tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 59 132
Ostat tydzień 1045 2545
Ostat. dwa tyg. 2586 6486
Ostat. miesiąc 6673 16606
Ostatni rok 95344 236361
Razem 1958589 4247115
aktualnosci
Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie „założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”
dzielnik
23.11.2010 | Wtorek

Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie „założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”

Przedstawiamy Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie „założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych” przyjęte na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2010 r. Stanowisko przesłano na ręce Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 23 listopada 2010 r.

Warszawa, 2010-11-23

Pan
Jerzy Miller
Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji.


Szanowny Panie Ministrze,

W związku z przedstawieniem do zaopiniowania „Założeń do projektu zmiany ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”, przedstawiamy poniższe stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych przyjęte na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2010 r.


Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
reprezentowanej przez:
NSZZ Policjantów
NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej
ZZ Strażaków "Florian"
NSZZ Pracowników Pożarnictwa
NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

            Panie Ministrze,

         Skala absencji chorobowej występującej w formacjach mundurowych obciążona jest specyfiką służby, związaną ze stresem i szczególnymi warunkami wynikającymi z zagrożenia życia i zdrowia w działaniach operacyjnych i ratowniczych, czy choćby służby na otwartym powietrzu, bądź przy użyciu sprzętu ochronnego przez wielu funkcjonariuszy, co sprzyja rozprzestrzenianiu się nawet pospolitych zakażeń dróg oddechowych.

          Absencja chorobowa, jest zjawiskiem uwarunkowanym wieloprzyczynowo i stanowi przedmiot wielu badań i konsultacji prowadzonych przez Instytut Ochrony Pracy i inne ośrodki.
          Jednak żadna z instytucji badających problem absencji nie odważyłaby się na publikację takich ustaleń, jakie zawierają wzmiankowane: „założenia do projektu racjonalizacji uposażeń służb mundurowych, opracowane przez ludzi, którzy chociażby z racji pracy w resorcie, powinni rozróżniać pracę od służby. Tym bardziej, że na poparcie zamieszczonych w „założeniach” stwierdzeń nie przedstawiono wiarygodnych badań statystycznych. A zamieszczone tendencyjnie dane, przy pobieżnym nawet przeliczeniu prowadzą do absurdów, co jednoznacznie ujawnia ich propagandowe źródło,

           Ustawowa gwarancja wypłaty 100% uposażenia w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim to przede wszystkim konsekwencja wynikającego z tej samej ustawy obowiązku wykonywania zadań służbowych nawet z narażeniem życia, który bierze na siebie każdy funkcjonariusz składając rotę ślubowania. Wypełniając rotę ślubowania do końca, corocznie traci życie kilkunastu funkcjonariuszy, zaś około tysiąca odnosi obrażenia, które wymagają hospitalizacji. Wielu funkcjonariuszy w wyniku tych obrażeń pozostaje inwalidami do końca życia.. Tu akurat dysponujemy dokładną statystyką.

             Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Służby Więziennej narażeni są na występowanie zagrożeń nie występujących w innych grupach zawodowych. Stałe zagrożenie dla zdrowia i życia oraz związany z tym stres zawodowy, stała dyspozycyjność, służba zmianowa, realizacja czynności wymagających stałej i pełnej sprawności psychofizycznej, w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, w mikroklimacie zimnym lub gorącym. Organizmy funkcjonariuszy są także narażone na długotrwałe wyziębienie i działanie wilgoci, obniżone lub podwyższone ciśnienie atmosferyczne, przeciążenia grawitacyjne, przewlekłe narażenie na hałas, wibracje, promieniowanie jonizujące, mikrofalowe i elektromagnetyczne. Na ekspozycję patogenów biologicznych i trucizn oraz zagrożenie nietypowymi infekcjami,
          Służba odbywana jest w ograniczonej przestrzeni, uwarunkowana używanym sprzętem, w częstym lub stałym kontakcie z osobami ze środowiska kryminogennego, osadzonymi, narkomanami, osobami wyjątkowo agresywnymi lub zdesperowanymi, chorymi, osobami zaniedbanymi higienicznie, Służba z bronią, wymagająca stałej koncentracji i dużej samodyscypliny, konieczności prawidłowych reakcji w sytuacjach przewlekłego stresu i pełnej sprawności psychoruchowej. Służba w warunkach napięcia psychicznego, zwiększonej odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz innych ludzi (podopiecznych lub współpracowników).
              Służba oznacza też nieregularny trybu życia, w tym również odżywiania.

              Panie Ministrze,

             Użyte w projekcie słowo racjonalizacja ma dwa znaczenia, jednym z nich jest: „zastosowanie w jakiejś dziedzinie nowych środków, mających na celu ulepszenie dotychczas stosowanych”. Natomiast w psychologii racjonalizacja oznacza: „pozornie racjonalne uzasadnianie po fakcie swoich decyzji i postaw, kiedy prawdziwe motywy pozostają ukryte…”
              Wobec zakładanego w omawianym projekcie wykorzystania środków finansowych pochodzących ze zmniejszeń uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy, na fundusz nagród i zapomóg dla pozostałych wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych z powodu zwolnień lekarskich, wejście w życie projektowanej ustawy nie spowoduje żadnych skutków dla budżetu. Niczego też nie zmieni, ani nie poprawi adaptacja rozwiązań quasi kontrolnych funkcjonujących w systemie powszechnym, czego dowodem jest niewydolność tego systemu. Tym samym odpada pierwsze znaczenie słowa racjonalizacja.

                  Panie Ministrze,

              Przedstawione w „założeniach” skrajne przykłady niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania zwolnień lekarskich w służbach mundurowych, jako zjawiska nagminnego, stały się doskonałą pożywką dla mediów, w których pojawiły się artykuły dyskredytujące w oczach społeczeństwa funkcjonariuszy, wpływając tym samym na pogorszenie stanu bezpieczeństwa ogólnego.

                 Przedstawiając dane o zwolnieniach celowo zestawiono je z danymi ZUS, bez wskazania szczegółów dotyczących powodów otrzymywanych przez funkcjonariuszy zwolnień lekarskich np. zwolnienia związane z wypadkami w służbie, etc. Nie przedstawiono w założeniach żadnych dowodów na poparcie przyjętych z góry tez, tylko przypuszczenia, co bardzo niekorzystnie świadczy o autorach założeń.
                A czemuż to twórcy projektu nie wskazują na bieżąco konkretnych przykładów, skoro takie przypadki są im znane? Co zrobiono, aby wyjaśnić i wyeliminować te przypadki? Dlaczego nie pomyślano o wprowadzeniu przepisów pozwalających skutecznie przeciwdziałać tego typu zjawiskom, a tworzy się ustawę, która wprowadza odpowiedzialność zbiorową, krzywdząc wszystkich rzetelnie pracujących i z reguły rzeczywiście chorych funkcjonariuszy?  Co z odpowiedzialnością lekarską, za nieuzasadnione wystawienie zwolnienia?
                   Poza tym, co to znaczy „fikcyjne zwolnienie”? Tzn., że jest, ale go nie ma? Zwolnienie, jako wypisany dokument, nie jest fikcyjne. Ono może tylko poświadczać nieprawdę, co do stanu zdrowia. Dlaczego więc w projekcie ustawy nie użyto tego typu określenia?
                 Jest wiele pytań i jeszcze więcej żalu i rozgoryczenia. „Założenia”, jak rzadko które z ostatnich projektów poruszyło funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Straży Pożarnej.
                   Panuje powszechna opinia, że tak naprawdę nie próbuje się walczyć z patologią, jaka towarzyszy zjawisku absencji chorobowej we wszystkich grupach zawodowych, ale chce się po prostu i zwyczajnie, po raz kolejny ogołocić uposażenia funkcjonariuszy. Dodajmy – uposażenia od lat nie waloryzowane!

                   Panie Ministrze,

                Protestujemy przeciwko użytym w treści „założeń” sformułowaniom i wielokrotnemu zastosowaniu liczby mnogiej, co, bez przedstawienia wiarygodnych danych ma dowodzić, że jest to zjawisko powszechne. Mamy w tej sprawie odmienny pogląd i dlatego domagamy się aby na podstawie jednostkowych przypadków nie robić uogólnień krzywdzących ogół funkcjonariuszy..
                  W ocenie Federacji ZZSM tak ważna kwestia dla służb mundurowych reprezentujących Państwo, powinna być poprzedzona „rzeczywistymi” konsultacjami, przy przedstawieniu pełnych i wiarygodnych danych i zaprezentowaniu stanowisk organizacji związkowych. Tymczasem wrześniowa dyskusja na temat zwolnień lekarskich odbyła się na zamkniętej części narady służbowej, bez udziału przedstawicieli związków zawodowych.
                  Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zdecydowanie negatywnie odbiera przedstawione „założenia do projektu zmiany ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”,
                  W trosce o właściwy poziom naszych wzajemnych relacji i poważne traktowanie naszego środowiska apelujemy o zerwanie z polityką ustawicznego straszenia, pomysłami zabierania rzekomych przywilejów, dyskryminacji, braku szacunku dla nas i naszych rodzin.

Całkowicie odrzucamy przedstawiony projekt, jako kolejny dążący do pozbawienia, bądź ograniczenia należnych funkcjonariuszom świadczeń. Dyskryminujący i dyskredytujący środowisko służb mundurowych w oczach opinii publicznej.

Podpisy:
Przewodniczący ZK ZZS "Florian" - Krzysztof Oleksak
Przewodniczący KKW NSZZ FSG - Mariusz Tyl
Przewodniczący ZG NSZZ PP - Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZP - Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW - Wiesław Żurawski
Do wiadomości:
Minister Sprawiedliwości
Minister Obrony Narodowej
Minister Finansów
Komendant Główny Policji
Komendant Główny Straży Granicznej
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
Dyrektor Generalny Służby Więziennej

więcej - http://www.fzz-sm.pl/index.php

KMP Poznań- Próbował policjantowi wyrwać broń, został postrzelony w udo
dzielnik
05.12.2010 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22774
Poparcie Klubu Parlamentarnego PIS dla poprawki Posła na Sejm RP Ludwika Dorna.
dzielnik
03.12.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22296
Jest oficjalne zaproszenie na spotkanie z Premierem RP!
dzielnik
03.12.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22859
Prawda o L - 4 policjantów - wniosek ZG NSZZ Policjantów do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji!
dzielnik
03.12.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22794
W Wielkopolsce brakuje około 800 policjantów!
dzielnik
02.12.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24284
Stres, mobbing, wypalenie zawodowe oraz nadmiar obowiązków to powody L-4 funkcjonariuszy!
dzielnik
04.12.2010 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24421
NAGRODY DLA WIELKOPOLSKICH POLICJANTÓW!
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24711
Minister Boni w TOK FM: Emerytury obejmą również pracujących funkcjonariuszy
dzielnik
01.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24201
Gazeta Wyborcza nadal manipuluje faktami!
dzielnik
02.12.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23527
Zarząd Terenowy NSZZ P, OPP w Poznaniu obradował w połowie kadencji
dzielnik
30.11.-0001 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23219
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:01:03
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.