tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 45 98
Ostat tydzień 1104 2601
Ostat. dwa tyg. 2734 6840
Ostat. miesiąc 6569 16168
Ostatni rok 95208 235697
Razem 1957961 4245507
aktualnosci
NIK - nadużycia w policji, a może czyny karalne?
dzielnik
27.04.2011 | Środa

NIK - nadużycia w policji

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli prześwietlili efekty funkcjonującej od czterech lat ustawy o modernizacji policji, na mocy której otrzymała ona z budżetu państwa ponad 4 mld złotych.

Wczoraj raport trafił na biurka prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, szefów służb specjalnych oraz posłów. Za pieniądze otrzymane dzięki ustawie o modernizacji policji wymieniono m.in. radiowozy.

„Pozytywnie oceniamy realizację programu pomimo stwierdzonych w Komendzie Głównej nieprawidłowości” – napisali w pierwszym zdaniu raportu jego autorzy z departamentu obrony narodowej i bezpieczeństwa wewnętrznego. Ale audytorzy mają najwięcej zastrzeżeń właśnie do centrali policji. Na drugim biegunie są komendanci wojewódzcy, którzy – zdaniem kontrolerów – „z rozwagą i sensownie wydawali powierzone sobie środki publiczne”.

– Lektura wywarła na mnie wstrząsające wrażenie. Pokazuje, że głupota lub korupcja miała się równie dobrze za czasów PiS, jak i dzisiejszej ekipy – mówi „DGP” jeden z posłów z sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

Według NIK już w czasach kierowania policją przez dzisiejszego komendanta głównego Andrzeja Matejuka KGP dokonała jednego z bardziej kuriozalnych zakupów. Najpierw wydano 8 mln złotych na specjalne komputery, a dopiero później chciano kupić aplikację „System Wspomagania Policji”, która miała na nich działać. Plany przekreślił kryzys i w efekcie sprzęt pokrywał się kurzem w magazynach. Zdaniem inspektorów działanie takie, biorąc pod uwagę szybki proces starzenia się sprzętu informatycznego, było niegospodarne i niecelowe.

Ostatecznie na komputerach policja zainstalowała tylko jeden z początkowo planowanych dziesięciu modułów aplikacji – służący do rozliczeń finansowych. Tyle że i tutaj kontrolerzy wykryli nieprawidłowości. Firma dostarczająca aplikację dostała od policji sowity przelew, mimo że do końca kontroli NIK program nie zaczął działać.

Najpoważniejszym jednak zarzutem, który według NIK może świadczyć o istnieniu w KGP mechanizmu korupcyjnego, jest sposób odbierania zamówionego sprzętu. Wbrew deklaracjom szefów policji jego jakość nie jest poddawana kontroli. Kilkadziesiąt tysięcy różnych elementów nowych mundurów odbierało np. trzech funkcjonariuszy, z których tylko jeden był specjalistą w tej dziedzinie. 

Kontrolerzy potwierdzają zarzuty stawiane wcześniej przez związki zawodowe: jakość mundurów i butów budzi wątpliwości.

– Trzeba pamiętać, że przedstawiciele NIK nie mogli sprawdzić każdego przetargu, wzięli pod lupę jedynie 10 postępowań. Za wszystkie ujawnione błędy powinny odpowiedzieć konkretne osoby. Nie wiem, czy to nie są tematy dla prokuratury – komentuje jeden z posłów, który już zna ustalenia NIK. Jednak sami inspektorzy nie skierowali doniesień do organów ścigania – chcą, aby dwoma przypadkami zajęła się niezależna komisja odpowiedzialności finansowej, która może odebrać urzędnikom prawo do decydowania o wydawaniu publicznych środków.

PRAWO

Ekstra modernizacja za ekstra pieniądze

Kosztem ponad 6 mld zł ustawa miała uratować wszystkie służby mundurowe dbające o bezpieczeństwo przed zapaścią. Została uchwalona bez głosu sprzeciwu na początku 2007 r. Jej autorzy (m.in. Ludwik Dorn oraz nieżyjący Władysław Stasiak) mieli świadomość, że radiowozy się rozlatują, funkcjonariusze używają broni z lat 60., a w wielu komisariatach nie ma komputerów. Duża część dodatkowych funduszy miała służyć do zbudowania motywacyjnego systemu płac, aby premiować skutecznych funkcjonariuszy. ZIR

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2011-04-27

NIK o modernizacji Policji - informacje szczegółowe (Plik PDF)


WYCIĄG Z PROTOKÓŁU - TO SIĘ NADAJE DO PROKURATURY I DO DECYZJI PERSONALNYCH PREMIERA

Wyniki  
kontroli przeprowadzonej w Komendzie Głównej Policji oraz Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach NIK planuje sformułować
czteryawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. 

157.221,9 tys. z
ł
wydatkowana z naruszeniem prawa, tj.:
 

75.479,3 tys. z
ł jako wynik podjęcia przez Komendanta Głównego Policji decyzji skutkujących zmniejszeniami funduszu nagród i zapomóg oraz rozdysponowaniem tych środków na inne pozapłacowe świadczenia pieniężne i należności policjantów, co było niezgodne z art. 110a ust. 1 i 2 ustawy o Policji;
 

38.160,0 tys. z
ł jako wynik udzielenia zamówienia na dostawę 11 pojazdów typu miotacz wody z wyłączeniem zastosowania przepisów ustawy Pzp, wskazując jako podstawę art. 4 pkt 5 ww. ustawy, mimo niespełnienia określonych w nim przesłanek; 


34.294,2 tys. z
ł jako wynik udzielenia zamówienia na kurtki, spodnie służbowe oraz czapki wykonawcy, który zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp powinien być wykluczony z postępowania;
 

2.965,0 tys. z
ł jako wynik udzielenia zamówienia na rozbudowę mocy obliczeniowej Centralnych Systemów Teleinformatycznych Policji w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a i b ustawy Pzp, mimo niespełnienia określonych w ww. przepisie przesłanek; 

47 tys. z
ł wydatkowane na dostawę i wdrożenie informatycznego systemu finansowoksięgowego, mimo że wykonawca nie wywiązał się z niektórych zobowiązań wynikających z zapisów umowy; 


4.393,7 tys. z
ł jako wynik udzielenia zamówienia publicznego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach na kontynuację budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu z naruszeniem art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, tj. niezasadnego odrzucenia w trakcie postępowania najtańszej oferty;


 
1.882,7 tys. zł, wydatkowane w Komendzie Stołecznej Policji na zatrudnienie 88 pracowników, którzy nie zastąpili funkcjonariuszy bądź zastąpili funkcjonariuszy przeniesionych ze stanowisk wspomagających na stanowiska związane z realizacją zadań ściśle policyjnych w latach 2004-2006, co było niezgodne z celem określonym w art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy modernizacyjnej.

NIK o modernizacji Policji

27 kwietnia 2011 07:00

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia realizację Programu modernizacji w Policji, mimo stwierdzonych w Komendzie Głównej Policji istotnych nieprawidłowości, mających wpływ na kontrolowaną działalność.

Otrzymane środki z Programu modernizacji umożliwiły istotne unowocześnienie wyposażenia i sprzętu użytkowanego przez Policję, a przede wszystkim powstrzymały ich postępującą dekapitalizację. Jednocześnie NIK ocenia jako niecelowe dokonanie znaczących zmian w kierunkach wydatkowania środków Programu modernizacyjnego.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła przygotowanie przez Komendę Główną Policji zbadanych projektów do realizacji. Podejmowane przedsięwzięcia planowano nierzetelnie, w tym nie sporządzano analiz możliwości realizacji projektów z punktu widzenia posiadanych i koniecznych do pozyskania zasobów: finansowych, kadrowych i rzeczowych. Skutkiem tego były m.in. opóźnienia w realizacji umów oraz w zakresie rzeczywistego wykorzystania zakupionego sprzętu i wyposażenia, a także niegospodarne wydatkowanie części środków finansowych przeznaczonych na projekty informatyczne.

W Komendzie Głównej Policji, na 10 zbadanych zamówień stwierdzono 1 przypadek bezpodstawnego udzielenia zamówienia publicznego z wyłączeniem stosowania ustawy Pzp oraz 1 przypadek zastosowania trybu niekonkurencyjnego, w sytuacji gdy nie zostały spełnione ustawowe przesłanki do jego zastosowania. W tym zakresie NIK planuje skierowanie dwóch zawiadomień o stwierdzeniu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Zdaniem NIK negatywnie należy ocenić sposób realizacji przez KGP zawieranych umów, bowiem rozliczenia rzeczowe z wykonawcami w 5. przypadkach na 10 odbyły się w sposób nierzetelny, tj. naruszający zapisy umów, co narażało na szkodę interes Skarbu Państwa. Przyczyną nieprawidłowości był brak właściwego nadzoru kadry kierowniczej biur merytorycznych KGP oraz powierzanie odpowiedzialności za odbiory przedmiotów zamówienia pracownikom niemającym odpowiednich kwalifikacji w tym zakresie. W przypadku kilku umów stwierdzono, że osoby odpowiedzialne za dokonanie odbiorów nie wyegzekwowały istotnych dokumentów poświadczających jakość przedmiotu zamówienia, nie dokonały przewidzianych w umowie badań odbiorczych, bądź nie dokumentowały należycie czynności odbiorczych, co uniemożliwiło ocenę rzetelności ich działań.

 

 

 

 



 

 

 

 

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych - wystąpienie do komisji sejmowych o spotkanie
dzielnik
06.05.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19706
Czy policja powinna wrócić na stadiony?
dzielnik
07.05.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20398
Federacja chce spotkać sie z Klubami Parlamentarnymi
dzielnik
05.05.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21386
II Mistrzostwa Policji w Piłce Siatkowej Plażowej "TUREK-2011" - ZAPROSZENIE!!!
dzielnik
05.05.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20508
Zakończyło się spotkanie Federacji z Ministrem Michałem Bonim
dzielnik
04.05.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21639
Zaskarżą do TK zamrożenie płac?
dzielnik
05.05.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20846
Nie ma reformy emerytur mundurowych
dzielnik
03.05.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21129
XI Międzynarodowy Triathlon Policyjny im. Lecha JÓZEFIAKA - 25 CZERWCA 2011 ROKU. ZAPRASZAMY!!!
dzielnik
23.04.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22353
KPP Jarocin - Policjanci uratowali mężczyznę
dzielnik
02.05.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20881
Beatyfikacja Jana Pawła II
dzielnik
01.05.2011 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21221
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:47
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.