tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 25 48
Wczoraj 141 352
Ostat tydzień 1306 3180
Ostat. dwa tyg. 2990 7590
Ostat. miesiąc 7021 17164
Ostatni rok 95373 235968
Razem 1957824 4245203
aktualnosci
"Chore założenia" w mediach
dzielnik
04.02.2011 | Piątek

Policjant dostanie mniej pieniędzy za czas choroby

W czasie zwolnienia lekarskiego chorzy funkcjonariusze i żołnierze zawodowi będą otrzymywać 80 proc. uposażenia. Dodatkowo otrzymają niższą nagrodę roczną.

Rząd planuje ograniczyć o 20 proc. wysokość uposażenia wypłaconego funkcjonariuszom i żołnierzom w czasie choroby. Dodatkowo wypłacana im nagroda roczna będzie zmniejszana proporcjonalnie do czasu przebywania na zwolnieniach lekarskich. Obniżka ta nie będzie jednak miała wpływu na wysokość emerytury (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej), bowiem te świadczenia są ustalane na podstawie ostatniego uposażenia. Rząd jednocześnie obiecuje, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone w całości na fundusz nagród i zapomóg dla osób wykonujących pracę za chorych. Zmiany te zakłada projekt założeń do ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

– Nie zgodzimy się na to, żeby policjant, który zachorował z powodu pełnienia służby w czasie skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, był karany obniżeniem wysokości uposażenia. Jak pokazują badania funkcjonariusze chorują, bo są przemęczeni, stresem związanym z wykonywaniem służby, zbytnim obciążeniem bez odpowiedniego wsparcia technicznego. Obecnie w policji jest ponad 5 tys. wakatów – mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Jednocześnie podkreśla, że założenia do projektu ustawy wprowadzają zupełnie kuriozalny sposób karania chorych funkcjonariuszy.

– Trudno zrozumieć, dlaczego policjant, który chorował, dodatkowo ma być karany obniżeniem wysokości nagrody rocznej. Będziemy się domagać od rządu wykreślenia tego dyskryminującego zapisu – dodaje Andrzej Szary.

Jak podkreślają związkowcy, jeżeli rząd nie zmieni podejścia do zwolnień lekarskich funkcjonariuszy, to ci nie zgodzą się na rozmowy o reformie systemu emerytalnego służb mundurowych.

– Nie może być tak, że z jednej strony mamy rozmawiać o poważnych zmianach systemowych dla nowo wstępujacych do służby policjantów, a z drugiej godzić się na obniżanie wysokości uposażenia – dodaje Andrzej Szary.

Związkowy uważają, że zamiast obniżania wysokości uposażenia w czasie czwolnieniachhoroby, należy zwiększyć kontrolę takich zwolnień. Lekarze orzecznicy MWSiA powinni sprawdzać, czy funkcjonariusz naprawdę jest chory. Wśród nich najczęściej chorują pogranicznicy, funkcjonariusze CBA oraz BOR.

16 tys. z 97 tys. funkcjonariuszy policji przebywa co miesiąc na

"Chore założenia" w mediach

MSWiA przewidziało bowiem przepis przejściowy. I tak, mundurowy, który będzie na chorobowym, gdy zacznie obowiązywać ustawa, dostanie uposażenie według dotychczasowej stawki (100 proc. za czas choroby) do upływu terminu zwolnienia, nie dłużej jednak niż przez 30 dni. Potem jego uposażenie zostanie automatycznie obniżone. Autorzy chcą także, by chorowity funkcjonariusz czy żołnierz tracił na nagrodzie rocznej. Zmniejszenie uposażenia z tytułu choroby nie będzie jednak podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczania świadczeń emerytalnych. Nie dla wszystkich jednak.

– Po zmianach celnicy stracą na emeryturach, gdyż obniżenie dochodów spowoduje zmniejszenie podstawy do ich wyliczenia – podkreśla Barbara Smolińska, przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP. – Jako jedyna służba nie korzystamy z tzw. emerytur mundurowych, ponieważ jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i tam płyną składki od naszych uposażeń.

– Projektodawcy nie wzięli pod uwagę kosztów wprowadzenia obowiązku kontroli zwolnień lekarskich i może się okazać, że nowy system nie przyniesie oczekiwanych oszczędności – mówi Robert Osmycki.

– Poza tym udzielimy wszelkiej pomocy funkcjonariuszom, których uposażenia zostaną obniżone na zwolnieniu chorobowym wymuszonym przez warunki służby. Czyli wtedy, gdy np. strażak w trakcie akcji ratowniczej nabawi się grypy. Będziemy się domagać w takiej sytuacji wypłaty 100 proc. uposażenia za czas zwolnienia lekarskiego.

Projekt zakłada także zmianę przepisów dotyczących prawie 100 tys. policjantów i skrócenie przysługującej im teraz ochrony przed zwolnieniem przez rok po zaprzestaniu służby spowodowanym chorobą.

Projekt przewiduje, że będą oni mogli zostać natychmiast zwolnieni ze służby, gdy jednocześnie istnieją inne podstawy do rozstania. Będzie tak np., gdy zwolnienie jest obligatoryjne ze względu na orzeczenie trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską lub gdy przełożony dwukrotnie uzna w opiniach służbowych, że funkcjonariusz nie wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Etap legislacyjny: projekt skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów

Dostaną mniej za chorowanie na służbie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma już założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych. Chce oszczędzić na 100-proc. płatnych dziś zwolnieniach lekarskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Pomysł krytykują związkowcy i nie wykluczają protestu. Na razie szykują się do opiniowania nowych rozwiązań. Zmian ma być kilka. Oprócz obcięcia 20 proc. uposażenia za zwolnienie MSWiA chce też obniżać funkcjonariuszom nagrodę roczną (proporcjonalnie do czasu zwolnienia) i kontrolować wiarygodność popularnego L-4.

Te surowe zasady nie będą dotyczyć funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich z powodu wypadku w drodze na służbę lub z niej, wypadku w czasie służby i choroby przypadającej podczas ciąży.

Z absencją służb mundurowych nie jest najlepiej. W 2010 r. najczęściej chorowali pogranicznicy. Drugie i trzecie miejsce zajęli funkcjonariusze CBA i BOR (szczegóły ramka).
– Ustawowa gwarancja wypłaty 100 proc. uposażenia na zwolnieniu lekarskim sprzyja nadużywaniu tych zwolnień – uważa MSWiA i chce oszczędzać na rzecz tych, którzy muszą pracować za przebywających na chorobowym. Chodzi o zastrzyk gotówki dla funduszu nagród i zapomóg.

– Jesteśmy przeciwni takim zmianom. Wstępując do służby, godzimy się na ryzyko utraty zdrowia lub życia – mówi „Rz” Wiesław Żurawski, przewodniczący ZG NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników SW.

– My nie pracujemy, tylko służymy – podkreśla Jacek Zakrzewski, wiceszef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Dodaje, że związkowcy nie mają nic przeciwko kontroli wiarygodności zwolnień lekarskich. – Wprowadźmy mechanizmy, które na to pozwolą – mówi „Rz” i dodaje, że nie można zmieniać prawa, zakładając, iż większość zwolnień jest lewych.
Przepisy mają wejść w życie w połowie 2011 r.



Źródło: rp.pl

Wciąż nikt z twórców "chorego projektu założeń", nie wyjaśnił, dlaczego za "lewe" zwolnienia lekarskie, mają płacić (dosłownie i w przenośni) wszystkie służby mundurowe, a nie lekarze, którzy te zwolnienia wystawiają. Skądinąd w tej sprawie obserwujemy pewien postęp - media nie piszą już o funkcjonariuszach remontujących mieszkania, lub byczących się na Wyspach Kanaryjskich podczas zwolnienia lekarskiego. Jednak to pisze Rzeczpospolita. Nasi ulubieńcy z Gazety Wyborczej, jeszcze nic na ten temat nie napisali. Pewnie są na chorobowym. 

Będą rozmowy z rządem o L-4

Związki zawodowe protestują przeciwko obniżeniu do 80 proc. uposażenia chorych funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych.

Przygotowane przez rząd założenia do ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych mogą utrudnić rozmowy ze związkami zawodowymi o reformie systemu emerytalnego służb mundurowych.

Mariusz Tyl

Mariusz Tyl


– Z jednej strony rząd chce, abyśmy zaakceptowali dłuższy staż i wiek emerytalny funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, a z drugiej strony przedstawia wszystkie służby jako oszustów, którzy przebywają na lewych zwolnieniach lekarskich – mówi Mariusz Tyl, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

 

Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność. Jego zdaniem rząd, proponując obniżenie wysokości zasiłku chorobowego do 80 proc. za okres choroby, która nie ma związku ze służbą, powinien bardzo dokładnie zdefiniować takie przypadki.
– Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby pogranicznik, który zachorował na ptasią grypę w czasie służby na granicy z Ukrainą, miał później być za to karany finansowo – dodaje Mariusz Tyl.
O spornych zmianach w uposażeniu funkcjonariuszy rząd i związkowcy będą rozmawiać 16 lutego.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna



 

Robert OsmyckiOsmycki

 

Jak zakwalifikować wypadek policjanta podczas interwencji poza służbą?
dzielnik
18.02.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24798
Relacja ze spotkania w KPRM - emerytury mundurowe
dzielnik
17.02.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23240
Komendant Główny Policji odpowiada na wnioski ZG NSZZ Policjantów!
dzielnik
17.02.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22116
Komentarz Antoniego Dudy - reforma i dialog
dzielnik
16.02.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21949
Federacja do Premiera i Ministra Boniego - wycofać projekt o L- 4 i uporządkować rozmowy!
dzielnik
15.02.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22517
TVP: Szkalowanie wizerunku funkcjonariuszy!
dzielnik
15.02.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22373
KMP Konin - Policjanci ratują życie
dzielnik
15.02.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22047
Ile możesz zarobić na emeryturze?
dzielnik
15.02.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22890
PILNE: Trzynastka dla policjantów i pracowników Policji!!!
dzielnik
14.02.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22168
VII Turniej Piłki Nożnej Halowej Policjantów - Kępno 2011
dzielnik
12.02.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22465
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:05
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.