tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 5 10
Wczoraj 203 484
Ostat tydzień 1546 3951
Ostat. dwa tyg. 3275 8193
Ostat. miesiąc 7203 17453
Ostatni rok 95231 235607
Razem 1957549 4244580
aktualnosci
Federacja z Premierem Donaldem Tuskiem o emeryturach i bolączkach służb
dzielnik
10.12.2010 | Piątek

Federacja z Premierem Donaldem Tuskiem o emeryturach i bolączkach służb

W dniu 10 grudnia Pan Donald Tusk Premier RP spotkał się z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Temat system emerytalny służb i inne bolączki. W spotkaniu uczestniczył podinsp. Andrzej Szary.



Komunikat
Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
Ze spotkania z Prezesem Rady Ministrów w dniu 10 grudnia 2010 roku

W dniu 10 grudnia 2010 r. o godzinie 10:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Premiera z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. W spotkaniu udział wzięli:

Przedstawiciele Rady Ministrów:

Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów RP.
Jerzy Miller – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Michał Boni – Minister – Członek Rady Ministrów.
Paweł Graś – Minister – Członek Rady Ministrów.

Przedstawiciele Federacji ZZ Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność:

Antoni Duda – Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów,
Józef Partyka – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów,
Andrzej Szary – Członek Prezydium ZG NSZZ Policjantów,
Wiesław Żurawski – Przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Prac. Więziennictwa,
Mariusz Tyl – Przewodniczący KKW NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej,
Jacek Zakrzewski – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej,
Krzysztof Oleksak – Przewodniczący ZZS „Florian”,
Krzysztof Hetman – Przewodniczący NSZZ Pracowników Pożarnictwa,
Robert Osmycki – Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”,
Gotowicz Sławomir – Wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”,

Podczas spotkania strony przedstawiły swoje stanowiska w sprawie systemu emerytalnego służb mundurowych. Przedstawiciele Federacji ZZ Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność przekonywali Premiera do zmiany decyzji w sprawie objęcia systemem powszechnym ZUS wszystkich służb mundurowych od 1.01.2012 r. Premier w pełni podtrzymał deklarację zachowania praw nabytych, jaką przekazał wszystkim służbom mundurowym w swoim liście z dnia 25 czerwca 2010 r.

Strony uzgodniły, że kolejne spotkanie poświęcone tej tematyce odbędzie się za tydzień, czyli 17 grudnia 2010 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Strony wydadzą w tym dniu wspólny komunikat.

Za Federację ZZ Służb Mundurowych
Antoni Duda
Przewodniczący NSZZ Policjantów


Po spotkaniu rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że reforma systemu zabezpieczenia emerytalnego służb mundurowych będzie tematem kolejnego spotkania, które odbędzie się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów się w przyszłym tygodniu. Paweł Graś podkreślił, że związkowcy rozumieją, iż utrzymanie obecnego stanu nie jest możliwe i będą akceptować zmiany systemu odnoszące się do tych, którzy będą służyć w policji, w straży i innych służbach mundurowych w przyszłości. Dodał również, że radykalne zmiany nie będą dotyczyły tych, którzy już służą.

Kolejne spotkanie ws. emerytur mundurowych - za tydzień

PAP
 
10.12. Warszawa (PAP) - Kolejne spotkanie w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych odbędzie się za tydzień - ustalono w piątek podczas spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych (FZZSM).

"Bardzo dobre spotkanie, podczas którego okazało się, że tak naprawdę wątpliwości, czy też rozbieżności między stroną rządową a związkami mundurowymi nie jest tyle, ile może wynikać z doniesień medialnych" - powiedział po spotkaniu PAP rzecznik rządu Paweł Graś.


 
Ustalono, że następne spotkanie odbędzie się za tydzień w piątek, kiedy zostaną przedstawione konkrety dotyczące zmian w systemie emerytalnym. "Przez ten tydzień, na temat wspólnego komunikatu będzie pracowała grupa ekspertów ze strony rządowej i związkowej" - poinformował Graś.

Także przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda mówił po spotkaniu, że do następnego piątku strony mają opracować propozycje zmian w systemie emerytalnym. Dodał, że liczy na to, iż uda się utrzymać prawa nabyte policjantów, którzy już pracują. Zapewnił, że strona związkowa jest otwarta na pełny dialog.

Szef rządu, któremu towarzyszyli minister SWiA Jerzy Miller i szef doradców premiera Michał Boni, rozmawiał z przedstawicielami Federacji ZZSM. Zrzesza ona związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

Premier uważa, że należy
wydłużyć okres aktywności zawodowej funkcjonariuszy mundurowych. Premier wielokrotnie zapewniał jednak, że reforma obejmie funkcjonariuszy nowo przyjętych do służby, a ci już pracujący nie stracą praw nabytych.

Ani strona rządowa, ani związkowa nie podały w piątek konkretnych propozycji dotyczących wydłużenia służby funkcjonariuszy. "Zgadzamy się na wydłużenie tego podstawowego nabycia uprawnień emerytalnych o pięć lat. Według tej propozycji w każdej formacji trzeba by było mieć 20 lat wysługi, by nabyć podstawowe uprawnienia. To zostało zaakceptowane przez związki" - mówił na początku grudnia cytowany przez gazetę "Polska The Times" przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Zdaniem minister ds. społecznych w kancelarii prezydenta Ireny Wóycickiej skończyła się akceptacja społeczna dla obecnych przywilejów emerytalnych służb mundurowych. "Ich reforma będzie konieczna, ale najpierw należy rozmawiać, jak ją przeprowadzić" - powiedziała PAP. Dodała, że dziś trudno jednoznacznie powiedzieć, czy reforma powinna polegać na włączeniu służb mundurowych do powszechnego systemu, czy zachować system odrębny, ale z likwidacją obecnych przywilejów, np. dotyczących wczesnego wieku emerytalnego.

Wóycicka zauważyła, że "dobrze byłoby uzupełnić dyskusję nad reformą emerytalnych systemów mundurowych o kwestie przygotowywania zawodowego ludzi służących w wojsku czy policji, by po zakończeniu służby mieli możliwość pracy w cywilu". W jej opinii, gdyby razem z reformą emerytalną służb mundurowych zadbano o to, by zawodowi żołnierze i policjanci zdobywali odpowiednie kompetencje, by pracować dłużej po zakończeniu służby, to na pewno problem przywilejów emerytalnych dla tych służb byłoby łatwiej rozwiązać. "Lepiej inwestować w umiejętności ludzi niż w emerytury" - dodała.

Doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur. "Najlepiej byłoby, gdyby wszyscy Polacy należeli do powszechnego systemu emerytalnego, w którym każdy ubezpieczony otrzyma emeryturę proporcjonalną do zgromadzonych składek i uzależnioną od przewidywanego czasu trwania życia w momencie przejścia na emeryturę" - powiedział.

Zdaniem eksperta Lewiatana, "objęcie powszechnym systemem emerytalnym osób, które rozpoczną pracę w służbach mundurowych od 1 stycznia 2012 roku jest działaniem właściwym, ale jego skutki będą odczuwalne dopiero za 30 lat". Lewiatan proponuje zatem, by osobom już pracującym w służbach mundurowych stopniowo wydłużać staż pracy niezbędny do uzyskania emerytury.

Obecnie w służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. po ponad 28 latach pracy. Na emeryturze można dorabiać, ale obowiązują limity.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

Według powszechnego systemu emerytalnego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat.(PAP)

Źródło: PAP

 

Debata z Parlamentarzystami - protokół
dzielnik
04.01.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23672
Spotkanie świąteczno - noworoczne w szpitalu MSWiA
dzielnik
04.01.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22846
KPP Gniezno - kolejne uratowane życie
dzielnik
04.01.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23207
KPP Nowy Tomyśl - Zapobiegli tragedii
dzielnik
04.01.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21812
Dwugłos Ministrów w sprawie wieku emerytalnego funkcjonariuszy!
dzielnik
03.01.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22968
"Sprawa swarzędzka" - sąd wytyka prokuraturze błędy - czy faktycznie policjantom można postawić zarzuty!
dzielnik
28.12.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23444
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Rapacki o L- 4!
dzielnik
30.12.2010 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23646
Spotkanie opłatkowe w KWP
dzielnik
29.12.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23968
Oświadczenie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych województwa wielkopolskiego
dzielnik
27.12.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24587
92. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego z udziałem przedstawicieli ZW NSZZ Policjantów
dzielnik
27.12.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22928
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:05
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.