólnopolskiego  Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 oraz nadinspektor Dariusz Biel, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.  Wieniec z biało-czerwonych kwiatów w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów złożyła delegacja, w skład której weszli między innymi Józef Partyka, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów i Andrzej Kornobis, przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Znak wolności

- Na Jasnej Górze poprzez modlitwę, a także naszą refleksję warto zamyślić się nad dobrem, jakie niesie policyjna służba naszej Ojczyźnie. Trzeba ciągle pamiętać, że polska Policja jest jednym z wielkich znaków wolności, która przyszła do naszego kraju okupiona zmaganiami, ofiarami wielu naszych rodaków, wobec tego policjant jest w pewnym sensie dłużnikiem tej polskiej drogi do wolności. Przed oblicze Pana przynosimy dzisiaj to wszystko,  co stało się doświadczeniem Waszego Związku, związkowego środowiska na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat - powiedział podczas kazania w czasie Mszy Świętej na Jasnej Górze ks. prałat płk Sławomir Żarski, naczelny kapelan Policji.  - Nasza obecność w tym czasie i w tym miejscu jest wyrazem pragnienia trwania przy Chrystusie i Jego Matce, tak jak apostołowie pragnęli obecności Jezusa, aby w dobrych i złych chwilach pozostał z nimi na zawsze.  Związek zawodowy policjantów niewątpliwie wywiera pozytywny wpływ na obraz i wizerunek formacji. Jesteście niezaprzeczalnym poparciem dla szeregowych policjantów poszukujących swojej drogi zawodowej. Wspieracie poszczególne jednostki, broniąc zbiorowych interesów tych służb, reagujecie na wszelkie sygnały zamiarów mogących obniżyć warunki trudnej i bardzo odpowiedzialnej służby policjantów. Włożyliście wiele wysiłku w kształtowanie struktur policyjnych stanowiących ważny element w systemie bezpieczeństwa państwa. Przyjęliście  na siebie rolę obrońcy i adwokata - przyznał naczelny kapelan Policji.

Sztandar dla Zarządu

Na Jasnej Górze, podczas Mszy Świętej, nastąpiło wręczenie sztandaru dla Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. - Jest on dowodem uznania i szacunku za działalność na rzecz policjantów i rodzin oraz emerytów i rencistów policyjnych, kultywowanie chlubnych tradycji policyjnych i związkowych, integrację środowiska, działania na rzecz podnoszenia zaufania społeczeństwa do policji i policjantów - przyznał Antoni Duda, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów. Nadanie sztandaru jest bowiem symbolem honoru i godności, uosobieniem najwyższych wartości i wierności Rzeczypospolitej. Decyzją nr 14/V/2009 już we wrześniu ubiegłego roku ZG NSZZ Policjantów rozpoczął procedurę przygotowania w 2010 r. sztandaru Związku, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, na jubileusz XX-lecia powstania NSZZ Policjantów. W komitecie honorowym fundacji sztandaru znaleźli się: Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk (przewodniczący komitetu honorowego), nadinspektor Dariusz Biel, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, ksiądz prałat płk Sławomir Żarski, naczelny kapelan Policji oraz nadinspektor Tadeusz Budzik, przedstawiciel Stowarzyszenia Generałów Policji RP i były Komendant Główny Policji. 

Podczas Mszy Świętej, u stóp ołtarza wytypowane osoby wbiły w drzewiec sztandaru symboliczne gwoździe. Wśród wbijających znaleźli się prawie wszyscy przewodniczący zarządów wojewódzkich i szkolnych NSZZ Policjantów bądź wyznaczeni przez nich przedstawiciele, reprezentanci NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, NSZZ Pracowników Policji, Związku Zawodowego Pracowników Policji, Związku Zawodowego Policji, Związku Zawodowego Pracowników Cywilnych MSWiA oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Osobą asystującą ze wskaźnikiem podczas ich wbijania był podinsp. Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów. Przy księdze pamiątkowej sztandaru asystował Zygmunt Kowalczyk. Sztandar poświęcił ksiądz prałat Sławomir Żarski, a jego prezentacji dokonał przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda.  Natomiast Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk wręczył sztandar pocztowi sztandarowemu, w którego składzie byli: asp. sztab. Dariusz Wichniewicz, wiceprzewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KRP Warszawa I, asp. sztab. Mariusz Jaworski, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Lublinie i asp. sztab. Lucjan Dutkiewicz, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Poznaniu.  

Strona główna sztandaru przedstawia wizerunek Orła Białego. Pod godłem znajduje się srebrny napis: Ojczyzna, Prawo, Godność. - Nie powinny być one tylko ładnie wyhaftowanymi słowami na fragmencie materiału. Do tych wartości trzeba się odpowiednio odnieść. Wtedy sztandar stanie się świętością, elementem, który jednoczy polską Policję. Nie jest on bowiem tylko po to, by wisieć w gablocie, czy tylko po to, żeby noszono go w pochodach. Sztandar ma być nośnikiem idei, świadkiem prawdy i wartości - powiedział ksiądz kapelan płk Sławomir Żarski.
Tekst i zdjęcia: Aleksander Rawski


   
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     


KPP Koło - Policjanci uratowali mężczyznę, który próbował się podpalić
dzielnik
11.10.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23751
SEiR Policyjnych ma nowe władze
dzielnik
11.10.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25808
Dlaczego sąd i prokurator nie widzą problemu w obrażaniu policjantów?
dzielnik
09.10.2010 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22826
Komendant Główny Policji: w przyszłym roku więcej pieniędzy dla policji!
dzielnik
04.10.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23377
Święto II Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
dzielnik
07.10.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23716
Wielkopolska policja ma nowych oficerów. GRATULACJE!
dzielnik
06.10.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22853
Renty funkcjonariuszy
dzielnik
05.10.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24279
“Bezpieczeństwo to prawo, a praw się nie obcina, lecz ich broni!”
dzielnik
29.09.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23317
100 mln zł na nadgodziny strażaków - teraz czas na policjantów!
dzielnik
04.10.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23469
Smolarnia Bolewice - Grzybobranie 2010
dzielnik
02.10.2010 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24105
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:08
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.