tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 5 14
Wczoraj 126 209
Ostat tydzień 1418 3614
Ostat. dwa tyg. 3158 8104
Ostat. miesiąc 6344 16098
Ostatni rok 95177 237155
Razem 1961178 4253711
aktualnosci
Policja - spółka z o.o.
dzielnik
01.03.2011 | Wtorek

Policja - spółka z o.o.


Policyjne stacje benzynowe, ośrodki wypoczynkowe, restauracje, mają przynosić zysk. Dlatego otwierają się na klientów zewnętrznych, a koordynacją ich działania zajmie się nowo tworzone Centrum Usług Logistycznych.

Policjanci kończą właśnie organizować CUL, który zastąpi dotychczas funkcjonujące przy komendach gospodarstwa pomocnicze. Rozstrzygnęli już konkursy na dyrektora centrum, główną księgową i rozpoczęło się przekazywanie majątku. – Koncentracja zadań i majątku w jednej instytucji ma nam pozwolić na lepsze wykorzystanie zasobów i optymalizować koszty – wyjaśnia Krzysztof Hajdas z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.


120-tysięczna policja dysponuje dużym majątkiem. W jego skład wchodzą hotele, ośrodki szkoleniowe, stacje diagnostyki samochodów, nawet restauracje. Jak mówi oficer z pionu logistycznego centrali policji, majątek ma przynosić zysk, który zostanie przeznaczany na inwestycje.
W praktyce ma to oznaczać, że dotychczas niedostępna dla zewnętrznych klientów stacja naprawy aut z Gdańska będzie dla nich otwarta. – Może to wyglądać tak, że pierwsza zmiana naprawia nasze auta, druga zajmuje się klientami komercyjnymi, których skusi solidność naszych mechaników i konkurencyjne ceny – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jednak takie pomysły Komendy Głównej Policji i resortu spraw wewnętrznych nie wszystkich komendantów wojewódzkich zachwycają.

– Obawiam się, że skomercjonalizowane warsztaty będą dyktować policji coraz wyższe ceny – mówi „DGP” jeden z szefów dużego województwa. I dodaje, że policjanci muszą korzystać z tych warsztatów, a jeśli nawet ceny dla nich nie wzrosną, to mogą być klientami drugiej kategorii, obsługiwanymi na końcu.

Choć wcale nie musi tak być. Sukcesem zakończyła się np. inwestycja 1,2 mln zł w stację paliw w Gorzowie Wielkopolskim z jednoczesnym otwarciem jej na klientów zewnętrznych. – Klientów przyciągają ceny i nasza dbałość o jakość paliwa. My dzięki temu możemy kupować benzynę na rynku hurtowym, wychodzi więc taniej – usłyszeliśmy wczoraj w lubuskiej policji.

Jednak nie wszędzie utworzenie CUL przyniosło poprawę. Jeden z najpiękniej położonych policyjnych ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych w Ustce musiał zostać zamknięty. – Dzięki wizytom komercyjnych klientów przynosił kilkaset tysięcy złotych zysku, który był inwestowany w podnoszenie jakości oferty albo przekazywany właścicielowi, szkole policji w Słupsku. Nie został on jednak przekazany do CUL, więc musiał się zamknąć na zewnętrznych klientów – wyjaśnia „DGP” oficer, twierdząc, że szkoła poszukuje rozwiązania, aby wrócić do przyjmowania wczasowiczów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Centrum Usług Logistycznych


Resortowe ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, restauracje, hotele, bursy policyjne, stacje diagnostyczne z całej Polski skoncentrowane i podlegające jednej jednostce gospodarczej to pionierski pomysł Komendy Głównej Policji i MSWiA.

Pod koniec ubiegłego roku koncepcja przybrała postać instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centrum Usług Logistycznych”. Jest to jednostka sektora finansów publicznych posiadająca osobowość prawną i stanowiąca logistyczne i techniczne wsparcie dla działań Policji i jednostek resortu spraw wewnętrznych. W CUL skumulowana jest nie tylko baza szkoleniowo-wypoczynkowa, jego istotą są również zróżnicowane zadania publiczne, m.in. obsługa lotniska „Babice” w Warszawie, naprawa policyjnych środków transportu wraz z kompleksową obsługą techniczną czy – przygotowywana - dystrybucja paliw.

Wszystkie działania opierają się na zarządzeniu nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2010 r. na podstawie art. 23 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i na zarządzeniu nr 1670 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 listopada 2010 r. w sprawie nadania statutu instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centrum Usług Logistycznych”.

Za celowością przedsięwzięcia przemawiają dwa niepodważalne argumenty: samodzielność i samofinansowanie. O samodzielności świadczy przede wszystkim przejęcie przez CUL zakładów budżetowych resortu spraw wewnętrznych i gospodarstw pomocniczych Policji, czyli ich bazy logistycznej, środków pieniężnych, ale również zobowiązań finansowych. Taka koncentracja w jednej instytucji pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, optymalizację kosztową i wykorzystanie efektów synergicznych wynikających ze skali działania.

Samofinansowanie tej działalności jest warunkiem koniecznym, stanowiącym w tym przedsięwzięciu siłę napędową. Powstanie CUL to przede wszystkim stworzenie dużej bazy szkoleniowo–wypoczynkowo-usługowej otwartej nie tylko na potrzeby Policji, administracji publicznej i samorządowej, ale także na podmioty spoza tych grup, czyli działającej na zasadach rynkowych. Rozwijając się, CUL będzie zarabiać i przeznaczać uzyskane środki na kolejne inwestycje i wsparcie Policji. Zadanie trudne, gdyż wymaga poznania problemów tak odległych od siebie jednostek jak OSW Dafne w Zakopanem czy OSW Kaper w Juracie i skumulowania ich potrzeb w jednolitym procesie zarządzania. W dłuższej perspektywie proces ten ma gwarantować oczywiste korzyści.

Całość przedsięwzięcia jest kierowana z Warszawy, a jednostką zarządza Dyrektor CUL.

Przejęcie przez CUL zakładów budżetowych resortu spraw wewnętrznych i gospodarstw pomocniczych Policji związane było także z przejęciem pracowników. Pomimo obaw, które ogarnęły zatrudnionych w tych jednostkach, zachowano wszystkie stanowiska pracy i zaproponowano nowe warunki pracy.

(źródło: CUL/js)

 

Poseł Dariusz Lipiński interpeluje w sprawie L-4
dzielnik
14.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22632
ZW/KWP: Pożegnanie funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę
dzielnik
11.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22971
Nadinsp. Andrzej Trela orędownikiem ustawy o racjonalizacji uposażeń
dzielnik
11.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23015
Relacja ze spotkania w MSWiA
dzielnik
11.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23794
L-4: Ministerstwo bagatelizuje argumenty strony związkowej i manipuluje faktami!
dzielnik
10.03.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23393
Spotkanie z Zastępcą Głównego Inspektora Pracy - ZSIP
dzielnik
10.03.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21242
Obradował ZG NSZZ Policjantów
dzielnik
08.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21341
50 Rocznica Pożycia Małżeńskiego i Dzień Kobiet w Domu Żołnierza
dzielnik
08.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21628
RPO do MSWiA: „Chorobowe nie może mieć wpływu na wysokość dodatku służbowego”
dzielnik
07.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21589
Pracodawca nie może dyskryminować związkowca!
dzielnik
07.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21942
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:02
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!