tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 21 47
Wczoraj 126 209
Ostat tydzień 1434 3647
Ostat. dwa tyg. 3174 8137
Ostat. miesiąc 6360 16131
Ostatni rok 95193 237188
Razem 1961194 4253744
aktualnosci
L- 4 do Trybunału Konstytucyjnego
dzielnik
24.02.2011 | Czwartek

L- 4 do Trybunału Konstytucyjnego

"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd". - Zaskarżymy ustawę do Trybunału Konstytucyjnego zapowiada Antoni Duda

"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd. Ta ustawa jest niedopuszczalna i źle przygotowana. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w tym kształcie, zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Przyjęte przez rząd założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych zakładają, że mundurowi przebywający na zwolnieniach lekarskich mieliby dostawać tyle samo co cywile. Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń mają być przeznaczone w całości na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Według rządu proponowane rozwiązania mają zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich. Obecnie nie ma uregulowań prawnych umożliwiających sprawdzenie, czy przebywanie na zwolnieniu funkcjonariusza lub żołnierza jest uzasadnione - podkreślono w komunikacie CIR.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy.

Projektowane przepisy mają dotyczyć funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło wszystkich funkcjonariuszy i żołnierzy

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.
Według propozycji rządu przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej - proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej).

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak podkreśliła, że podobne przepisy wprowadzają kraje Unii Europejskiej. Przykładem jest Litwa, gdzie od 1 sierpnia 2010 roku wprowadzono nowe zasady wypłacania wynagrodzenia podczas choroby. "Rozwiązanie to przyczyniło się do znacznej redukcji zwolnień lekarskich" - powiedziała Woźniak.

"Zmiany mają na celu wynagradzanie funkcjonariuszy, którzy wypełniają obowiązki za kolegów przebywających na zwolnieniach lekarskich. Nie chodzi o zabieranie pieniędzy, ale o to, żeby zwiększyć fundusz nagród dla tych, którzy wykonują zadania za kolegów" - powiedziała Woźniak. Dodała, że projekt był konsultowany ze stroną społeczną.

Przeciwne obniżeniu zasiłków chorobowych do 80 proc. pensji są związki zawodowe.

List w tej sprawie w imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do premiera Donalda Tuska wystosował szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

"Federacja ZZSM żąda wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad nowelizacją ustawy emerytalnej służb mundurowych. W przeciwnym przypadku związki zawodowe (...) wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego" - napisał Duda w liście datowanym na 14 lutego.

Według związkowców przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w tym kształcie, zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

"Nie możemy się zgodzić na rozwiązania proponowane przez rząd. Ta ustawa jest niedopuszczalna i źle przygotowana. Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak inni pracownicy, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele. Mundurowi nie mogą być obywatelami piątej kategorii" - powiedział przewodniczący NSZZ Policjantów.


Źródło: PAP

Chorobowe na służbie - Plany rządu zmierzające do obniżenia zasiłku chorobowego dla mundurowych są niekonstytucyjne

Negatywnie oceniam rządowy projekt ustawy o racjonalizacji wynagrodzeń funkcjonariuszy z tytułu zwolnień lekarskich, gdyż narusza zasadę zaufania do państwa. Funkcjonariusz nie może bowiem ponosić konsekwencji finansowych z tytułu choroby – również takiej, która nie mieści się w definicji chorób zawodowych lub wypadku na służbie. Znaczna część wykonywanych przez nas zadań polega na łamaniu zasad bezpiecznej pracy i narażaniu własnego zdrowia.

Pamiętamy heroiczny skok na krę wykonany przez strażaka, kiedy na tej krze dryfował wędkarz. Gdyby nie ten skok, wędkarz pewnie by zginął. Strażak okupił go jednak wielotygodniowym leczeniem. Zdarzenie w znacznej mierze nie mieściło się w określeniu „wypadek na służbie". Strażak świadomie podjął ryzyko narażenia własnego zdrowia na rzecz ratowania wędkarza. Wiedział jednak, że nie poniesie z tego tytułu żadnych sankcji ekonomicznych.

Inny przykład dotyczy właściwie wszystkich służb: poszukiwanie osób zaginionych, najczęściej dzieci, które zabłądziły w lesie. Żaden funkcjonariusz nie pyta, czy są tam kleszcze i czy można się zarazić boreliozą. Jest potrzeba wyższego rzędu – trzeba odnaleźć osobę zaginioną ze świadomością, że grozi to ewentualną boreliozą, która również nie jest chorobą zawodową.

Przykłady można mnożyć, ale sens pozostaje ten sam. Żołnierze i funkcjonariusze wykonują te zadania na zlecenie państwa, dlatego państwo powinno pokryć koszty ich leczenia w każdym wypadku. W moim przekonaniu są to wystarczające argumenty, by zaniechać prac nad tym projektem.

Warto też zwrócić uwagę na inne błędy zawarte w ustawie. Projektodawca nie wskazał sytuacji, w której funkcjonariusz wypracował swoją normę czasową w okresie rozliczeniowym (np. w styczniu 160 godzin) i w trakcie wykonywania dodatkowych służb (w ramach nadgodzin) rozchorował się. Czy w tym wypadku także obniżamy wynagrodzenie?

Projektodawca nie stworzył wykazu chorób, które należy uznać za choroby związane lub nie ze służbą. Jak lekarz ma odróżnić grypę spowodowaną przeziębieniem na służbie od grypy złapanej od domowników?

Autor jest przewodniczącym Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność"

Rzeczpospolita

 

Poseł Dariusz Lipiński interpeluje w sprawie L-4
dzielnik
14.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22632
ZW/KWP: Pożegnanie funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę
dzielnik
11.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22971
Nadinsp. Andrzej Trela orędownikiem ustawy o racjonalizacji uposażeń
dzielnik
11.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23015
Relacja ze spotkania w MSWiA
dzielnik
11.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23794
L-4: Ministerstwo bagatelizuje argumenty strony związkowej i manipuluje faktami!
dzielnik
10.03.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23393
Spotkanie z Zastępcą Głównego Inspektora Pracy - ZSIP
dzielnik
10.03.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21242
Obradował ZG NSZZ Policjantów
dzielnik
08.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21341
50 Rocznica Pożycia Małżeńskiego i Dzień Kobiet w Domu Żołnierza
dzielnik
08.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21628
RPO do MSWiA: „Chorobowe nie może mieć wpływu na wysokość dodatku służbowego”
dzielnik
07.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21589
Pracodawca nie może dyskryminować związkowca!
dzielnik
07.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21942
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:02
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!