tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 5 4
Wczoraj 113 207
Ostat tydzień 1156 2624
Ostat. dwa tyg. 2733 6786
Ostat. miesiąc 6509 15921
Ostatni rok 95173 235599
Razem 1958138 4245818
aktualnosci
Antoni Duda - wystarczy iskra!
dzielnik
06.05.2011 | Piątek

Antoni Duda - wystarczy iskra!

 

Nastroje panujące w szeregach policjantów przypominają otwartą beczkę prochu. Wystarczy jedna iskra - ostrzega Antoni Duda, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów.

Suchy komunikat Federacji po spotkaniu z ministrem Bonim, nie oddaje w pełni atmosfery tego posiedzenia. Zdanie, "...strona związkowa zwróciła uwagę, że równoczesne wprowadzenie przez rząd trzech kontrowersyjnych elementów: reformy emerytur, braku waloryzacji uposażeń i ich „racjonalizacja” (80% za zwolnienia lekarskie) jest bezpośrednim powodem niepokojów i protestów oddolnych w służbach mundurowych" - również nie oddaje w pełni skali niezadowolenia, jakie panuje w środowisku policyjnym, szczególnie wśród funkcjonariuszy niższego szczebla. Dlatego, jako uczestnicy rozmów ze stroną rządową postanowiliśmy dodatkowo skomentować ostatnie wydarzenia.

Niezadowoleniu i protestom policjantów  nie można się dziwić,  mamy bowiem ostatnio do czynienia z prawdziwą kumulacją działań rządowych, której efektem jest rażące pogorszenie warunków bytowych funkcjonariuszy. 

Proponowane wprowadzenie ustawy o racjonalizacji uposażeń - obniżenie zasiłków chorobowych do 80 %, bez dodatkowych rekompensat za służbę w czasie wolnym, zapowiedź braku waloryzacji uposażeń na kolejny rok, zamiary rządu dotyczące reformy systemu emerytalnego, czy niespotykane w dziejach służby próby różnicowania grup policji w rozporządzeniach dotyczących umundurowania, prowadzą do pauperyzacji całego środowiska policyjnego.

Antoni Duda

Antoni Duda

Podkreślam a zarazem ostrzegam, że wszelkie wymienione pomysły "geniuszy" odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji i innych służb mundurowych są źródłem ogromnej frustracji środowiska, w którym panują nastroje przypominające otwartą beczkę prochu - wystarczy jedna iskra, żeby zdetonować otwarty konflikt.

Po wypowiedzi ministra Boniego podczas spotkania w dniu 4 maja br., „…iż wprowadzenie propozycji zgodnej ze stanowiskiem podzespołów 1 i 2 oraz związków zawodowych, tzn. 20 lat służby i 50 lat życia, wymagałoby objęcia nowym systemem osób przyjętych do  służby po 1 stycznia 1999 roku…"  powstała sytuacja, która mogła doprowadzić do faktycznego zerwania rozmów.

Rozgorzała gorąca dyskusja, w której zwróciłem uwagę, że negowanie ustaleń, jakie zapadły na pierwszym spotkaniu z udziałem premiera w dniu 10 grudnia - jest niedozwolonym chwytem, który może doprowadzić do zniweczenia wszelkich wysiłków zmierzających do  wynegocjowania rozsądnych warunków reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.

Efektem stanowiska strony rządowej stało się wystąpienie, jakie w imieniu związków zawodowych reprezentowanych w Federacji ZZ Służb Mundurowych skierowaliśmy na ręce przewodniczących klubów poselskich i zajmujących się służbami mundurowymi komisji sejmowych i senackich, w celu uzyskania odpowiedzi wszystkich ugrupowań, jak widzą przyszłość służb mundurowych.

Chciałbym się przy okazji odnieść do wcześniejszego artykułu zamieszczonego w Gazecie Wyborczej pt. "Związkowcy oskarżają Komendanta", w którym poinformowano, iż prokuratura wszczyna śledztwo przeciwko Komendantowi Głównemu Policji, za bezprawne przeznaczenie ponad 47 milionów złotych z funduszu nagród i zapomóg dla policjantów na paliwo i media.

Dziennikarz Gazety zamieścił w tym artykule wypowiedź byłego rzecznika prasowego Policji, a obecnie rzecznika NIK Pawła Biedziaka: - "…Ale NIK stanął po stronie policji. Uznał, że komendant był w sytuacji przymusowej - mówi nam Paweł Biedziak, rzecznik Izby. - Dlatego nie uznał tego za nieprawidłowość. Zaznaczył tylko, że dalsze cięcie budżetu policji "naraża na utratę zaufania funkcjonariuszy do swego pracodawcy".

W natłoku spraw bieżących nie miałem czasu skomentować wcześniej tej wypowiedzi - a chciałbym powiedzieć jedynie, że byłoby lepiej, żeby pan Biedziak nie mówił, co myśli, lecz opierał swe wypowiedzi w tej sprawie na protokole NIK, który tę sprawę określił jednoznacznie jako nieprawidłowość (podobnie jak dyrektor Departamentu Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK w piśmie KOB-051-009-5/2010 skierowanym do przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów). Dziwnym zbiegiem okoliczności pan Biedziak pochodzący ze Szczecina ujmuje się w swej wypowiedzi za również pochodzącym ze Szczecina rzeczywistym autorem niezgodnego z prawem przeznaczenia funduszu nagród i zapomóg - nadinsp. A. Trelą.

 

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Antoni Duda.


Tomasz Krzemieński

Tomasz Krzemieński

Komentarz Tomasza Krzemieńskiego - Pan minister Boni apelował do związków zawodowych o odwagę patrzenia do przodu. Chciałem zauważyć, że związki taką odwagę już wykazały, w naszym myśleniu nastąpił przełom, na co Federacja ZZSM zwróciła uwagę w niedawnym piśmie do premiera. Jeżeli weźmiemy jako punkt wyjścia obecnie obowiązującą ustawę emerytalną z 1994 roku, daje ona prawo do przejścia na cząstkową emeryturę po 15 latach służby i w ogóle nie określa wieku emerytalnego. W tej chwili zgodziliśmy się na wydłużenie tego okresu o 5 lat, tzn. o jedną trzecią, o 33 %, zgadzamy się też na wiek emerytalny wynoszący 50 lat. Jest to zmiana radykalna w porównaniu z tym, co obowiązuje obecnie. Jeśli spojrzymy na przykład przeciętnego młodego człowieka, który podejmie w przyszłości służbę w wieku 25 lat po studiach wyższych, to i tak po to, by móc skorzystać z uprawnień w nowym systemie, będzie on musiał przesłużyć 25 lat (do ukończenia 50 lat życia). Warto też przypomnieć, że obecną ustawę emerytalną uchwalono w 1994 roku, a więc już po zmianie ustrojowej, jej uchwalenie było poprzedzone długotrwałymi negocjacjami, podczas których zapewniano związki zawodowe o trwałości i nienaruszalności przyjętych rozwiązań, ustawa miała obowiązywać „po wieczne czasy”. Ta trwałość i nienaruszalność oznaczała w praktyce 15 lat, bo już w 2009 roku rozpoczęły się dyskusje o zmianie ustawy emerytalnej dla służb mundurowych, których rezultatem była fala odejść funkcjonariuszy. Ta tendencja nadal się utrzymuje.

Andrzej Szary

Andrzej Szary

Komentarz Andrzeja Szarego: Dobrze ,że pan minister Boni od momentu rozpoczęcia prac zespołu zmienił zdanie, gdyż mówienie o warunkach służby, profilaktyce zdrowotnej, ocenie atrakcyjności służby (badania) to właściwy kierunek, który od samego początku był proponowany przez związkowców. Szkoda, że minister Adam Rapacki, mimo obietnic i trwających prac nad kolejną zmianą ustawy o Policji nie zaproponował zapisów umożliwiających tworzenie w służbach mundurowych ZSIP, celem stworzenia możliwości kontroli BHP. Mówienie, że nowe rozwiązania będą dotyczyć nowo przyjętych osób, jest nieprawdziwe, ponieważ należy stworzyć możliwość wyboru systemu dla obecnie służących funkcjonariuszy poprzez progresywną wysługę lat i progresywny wzrost dodatku służbowego i funkcyjnego. Jednak rząd musi na ten cele znaleźć pieniądze, bez których nie zatrzymamy w służbie wielu funkcjonariuszy. Strona rządowa powinna starać się doprowadzić do kompromisu przy stole, gdyż w przeciwnym wypadku związkowcy zapewne nie ustąpią i podejmą działania protestacyjne.  Zakaz łączenia rent i emerytur to również rozwiązanie, które może dotknąć obecnie służących funkcjonariuszy, co przy braku waloryzacji płac i podwyżek nie jest do zaakceptowania. W mojej ocenie minister Boni pod wypływem lokalnych protestów NSZZ P i wystąpień działaczy związkowych w mediach częściowo zmienił nastawienie, jednak nadal forsuje rozwiązania rządowe. Jest to kolejna próba uspokojenia sytuacji tak, aby w opinii publicznej powstało wrażenie spokoju w służbach i przekonanie o prowadzeniu dialogu społecznego. Szkoda, że po raz kolejny szefostwo poszczególnych służb nie potrafiło z siebie wydusić żadnych ocen, opinii, propozycji w obronie interesów podległych im funkcjonariuszy.

 

Józef Partyka

Józef Partyka

Komentarz Józefa Partyki - spirala wzrostu cen żywności nakręcająca się od początku 2011 roku prowadzi do poważnych zagrożeń poziomu życia najbiedniejszych grup społecznych. W szczególności dotyczy to pracowników sfery budżetowej, gdzie od trzech lat nie było waloryzacji płac. Do tego dochodzi coraz szybszy wzrost kosztów utrzymania oraz nabierająca coraz większego rozpędu inflacja.  Dlatego podczas spotkania ze stroną rządową w dniu 4 maja 2011' przedłożyłem konkretne pytanie a zarazem wniosek; żeby strona rządowa na następnym spotkaniu poinformowała nas o możliwości wzrostu uposażeń funkcjonariuszy poprzez ustanowienie nowej ustawy modernizacyjnej. Uczestniczący w rozmowach minister Adam Rapacki stwierdził w odpowiedzi, że założenia nowej ustawy modernizacyjnej są już gotowe.

 

(jp)


W KPRM TRWA SPOTKANIE FZZSM Z PRZEDSTAWICIELAMI RZĄDU
dzielnik
19.05.2001 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 18496
Odbyło się posiedzenie Rady FZZSM
dzielnik
19.05.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 18266
NSZZ P OPP W POZNANIU POMAGA DZIECIOM Z DOMU DZIECKA
dzielnik
19.05.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 18472
Prezydent o emeryturach mundurowych
dzielnik
18.05.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19207
List Federacji do Premiera - Czy Premier RP włączy się w negocjacje?
dzielnik
18.05.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22594
Nie damy się zastraszyć!
dzielnik
18.05.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20469
Minister Jerzy Miller: Skrzyżowanie radykalizmu z lojalnością
dzielnik
17.05.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21072
List Otwarty Niezależnego Forum o Wojsku
dzielnik
17.05.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20440
Przewodniczący ZW NSZZ P na ślubowaniu 150 nowo przyjętych policjantów
dzielnik
16.05.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20087
Decydujące spotkanie - 19 maja 2011 roku
dzielnik
16.05.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19634
tytul_szukaj
tytul_zegar
10:22:24
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.