tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 6 7
Wczoraj 231 542
Ostat tydzień 1420 3416
Ostat. dwa tyg. 3016 7537
Ostat. miesiąc 6319 15853
Ostatni rok 95199 237376
Razem 1961546 4254520
aktualnosci
Co myśli Komendant Główny Policji o problemach polskiej Policji!
dzielnik
17.11.2010 | Środa

Komunikat ZG NSZZ P ze spotkania z Komendantem Głównym w dniu 17.11.2010 r.

Zgodnie z planem działania NSZZ Policjantów przyjętym podczas posiedzenia Zarządu Głównego NSZZ P w Broku, a także w nawiązaniu do wcześniejszych ustaleń, c

K O M U N I K A T

ze spotkania Komendanta Głównego Policji z przedstawicielami ZG NSZZ Policjantów.

W spotkaniu uczestniczyli:

Ze strony kierownictwa Komendy Głównej Policji:

  • gen. insp. Andrzej Matejuk – Komendant Główny Policji;
  • nadinsp. Andrzej Trela – Zastępca Komendanta Głównego Policji;
  • Eliza Wójcik – dyrektor Biura Finansów Komendy Głównej Policji;
  • nadkom. Adam Kall – zastępca dyrektora Biura Finansów Komendy Głównej Policji;
  • insp. Bogdan Jóźwiak – dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji;
  • podinsp. Piotr Kucia – dyrektor Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji;
  • mł. insp. Mariusz Sokołowski – rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji;
  • mł. insp. Jan Gaładyk – pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do kontaktów ze związkami zawodowymi.

Ze strony Zarządu Głównego NSZZ Policjantów zespół w składzie:

  • Antoni Duda – przewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
  • Józef Partyka – wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
  • Tomasz Krzemieński – wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
  • Andrzej Szary – członek Prezydium ZG NSZZ Policjantów, Przewodniczący ZW NSZZ P województwa wielkopolskiego;
  • Ignacy Krasicki – członek Prezydium ZG NSZZ Policjantów.

Tematyka spotkania obejmowała kilka podstawowych problemów dotyczących odpowiedzi KGP, jakie wpłynęły w formie pisemnej do ZG NSZZ Policjantów w dniu 16.11.2010 roku, na uprzednio przesłane przez ZG NSZZP pytania,

1. Budżet Policji w roku 2010 i 2011.

Zdaniem kierownictwa KGP uposażenia i świadczenia policjantów są w roku 2010 realizowane na bieżąco, co wynika m.in. z przyjętych na rok bieżący priorytetów kierownictwa Policji. Na rok 2010 kierownictwo KGP przyjęło zasilenie budżetu na wydatki rzeczowe kwotą ok. 200 milionów złotych z tytułu niepełnego zatrudnienia (wakatów), przy czym do końca października zasilenie z tego tytułu wyniosło ok. 150 mln i już nie zostanie zwiększone. Oprócz wydatków rzeczowych, ze środków z wakatów realizowano również odprawy i dodatek za wysługę lat (ZG NSZZ Policjantów otrzyma w tej sprawie szczegółowe dane). Środki te były generalnie dzielone proporcjonalnie do poziomu wydatków rzeczowych. Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji plan finansowy Policji został zwiększony o 30 mln zł w związku ze wzrostem cen paliwa oraz kosztami związanymi z likwidacją katastrof oraz skutków powodzi. Do pełnej realizacji wydatków rzeczowych Policji w roku 2010 brakuje ok. 80 milionów złotych, co po części wynika z wymienionych przyczyn losowych . Komendant Główny Policji wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a ten do Ministra Finansów o kwotę ok. 60 – 70 milionów z rezerwy celowej budżetu państwa na zobowiązania. Zdaniem kierownictwa KGP istnieją realne szanse na przyznanie wnioskowanej kwoty na potrzeby Policji, w innym przypadku nastąpiłoby przeniesienie zobowiązań wymagalnych w kwocie ok. 60 – 80 mln na rok 2011. Jeżeli chodzi o budżet Policji na rok 2011, to według kierownictwa Policji jest on lepszy niż budżet roku 2009 i 2010, w szczególności w zakresie wydatków rzeczowych. Środki na inwestycje budowlane w roku 2011 mają wynieść ok. 90 mln złotych. Warunkiem przydzielenia środków będą deklaracje samorządów o dofinansowaniu inwestycji.

Komendant Główny Policji jest zdania, że – jeśli byłaby taka możliwość finansowa – w roku 2011 powinna nastąpić waloryzacja płac policjantów o wskaźnik planowanej inflacji. Gen. insp. Andrzej Matejuk poinformował także, że w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych znajduje się projekt nowej ustawy modernizacyjnej: koszt wejścia w życie tej ustawy wynosi ok. 5 miliardów złotych. ZG NSZZ Policjantów otrzyma projekt wydatków w ramach nowej „ustawy modernizacyjnej”. Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów poinformował, że w województwach odbędą się spotkania z parlamentarzystami w celu lobbowania za waloryzacją uposażeń funkcjonariuszy i uchwalenia nowej ustawy modernizacyjnej na okres 3 lat.

2) Świadczenia i należności ustawowe dla policjantów.

W odpowiedzi na pytanie strony związkowej, czy w roku 2010 można liczyć się z przesunięciem środków z funduszu nagród na realizację świadczeń rzeczowych, reprezentujący Komendanta Głównego Policji w pierwszej części spotkania nadinsp. Andrzej Trela stwierdził, że na dzień dzisiejszy taka decyzja nie była ani nie jest rozpatrywana. Komendant Główny Policji stwierdził ponadto, że budżet Policji na rok 2011 również daje podstawy, by nie realizować świadczeń dla policjantów kosztem funduszu nagrodowo – zapomogowego. Kierownictwo KGP nie przewiduje redukcji świadczeń i należności dla policjantów, gen. insp. Andrzejowi Matejukowi nic nie wiadomo o tym, by podobne plany powstały w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zdaniem Komendanta Głównego Policji, celowe byłoby powołanie wspólnego zespołu służbowo – związkowego, który rozpatrzyłby kompleksowo kwestię świadczeń i należności ustawowych dla policjantów, również pod kątem możliwości włączenia części z nich do uposażenia.

3) Limity w korpusach.

Według informacji kierownictwa KGP, nowelizacja obowiązujących w tej mierze przepisów zlikwiduje limity procentowe w korpusach. Udzielone komendantom wojewódzkim zgody na odstępstwa od limitów obowiązują do sierpnia 2011 roku. W sprawie tej Biuro Kadr i Szkolenia KGP wystosuje pismo do wszystkich komendantów.

4) Ustawa emerytalna dla funkcjonariuszy służb mundurowych.

Komendant Główny Policji stwierdził, że nie ma żadnych oficjalnych informacji o planowanych zmianach w tym zakresie. Według wiedzy gen. insp. Andrzeja Matejuka zajmujący się tą sprawą zespół usytuowany jest przy Prezesie Rady Ministrów.

5) Zwolnienia lekarskie funkcjonariuszy w kontekście „projektu założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”.

Zdaniem Komendanta Głównego Policji, problem zwolnień lekarskich należy w Policji uregulować. Strona związkowa zwróciła uwagę, że nikt oficjalnie nie sprostował ewidentnie nieprawdziwych danych mówiących w projekcie (a w ślad za tym w dziennikach „Gazeta Wyborcza” i „Fakt”) o 192 tysiącach zwolnień lekarskich udzielanych policjantom miesięcznie, podczas gdy według oficjalnych danych przekazanych Zarządowi Głównemu za całą pierwszą połowę 2010 roku liczba udzielonych policjantom zwolnień lekarskich wyniosła 97791, co w skali miesiąca daje liczbę ok. 16300. Obecny na spotkaniu rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji stwierdził, że Związek sam też mógł sprostować te nieprawdziwe informacje. Zdaniem pełnomocnika Komendanta Głównego Policji do kontaktów ze związkami zawodowymi informacje te wynikły z pomyłki w druku, gdyż w początkowej części projektu pominięto słowo „dni” odnoszące się do liczby 192 tysięcy zwolnień w skali miesiąca. Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów zwrócił uwagę na występującą w niektórych województwach praktykę obniżania dodatków służbowych policjantom będącym na zwolnieniach lekarskich. Zdaniem Komendanta Głównego Policji przełożony, który chce karać policjanta za zwolnienie bezpośrednio wynikające z czynności służbowych, nie nadaje się, by być przełożonym.

6) Ekwiwalent w zamian za umundurowanie.

Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów poinformował, że strona związkowa nie zgadza się z decyzją odnośnie sortów za rok 2009, w związku z czym skierowany został wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawiciele ZG NSZZ Policjantów zakwestionowali zasadność tegorocznych projektów nowelizacji przepisów w tym zakresie, uznając je za konfrontacyjne i restrykcyjne, między innymi dla policjantów pionu kryminalnego i osób zwolnionych z obowiązku świadczenia służby. Podkreślono, że projekt nowelizacji jest autorskim pomysłem Komendy Głównej Policji. Strona związkowa zaapelowała do Komendanta Głównego Policji o wycofanie się z wprowadzenia zmian w rozporządzeniach. Komendant Główny Policji nie ustosunkował się do zarzutów podniesionych przez przedstawicieli ZG NSZZ Policjantów.

7) Zasady wynagradzania i awansowania osób oddelegowanych i zwolnionych z obowiązku świadczenia służby.

Komendant Główny Policji stwierdził, że zagadnienie to trzeba unormować i ustalić, które osoby nieświadczące służby mogą korzystać z funduszu nagrodowego i awansów oraz na jakich zasadach. Chodzi tu zarówno o fundusz nagrodowy, jak i o awanse, w tym przyspieszone. Należy opracować zasady i je przedyskutować. 7 grudnia odbędzie się narada służbowa kadry kierowniczej Policji i do tego czasu Komendant Główny chciałby poznać propozycje NSZZ Policjantów w tym zakresie.

8) Posiłki regeneracyjne dla policjantów.

Kierownictwo KGP poinformowało, że nie było żadnych zakazów podpisywania przez komendantów wojewódzkich umów w tej sprawie. Nadinsp. Andrzej Trela podkreślił, że Komendant Główny nie układa budżetów komendantów wojewódzkich. Strona związkowa sugerowała poruszenie tego tematu podczas odpraw z komendantami. Związkowcy stwierdzili, że tego typu praktyki, tzn. problemy z zapewnieniem policjantom posiłków regeneracyjnych rzutują negatywnie na wizerunek Policji, co potwierdził gen. insp. Andrzej Matejuk.

9) Zakwaterowanie policjantów podczas zabezpieczenia Euro'2012.

W odpowiedzi na pytanie strony związkowej Komendant Główny Policji stwierdził, że kierownictwo służbowe nie przewiduje podczas Euro'2012 sytuacji zakwaterowania funkcjonariuszy w namiotach. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco. Komendant Główny nie widzi przeszkód, by szczegółowe ustalenia w tej sprawie zapadały przy udziale przedstawicieli związków zawodowych.

Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

/-/ Antoni DUDA

NAGRODY DLA WIELKOPOLSKICH POLICJANTÓW!
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24717
Minister Boni w TOK FM: Emerytury obejmą również pracujących funkcjonariuszy
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24206
Gazeta Wyborcza nadal manipuluje faktami!
dzielnik
02.12.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23532
Zarząd Terenowy NSZZ P, OPP w Poznaniu obradował w połowie kadencji
dzielnik
30.11.-0001 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23221
Będzie spotkanie z Premierem RP
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23471
Służby mundurowe tylko 2 klasą
dzielnik
29.11.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24337
Mundurowi bez podwyżek w 2011 roku - i gdzie tu deklaracja Premiera RP!
dzielnik
29.11.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23012
Związkowcy z KPP w Gnieźnie podsumowali 2 lata działalności
dzielnik
26.11.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23782
XV Lat NSZZ Pracowników Policji
dzielnik
25.11.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22790
"LIST OTWARTY" Przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów Antoniego Dudy do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
dzielnik
24.11.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21673
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:08
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!