tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 50 120
Ostat tydzień 1108 2644
Ostat. dwa tyg. 2770 6935
Ostat. miesiąc 6721 16498
Ostatni rok 95348 235930
Razem 1957849 4245275
aktualnosci
Zagrożone renty policjantów
dzielnik
21.02.2011 | Poniedziałek

Zagrożone renty policjantów

Do końca marca rząd i związkowcy mają przygotować założenia ustawy o reformie systemu emerytalnego. Rząd jednak chce nie tylko wydłużyć wiek emerytalny osób dopiero wstępujących do służby, ale także ograniczyć przywileje obecnie służących funkcjonariuszy. Przez najbliższe 6 tygodni nad propozycjami rządu będzie pracować sześć grup roboczych.

– Rząd za wszelką cenę szuka oszczędności kosztem funkcjonariuszy – mówi Janusz Łabuz, przewodniczący Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, który uczestniczy w pracach zespołu rządowo-związkowego ds. emerytur służb mundurowych.

Powodem szczególnego niezadowolenia związkowców jest rządowa propozycja obniżenia do 80 proc. należności pobieranej przez policjanta w czasie choroby. Zdaniem policjantów może to spowodować destabilizację służb. Jutro sprawą tą zajmie się rząd.

– Żądamy wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej. Inaczej wycofamy swoich przedstawicieli z zespołu – ostrzega Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Już teraz wiadomo, że związkowcy nie zgodzą się też na zmianę systemu orzekania o rentach oraz zmianę wykazu chorób zawodowych. Ich zdaniem przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia, a nawet życia.

– Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak pracownik, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele – dodaje Antoni Duda.
W czasie prac ma być także poruszana sprawa dalszego ucywilniania służb. Zdaniem przedstawicieli rządu, np. sekretarki w tajnych służbach nie muszą być funkcjonariuszami. W tym tygodniu zespoły będą kontynuowały prace.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2011-02-21

 RZĄD TEGO NIE ODPUŚCI ?

Podobno już w połowie roku rządząca koalicja pragnie zrealizować swój plan pozbawienia żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych (łącznie ze Służbą Celną, która nie korzysta z zaopatrzeniowego systemu emerytalnego wypłacanego z budżetu państwa)  jednego z ostatnich już „przywilejów”, jakim jest wyższy, stuprocentowy zasiłek chorobowy. 

Przygotowany w MSWiA projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów, na czele którego stoi minister Michał Boni, prowadzący równocześnie negocjacje ze związkowcami służb mundurowych (członkowie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ‘Solidarność”) oraz przedstawicielami Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego w sprawie zmiany systemu emerytalnego.

O ile w kwestii emerytur rząd już „odpuścił”, rezygnując z zapowiedzianej wcześniej koncepcji likwidacji odrębnego systemu emerytalnego służb mundurowych i opowiadając się za zwiększeniem wysługi lat  i określeniem limitu wieku niezbędnych do skorzystania ze świadczenia, o tyle w sprawie „chorobowego” jest nieustępliwy. Chodzi o to, że środki finansowe z obcięcia zasiłku będą dostępne od zaraz, co nie jest obojętne dla zagrożonego budżetu państwa. A odpowiednie nagłośnienie usuwania „komunistycznych przywilejów” znajduje wciąż życzliwe zrozumienie i poparcie w społeczeństwie. W tym kontekście zmasowanej odgórnej propagandy należy też rozumieć wyjątkowo nierzetelny felieton o mundurowych „przywilejach,” który 14 lutego wyemitowały „Wiadomości „ TVP 1.
Nowy plan Balcerowicza ?

Będący w ostrym sporze z nieprzejednanym krytykiem dotychczasowej polityki finansowo-gospodarczej rządu prof. Leszkiem Balcerowiczem, przedstawiciele koalicji przyjęli z zadowoleniem jego filozofię zasiłków chorobowych.

 „ Nie należy patrzeć przez pryzmat szlachetnych uczuć i licytować się, kto bardziej współczuje ludziom – mówił twardo ten reformator w wywiadzie opublikowanym 19-20 lutego 2011 r. na łamach „Gazety Wyborczej”,  najbardziej zasłużonej w upowszechnianiu idei „liberalnych” i zwalczającej rzekome przywileje - (…) Na naszej liście oszczędności (Fundacji Obywatelskiego Rozwoju na czele której stoi Balcerowicz – MT), które podsuwamy rządowi, jest cofnięcie przywileju, że służby mundurowe mają 100 proc. zasiłku chorobowego”. 

„To pana nie oburzało ? (wywiad przeprowadzili red.red. A. Leszczyński i P. Pacewicz – MT). Jak to musiało osłabiać zdrowie policjantów ?” – kpił w żywe oczy były wicepremier, który wraz z FOR forsuje w ogóle obniżenie wszystkich zasiłków chorobowych do 60 proc. podstawy ich wymiaru, wstrzymanie wszelkich podwyżek płac, ograniczenie waloryzacji emerytur, likwidację ulg podatkowych i becikowego oraz obniżenie – już znacznie przyciętego - zasiłku pogrzebowego do 1100 zł…

Chorujemy częściej, ale…

Jeśli wierzyć statystykom podanym w załącznikach do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych (bombiasty tytuł ma wprowadzić w błąd, „przykryć” niejako prosty zabieg obcięcia zasiłku „chorobowego”), funkcjonariusze i żołnierze faktycznie chorują częściej niż średni obywatel ubezpieczony w ZUS. W 2009 r. najwięcej dni zwolnienia lekarskiego przypadało na jednego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, przed policjantem i pogranicznikiem, ale w roku ubiegłym wyraźnie (niemal dwukrotnie !) spadła absencja w Policji i na czoło wysunęli się  w kolejności: funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i BOR. Świadczy to chyba, że mierniki tego rodzaju nie dają podstaw do wyciągania zbyt daleko idących wniosków.

A takie wnioski wyciągnięto i w propozycji ustawy „racjonalizacyjnej” zakłada się zmniejszenie zasiłków chorobowych w Siłach Zbrojnych RP, 10 służbach mundurowych wymienionych w odrębnej ustawie emerytalnej i Służbie Celnej do 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru tego zasiłku. Żeby zabieranie forsy jeszcze przyspieszyć, biurokraci z MSWiA proponują wprowadzenie przepisu przejściowego, który spowoduje, że przebywający na zwolnieniu lekarskim  w trakcie wejścia ustawy w życie otrzymają stuprocentowy zasiłek do 30 dni zwolnienia, później natomiast uposażenie zostanie im automatycznie obniżone.

Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie zmniejszenie nagrody rocznej za czas przechorowany i zwiększona kontrola udzielania zwolnień lekarskich. Projektodawca  zgadza się podtrzymać zasiłek w dotychczasowej wysokości tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku w drodze do służby lub po służbie, w czasie służby  oraz do zachorowania w  ciąży. Zgodnie  z zapowiedzią zaoszczędzone na „chorobowym” środki miałyby zwiększyć fundusz nagród i zapomóg. Te pierwsze – jak wynika z danych uzyskanych przez ZG NSZZ Policjantów - otrzymują najczęściej i w nieproporcjonalnej w stosunku do innych wysokości, osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

Służba to nie praca !

Przeciwko projektowi protestują związki zawodowe skupione w Federacji ZZ SM, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” i Zrzeszeniu Związków Zawodowych Służby Celnej. Związkowcy argumentują, że w przypadku wojskowych i funkcjonariuszy chodzi o służbę, a nie pracę. We wszystkich niemal służbach mundurowych składa się przysięgę lub ślubowanie, w którym określono, że służbę tę pełni się „nawet z narażeniem życia” (zapisu tego nie ma tylko w ślubowaniu funkcjonariuszy celnych  i -  nie wiem dlaczego -  w nowej, uchwalonej 9 kwietnia 2010 r. ustawie o Służbie Więziennej). Służba oznacza stałą dyspozycyjność i zagrożenie, odbywa się na ogół w systemie zmianowym, funkcjonariusze muszą zachowywać pełną sprawność psychofizyczną, pełniona jest w większości przypadków z bronią (wyjątkiem są strażacy i celnicy oraz więziennicy wewnątrz zakładów penitencjarnych), w niekorzystnym środowisku (podejrzani, przestępcy, osadzeni, ranni i poparzeni itp.), w  ekstremalnych warunkach atmosferycznych, w wyjątkowo stresujących warunkach zwiększonego napięcia psychicznego i zwiększonej odpowiedzialności nie tylko za  zdrowie i życie własne, ale  i innych osób.

Dlatego też związkowcy domagają się utrzymania  zasiłków chorobowych w dotychczasowej wysokości także dla osób, których choroba jest następstwem warunków pełnienia służby (choćby zimowe przeziębienia), a celnicy argumentują dodatkowo, że w ich przypadku (emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) wprowadzenie zmniejszonych zasiłków chorobowych oznaczać będzie też zmniejszone świadczenia. 

Zszargana psychika

„Urawniłowka”, jakiej chce dokonać rząd Donalda Tuska w zakresie zasiłków chorobowych nie bierze pod uwagę także zaburzeń psychicznych na jakie narażeni są w stopniu większym niż inni funkcjonariusze służb mundurowych. Grozi im bowiem, obok schorzeń somatycznych, częściej niż w innych zawodach tzw. wypalenie zawodowe, powodujące stany depresyjne. „Niedostatek sensu mierzonego własną efektywnością odczuwają ludzie, których zajęcie jest obarczone wysokim ryzykiem porażki, a jednocześnie niezwykle odpowiedzialne: lekarze, policjanci, członkowie wszelkich służb ratowniczych – twierdzi psycholog i psychoterapeutka Anna Nowakowska. – Wszyscy oni muszą mierzyć się z bezsilnością i poczuciem klęski, kiedy ich wysiłek nie przynosi efektu, ponieważ skutki ich porażki są ostateczne. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym przeciążeniem jest stopniowe wygasanie empatii”. 

Ten brak empatii wyraźny jest także u prof. Leszka Balcerowicza, ale w jego przypadku wywołują go tylko zewnętrzne utrudnienia w procesie wprowadzania swoich, tak reklamowanych i „idealnych” koncepcji w życie.

Marcel Tabor
RZĄD TEGO NIE ODPUŚCI ?
PS.  14 lutego br. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych skierowała list do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska protestujący przeciwko kontynuacji prac nad „racjonalizacją uposażeń”. Jak stwierdza w nim przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda: „Federacja żąda wstrzymania prac nad  założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej dla naszych służb. W przeciwnym przypadku związki zawodowe wchodzące w skład Federacji ZZ SM wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego”.

 

Obradował ZG NSZZ Policjantów
dzielnik
08.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21338
50 Rocznica Pożycia Małżeńskiego i Dzień Kobiet w Domu Żołnierza
dzielnik
08.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21622
RPO do MSWiA: „Chorobowe nie może mieć wpływu na wysokość dodatku służbowego”
dzielnik
07.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21583
Pracodawca nie może dyskryminować związkowca!
dzielnik
07.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21941
Czy będzie protest?
dzielnik
06.03.2011 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23040
71. rocznica wydania przez Stalina rozkazu wymordowania polskich oficerów
dzielnik
06.03.2011 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21815
IV Halowy Turniej Piłki Nożnej - Grodzisk Wielkopolski 2011
dzielnik
28.02.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22607
Filozofia mierników w Policji!
dzielnik
05.03.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21908
Poseł Krystyna Łybacka interpeluje w interesie związków zawodowych - konsultacje!
dzielnik
04.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22479
Obradowało Prezydium ZG NSZZ Policjantów
dzielnik
03.03.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22607
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:17
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.