tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 48 120
Wczoraj 136 274
Ostat tydzień 1473 3727
Ostat. dwa tyg. 3224 8277
Ostat. miesiąc 6278 15751
Ostatni rok 95122 237114
Razem 1961357 4254091
aktualnosci
Narada kadry kierowniczej Policji z udziałem przedstawiciela NSZZ P
dzielnik
12.04.2011 | Wtorek

Andrzej Szary na naradzie w KGP

We wczorajszej naradzie służbowej w Komendzie Głównej Policji uczestniczył wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary - wkrótce zamieścimy sprawozdanie z narady.


Informacja z narady służbowej Kadry Kierowniczej Policji, która miała miejsce w Warszawie
w dniu 12 kwietnia 2011'

W naradzie uczestniczyli:
•    Adam Rapacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
•    gen. insp. Andrzej Matejuk, Komendant Główny Policji,
•    nadinsp. Kazimierz Szwajcowski- Zastępca Komendanta Głównego Policji,
•    nadinsp. Andrzej Trela - Zastępca Komendanta Głównego Policji,
•    komendanci wojewódzcy Policji, Komendant Stołeczny Policji, komendanci szkół Policji, oraz dyrektorzy biur KGP.

NSZZ Policjantów reprezentował podinsp. Andrzej SZARY, Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów, który w swoim wystąpieniu odniósł się do następujących kwestii nurtujących aktualnie środowisko policyjne:  


I. Rozporządzenie MSWiA z dnia 31 marca 2011' - w sprawie wysokości równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.


•    Rozporządzenie MSWiA weszło w życie 1 kwietnia 2011' mimo bardzo krytycznych uwag ZG NSZZ Policjantów, sformułowanych we wcześniejszej opinii na etapie projektu a także kierowanych bezpośrednio (podczas spotkań), tak do Ministra, jak i Komendanta Głównego Policji.

•    Nasze uwagi dotyczyły konstytucjonalności przyjętych rozwiązań - dyskryminujących policjantów. Pomimo zastrzeżeń NSZZP i negatywnej opinii zostało z „premedytacją” wprowadzone w życie, przy czym w rozmowach nie ukrywano, iż pozbawienie w rozporządzeniu równoważnika policyjnych związkowców, jest formą „odwetu” za podejmowane przez Związek działania (złożone w 2009 roku zawiadomienie do prokuratury w sprawie przesunięcia 47 mln złotych przez Komendanta Głównego Policji z Funduszu Nagród i Zapomóg na wydatki rzeczowe).
•    Wzmiankowane rozporządzenie wprowadza niedozwoloną dyskryminację poprzez zróżnicowanie policjantów (za wyjątkiem komendantów). Ten akt prawny wywołał duże niezadowolenie funkcjonariuszy, w tym zwłaszcza policjantów służb kryminalnych i dochodzeniowo śledczych oraz  Oddziałów Prewencji Policji, szkół Policji i służb logistyki, którzy mimo, że nie otrzymali nowych mundurów otrzymają mniejsze świadczenie. Dodatkowo zastosowano 3 dniowe „vacatio legis”, co jest niedopuszczalną praktyką.  Dążenie do uzyskania oszczędności kosztów nie może usprawiedliwiać wprowadzania przepisów dyskryminujących funkcjonariuszy Policji.
•    Andrzej Szary zapowiedział, iż została podjęta uchwała, w której upoważnia się Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów do wykorzystania wszelkich możliwych środków prawnych, takich jak m.in.:
- wejście w spór zbiorowy z MSWiA,
- skierowanie wniosku do Premiera o uchylenie rozporządzenia,
- skierowanie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie interwencji,
- pozwy zbiorowe,
- pozew do sądu wobec Ministra i Komendanta Głównego Policji o naruszenie ustawy o związkach zawodowych – dyskryminacja),

- akcje protestacyjne w celu zmiany przepisów niezgodnych z Konstytucją, przepisami międzynarodowymi i ustawami,

„Jeżeli  celem podejmowanych działań przez kierownictwo było wejście w konflikt ze stroną związkową,  to ten cel został osiągnięty” - podsumował Andrzej Szary.

II. Ustawa emerytalna.

Andrzej Szary przedstawił podstawowe punkty stanowiska strony związkowej w toczących się negocjacjach w ramach zespołu rządowo - związkowego ds. reformy emerytur mundurowych:

•    Związek nie wyrazi  zgody na podniesienie podstawowego kryterium z 15 do 25 lat jako okresu nabycia pierwszych uprawnień emerytalnych, muszą być rozwiązania przejściowe, w tym podwyżki dla policjantów oraz waloryzacja uposażeń,
•    Rząd likwidując III grupę inwalidzką szuka głównie oszczędności, kosztem funkcjonariuszy, którzy utracili zdrowie w służbie.
•    Rządowi głównie zależy na wprowadzeniu nowych rozwiązań w przeciwieństwie do NSZZ Policjantów, którzy w negocjacjach kierują się wyłącznie dobrem policjantów,

III. Ustawa o racjonalizacji uposażeń (l-4)

•    NSZZ Policjantów za wprowadzenie tego rozwiązania  bez uwzględnienia zgłaszanych uwag, jak  chociażby zapewnienia zapłaty za służbę nocna  w niedziele i w dni wolne od pracy oraz wprowadzenie  okresu ochronnego odpowiedzialnością obarcza kierownictwo polskiej Policji i bezpośrednio Ministra Adama Rapackiego, którzy forsując projekt założeń zrównujących wysokość zasiłku chorobowego policjantów i cywili, zapomnieli, że policjant  nie wykonuje pracy, lecz pełni służbę, ślubując  służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia...
•    Komendanci Wojewódzcy Policji nie powinni z taką gorliwością popierać tego projektu, który tak naprawdę uderzy w szeregowych policjantów, a także często w osoby pełniące  funkcje kierownicze , które w sytuacji zagrożenia utraty stanowiska korzystają z długotrwałych zwolnień lekarskich.
•    Związek wykorzysta wszystkie swoje możliwości, aby ten projekt zablokować. Nie wyklucza się nawet protestu w okresie polskiej prezydencji, co z pewnością nie poprawi wizerunku Polski na arenie europejskiej i międzynarodowej.
•    Minister i Komendant Główny Policji nie uwzględnili żadnych wniosków NSZZ Policjantów, w tym wniosku aby prace nad tym projektem odłożyć do  zakończenia prac nad reformą systemu emerytalnego.
Jak wynika z informacji powziętej przez NSZZ Policjantów, projekt ustawy o L-4 został przyjęty przez rząd 3 marca 2011’. Tymczasem minister podczas spotkania ze związkami w dniu  10 marca zaprzeczał, że nie jest już gospodarzem tego projektu. Taka postawa poddaje w wątpliwość wiarygodność ministra.

IV. Współpraca NSZZ Policjantów z Komendantem Głównym Policji.

•    Współpraca strony służbowej ze związkową powinna polegać na respektowaniu wzajemnych stanowisk. Niedopuszczalne i małostkowe jest "obrażanie" się strony służbowej na NSZZ Policjantów, który walczy o interesy policjantów w tym również  kierownictwa przy pomocy narzędzi, jakimi dysponuje związek zawodowy.
•    Komendant Główny Policji, nie powinien przenosić sporu z NSZZ Policjantów ze szczebla krajowego, na szczebel Komendantów Wojewódzkich Policji, a już absolutnie nie powinien wydawać  strukturom terenowym poleceń dyskryminujących działaczy związkowych
•    Związek posiada dokumenty potwierdzające dyskryminację przez KGP działaczy NSZZ Policjantów,
•    Spotkanie KGP z przedstawicielami NSZZ Policjantów powinno doprowadzić do przełomu we wzajemnej współpracy. Albo przynajmniej do uporządkowania zasad wzajemnego procedowania.

V. Inne sprawy.

•    Pomimo obietnic Ministra nadal brak jest przepisów w zakresie ustawowych środków finansowych na ochronę prawną policjantów,
•    Policjanci nie powinni ponosić kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych pojazdów służbowych - projektu aktu prawnego w tej sprawie nadal nie ma,
•    Mimo obietnic ministra A. Rapackiego oraz KGP, do chwili obecnej  NSZZ Policjantów nie otrzymał audytu Biura Spraw Wewnętrznych KGP, którego niechlubne działania z przeszłości są znane,
•    Przyjęcie w założeniach do ustawy stawki 14,08 zł za 1 nadgodzinę dla funkcjonariusza podczas „EURO 2012” to nieporozumienie, stawka ta musi ulec podwyższeniu. Jej wysokość jest szczególnie rażąca  w zestawieniu z dietami piłkarzy, działaczy PZPN, czy nagrodami kierownictwa Policji…
•    Statystyka nader często staje się obiektem manipulacji i posługuje się spreparowanymi danymi celem wywiązania się z zaleceń kierownictwa polskiej Policji, (Przykład: województwo pomorskie).

Do wystąpienia Wiceprzewodniczącego ZG odniósł się Komendant Główny Policji (Minister Adam Rapacki z powodu innych „z pewnością dużo ważniejszych zadań” opuścił wcześniej naradę).

Generalny Inspektor Andrzej MATEJUK, wyraził gotowość do szerokiej współpracy z NSZZ Policjantów, w tym w zakresie przyjęcia wspólnych zasad wyróżniania działaczy NSZZ Policjantów i innych funkcjonariuszy oddelegowanych poza Policję (ZG NSZZ Policjantów ponad miesiąc temu przedstawił projekt KGP, jednak nadal z jego strony brak reakcji).
Komendant Główny Policji uznał za zasadne potrzebę umieszczania w programie narad służbowych jednego tematu zgłoszonego z wyprzedzeniem przez  stronę związkową.

Informacja została opracowana na podstawie własnych notatek .
Opracował:
Andrzej SZARY

Andrzej Szary

           Andrzej Szary


OFERTA: POŻYCZKI I LOKATY
dzielnik
15.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22374
Federacja ZZ SM - przesunąć spotkanie Zespołu w dniu 27 kwietnia
dzielnik
22.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20257
Nie ma wojny o „mundurówki” - jak sugeruje DGP - oświadczenie Rzecznika KGP!
dzielnik
22.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20192
Zawiadomienie o wszczęciu śledztwa z art. 231 kk.- Fundusz Nagród!!!
dzielnik
22.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21956
Antoni Duda o reformie emerytalnej - wywiad
dzielnik
22.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21304
Spotkanie robocze Komendant Główny Policji - przedstawiciele NSZZ Policjantów!
dzielnik
20.04.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22190
Dlaczego Rząd chce zerwać rozmowy z NSZZ P?
dzielnik
20.04.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21758
Modlitwa Policjanta
dzielnik
19.04.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21534
Umowa o współpracy NSZZ P z Zrzeszeniem Prawników Polskich
dzielnik
19.04.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21255
Wielkopolscy Posłowie interpelują w interesie funcjonariuszy!
dzielnik
19.04.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20057
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:02
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!