tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 43 154
Wczoraj 231 542
Ostat tydzień 1457 3563
Ostat. dwa tyg. 3053 7684
Ostat. miesiąc 6356 16000
Ostatni rok 95236 237523
Razem 1961583 4254667
aktualnosci
Spotkanie MSWiA - NSZZ Policjantów
dzielnik
03.11.2010 | Środa

Informacja ze spotkania przedstawicieli ZG NSZZP z Pełnomocnikiem Ministra ds. Kontaktów ze Związkami Zawodowymi - prot. MSWiA

Publikujemy informację ze spotkania przedstawicieli Zarządu Głównego NSZZ Policjantów z Pełnomocnikiem Ministra ds. Kontaktów ze Związkami Zawodowymi, jakie odbyło się w dniu 3 listopada 2010 roku. Poniższy protokół wpłynął pocztą, już po zamieszczeniu sprawozdania z tego spotkania sporządzonego przez T. Krzemieńskiego. Niniejszym publikujemy opracowanie sporządzone przez Pełnomocnika Ministra ds. Kontaktów ze Związkami Zawodowymi - pana Tomasza Szankina, przesłane przez panią Agnieszkę Dabrowską-Bryniarską z Departamentu Nadzoru i Analiz MSWiA.

Informacja ze spotkania przedstawicieli
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
z Pełnomocnikiem Ministra ds. Kontaktów ze Związkami Zawodowymi
w dniu 3 listopada 2010 roku

Lista osób uczestniczących w spotkaniu:

  1. Pan Antoni DUDA, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
  2. Pan Tomasz KRZEMIEŃSKI, Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
  3. Pan Ignacy KRASICKI, Członek Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
  4. Pan Zbigniew CZUCHA, Naczelnik Wydziału Nadzoru i Koordynacji Służb Porządku Publicznego DAiN MSWiA.
  5. Pan Tomasz Szankin, Pełnomocnik Ministra ds. Kontaktów ze Związkami Zawodowymi.


Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów przedstawił informacje na temat działań podejmowanych przez związek.

1. Związek skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę w sprawie dyskryminowania policjantów na tle innych grup zawodowych ze sfery budżetowej w związku z waloryzacją płac. Wniosek będzie dotyczył zbadania zgodności z konstytucją rozwiązań przyjętych w budżecie. Zasadniczą częścią wniosku będzie pytanie, czy brak waloryzacji płac w 2010 i planowany brak waloryzacji w 2011 nie stanowi naruszenia konstytucji, a w 2009 r. obniżenie poziomu waloryzacji kwoty bazowej z 3,9 % - przewidzianej dla państwowej sfery budżetowej - na 1,9 % przewidzianej tylko i wyłącznie dla jednej grupy zawodowej jest sprzeczne z zasadą równości.

2. Związek planuje również skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego skargi w związku z trybem wprowadzenia w życie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 marca 2010 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz ograniczeniem wysokości (o ok. 1000 zł) wypłaty w 2010 r. „równoważnika” policjantom, którym w roku 2009 wydano sorty mundurowe zakupione ze środków przyznanych ustawą z dnia 12 stycznia 2007 r. o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009".

3. Złożono do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez nadinsp. Andrzeja Trelę, Zastępcę Komendanta Głównego Policji, w związku z przesunięciem z funduszu nagród i zapomóg dla policjantów w roku 2009 środków na wypłacenie świadczeń rzeczowych. Związek stoi na stanowisku, że działanie takie jest sprzeczne z treścią rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie przyznawania policjantom nagród i zapomóg, a także sposobu tworzenia funduszu nagród i zapomóg dla policjantów, wydanego na podstawie art. 110b ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, które nie przewiduje możliwości zmniejszenia przedmiotowego funduszu. 


Jednocześnie wskazano, że pomimo informowania o uszczupleniu funduszu o kwotę 29 mln. zł, w rzeczywistości przesunięcie obejmowało kwotę 47 mln. zł. 


Poinformowano, że Związek Zawodowy przygotuje i przeprowadzi badanie satysfakcji z pracy policjantów. Przy okazji poddano pod wątpliwość rzetelność analogicznych badań przeprowadzonych przez Komendę Główną Policji. Wskazano na potrzebę analizy kosztów ich przeprowadzenia oraz przyczyn nie uwzględnienia w nich problematyki zwolnień lekarskich policjantów.
W dalszej części spotkania Przedstawiciele Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów wskazali zagadnienia stanowiące istotne bolączki w funkcjonowaniu Policji.

1. Potrzeba uregulowanie problemu ewidencji czasu służby i nadgodzin. Poinformowano, że strona związkowa podejmie działania, w tym poprzez konfederację EuroCOP, aby w dyrektywie 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy ujęto literalnie problematykę czasu służby pełnionej przez funkcjonariuszy.

2. Strona służbowa powinna podjąć działania związane z poprawą warunków w jakich pełniona jest służba. Wnioskowano, aby w ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, uregulowano również zagadnienie kontroli warunków służby.

Wskazano na brak aktualnych informacji na temat prac nad zmianą ustawy emerytalnej dla służb mundurowych. W celu ustabilizowania i zdementowania plotek pojawiających się w środowisku, wskazanym byłoby wydanie przez MSWiA oficjalnego komunikatu zawierającego informacje o zaawansowaniu prac nad założeniami do projektu ustawy i przyjętymi kierunkami zmian oraz przewidywanym harmonogramie prac. W opinii środowiska policyjnego prezentowanego przez związki zawodowe wypowiedzi kierownictwa resortu w środkach masowego przekazu są lakoniczne, mało precyzyjne i prezentują różne warianty proponowanych rozwiązań. 


Brak ostatecznego stanowiska w sprawie ustawy emerytalnej oraz zapowiedzi likwidacji lub ograniczenia świadczeń i należności dla policjantów powoduje niepewność, a w konsekwencji deklaracje o odejściu ze służby na zaopatrzenie emerytalne.

3. Zasygnalizowano problem funkcjonowania Wydziałów Konwojowo-Ochronnych w KWP. Ich utworzenie spowodowało przesunięcie etatów oraz sprzętu z komend powiatowych i miejskich, co skutkuje obecnie zwiększonym obciążeniem tych jednostek w realizacji doprowadzeń osób zatrzymanych do sądów i prokuratur.

4. Poruszono także problematykę związaną z powierzaniem obowiązków na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych. Zjawisko to według szacunków Związku dotyczy około 500 policjantów pełniących obowiązki na stanowiskach kierowniczych i kilka tysięcy na stanowiskach wykonawczych. W wielu przypadkach długotrwałość powierzenia obowiązków nie znajduje uzasadnienia w racjonalnej polityce kadrowej i negatywnie wpływa na efektywność funkcjonowania Policji.

Następnie Przedstawiciele Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów odnieśli się do przygotowywanych w MSWiA projektów aktów prawnych.

1. Opublikowanie w dniu 22 października 2010 roku na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Projektu założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych” w opinii Związku było przedwczesne. Zamieszczenie dokumentu zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa na stronach Biuletynu Informacji Publicznej z określeniem 7 dniowego terminu zgłaszania uwag, jest naruszeniem art. 19 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, do konsultacji istotnych dla policjantów spraw przewidywanych do regulacji w przedmiotowym dokumencie.
Już tytuł dokumentu rozmija się z jego treścią. Zamiast przedstawić szeroko zagadnienie racjonalizacji uposażeń, przedstawiony został tylko sposób ich ograniczenia w związku ze zwolnieniami lekarskimi. Według przedstawicieli Związku nadużywanie zwolnień lekarskich i patologie w tym zakresie powinny być wyeliminowane w pierwszej kolejności poprzez wzmocnienie nadzoru i kontroli zwolnień, szczególnie po stronie lekarzy, którzy je wydają.
Związek stoi na stanowisku, że racjonalizacja uposażeń winien również obejmować uregulowania w zakresie dokładnej ewidencji czasu służby, dodatkowego wynagrodzenia za pracę w nocy, w dni wolne oraz ustawowo wolne, a także za nadgodziny.
Strona związkowa ustosunkuje się do dokumentu po uzyskaniu informacji z Komendy Głównej Policji o skali zjawisk opisywanych w dokumencie, w tym dotyczących liczby zwolnień lekarskich wydawanych w związku ze zdarzeniami w służbie oraz zwolnień określonych w projekcie jako fikcyjne.
Jednocześnie wskazano wątpliwości związane z procedurą przygotowania dokumentu jak i z jego treścią.

  • Poddano w wątpliwość, czy MSWiA, przygotowując dokument miało pełnomocnictwa do regulowania zagadnień dotyczących służb będących w gestii Prezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Finansów i Ministra Sprawiedliwości, czy też przedstawiciele tych organów uczestniczyli w pracach nad projektem.
  • Stwierdzono, że błędne jest przyrównywanie uposażenia otrzymywanego przez policjanta w okresie choroby do zasiłku chorobowego wypłacanego pracownikowi przez pracodawcę bądź ZUS. Dotyczy to zarówno charakteru świadczenia jak i sposobu realizacji. Wskazano na brak określenia trybu realizacji potrąceń i sposobu ich naliczania.
  • Strona związkowa zauważa potrzebę doregulowania problematyki kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich.
  • Przedstawianie informacji o efektach wprowadzenia zmian w postaci zwiększenia liczby policjantów w służbie o 3000, w kontekście wakatu wynoszącego ok. 6000 jest niewłaściwe.

Obawy związku wzbudza również brak jakichkolwiek propozycji uregulowań dotyczących przeznaczenia środków uzyskanych w wyniku ewentualnego wprowadzenia zmian. Obawy są tym większe, że jak to miało miejsce w 2009 r. z funduszem nagród i zapomóg, mogą one nie być przeznaczane dla policjantów wykonujących dodatkowe zadania ale na pokrycie zobowiązań rzeczowych.

Ponadto przypomniano, że stanowisko MSWiA z 2008 r. podpisane przez Pana Adama Rapackiego Podsekretarza Stanu w MSWiA, w kwestii zwolnień lekarskich policjantów było odmienne. 

Poinformowano jednocześnie, że w chwili obecnej, bez podstawy prawnej (brak aktu wykonawczego do art. 121 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji) dokonywane jest w jednostkach Policji obniżanie dodatku służbowego policjantom będącym na zwolnieniach lekarskich. Według przekazanej informacji dotyczy to tylko stanowisk wykonawczych.

2. Projekt zmiany ustawy o Policji, obejmujący wyodrębnienie z Komendy Głównej Policji Centralnego Biura Śledczego jako samodzielnej jednostki organizacyjnej Policji, działającej na szczeblu ogólnokrajowym, zyskał akceptację związku. Jednakże zwrócono uwagę na fakt funkcjonowania wielu zespołów działających na rzecz CBŚ, powoływanych przez Komendanta Głównego Policji z funkcjonariuszy oddelegowywanych z różnych jednostek organizacyjnych Policji. Według informacji Związku w zespołach tych działa obecnie około 700 policjantów. Taka sytuacja powoduje generowanie kosztów oraz osłabienie działania jednostek terenowych Policji. Związek nie wyraża zgody, aby analogiczne uprawnienie jakie posiada Komendant Główny Policji do powoływania zespołów zadaniowych z policjantów z różnych jednostek organizacyjnych posiadał także przyszły Komendant CBŚ. Jednocześnie należałoby uregulować problem przyznawania dodatku specjalnego wszystkim policjantom CBŚ i BSW, w tym wykonującym czynności administracyjno-biurowe oraz kontrolerskiego w Biurze Kontroli KGP.


Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów zwrócił się z zapytaniem o stanowisko resortu i strony rządowej do zgłoszonej na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Sejmu RP w dniu 26 października 2010 r. propozycji projektu poprawki do części tekstowej ustawy budżetowej, skutkującej waloryzacją inflacyjną uposażeń żołnierzy i funkcjonariuszy.

Na zakończenie Przedstawiciele ZG NSZZ Policjantów zwrócili uwagę na restrykcyjne działania strony służbowej w stosunku do działaczy związku, polegające na nieprzyznawaniu od lipca br. nagród oddelegowanym i zwolnionym ze świadczenia służby do pełnienia funkcji związkowych. W ocenie związku jest to niezgodne z art. 3 ustawy z dnia maja 1991 r. o związkach zawodowych, w którym stwierdza się, że nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do związku zawodowego lub pozostawania poza nim albo wykonywania funkcji związkowej.

Nawiązując do deklaracji złożonych na spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych z kierownictwem MSWiA w dniu 10 listopada 2009 r., po objęciu stanowiska Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez Pana Jerzego Millera, przedstawiciele ZG NSZZ Policjantów oczekują na spotkanie z Panem Ministrem.

W miarę posiadanych informacji starano się odnieść do przedstawianych przez Przedstawicieli ZG NSZZ Policjantów zagadnień.

Potwierdzono, że powyższe informacje zostaną przekazane Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz podjęte zostaną stosowne działania wyjaśniające.

Opracował: Tomasz Szankin

(jp)

       
NAGRODY DLA WIELKOPOLSKICH POLICJANTÓW!
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24717
Minister Boni w TOK FM: Emerytury obejmą również pracujących funkcjonariuszy
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24206
Gazeta Wyborcza nadal manipuluje faktami!
dzielnik
02.12.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23532
Zarząd Terenowy NSZZ P, OPP w Poznaniu obradował w połowie kadencji
dzielnik
30.11.-0001 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23221
Będzie spotkanie z Premierem RP
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23471
Służby mundurowe tylko 2 klasą
dzielnik
29.11.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24337
Mundurowi bez podwyżek w 2011 roku - i gdzie tu deklaracja Premiera RP!
dzielnik
29.11.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23012
Związkowcy z KPP w Gnieźnie podsumowali 2 lata działalności
dzielnik
26.11.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23782
XV Lat NSZZ Pracowników Policji
dzielnik
25.11.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22790
"LIST OTWARTY" Przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów Antoniego Dudy do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
dzielnik
24.11.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21673
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:02
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!