tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 149 335
Ostat tydzień 1347 3624
Ostat. dwa tyg. 3067 7999
Ostat. miesiąc 6425 16429
Ostatni rok 95224 237335
Razem 1960983 4253408
aktualnosci
Skala mobbingu w Policji rośnie!!!
dzielnik
31.05.2011 | Wtorek

Skala mobbingu w Policji rośnie

Nasila się ilość zgłoszeń o mobbingu w policji, jakie wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich. Większość z nich się potwierdza.


Stan niepewności i zagrożenia w służbie pogłębiają przygotowywane przez rząd projekty obniżenia do 80 % zasiłków chorobowych, opóźnianie bądź wstrzymywanie niektórych świadczeń, represjonowanie protestujących policjantów prewencji i wreszcie twarde stanowisko rządu w rozmowach na temat reformy systemu emerytalnego.


Strona służbowa miast wspierać funkcjonariuszy w pokonywaniu coraz trudniejszych warunków służby, w wielu przypadkach ślepo realizuje zalecenia odgórne, dzieląc i dyskryminując poszczególne grupy policjantów. Notowane są przypadki prób antagonizowania środowisk i stosowania przymusu ekonomicznego. 

 
Już kilka lat temu psychologowie zidentyfikowali problem mobbingu w zhierarchizowanych środowiskach służb mundurowych. O tym, że jest problem, wiadomo. Tyle że nie jest znana skala tego problemu. W Polsce nie wiadomo, ilu policjantów jest w pracy poniżanych. Wiadomo, że policjanci znaleźli się w czołówce zawodów cierpiących z powodu mobbingu.


Kilka lat temu Instytut Medycyny Pracy w Łodzi przebadał policjantów (dokładnie badano 2570 przedstawicieli różnych grup zawodowych, w tym 137 policjantów). Policjanci uskarżali się m.in. na nadmiar obowiązków, złe decyzje personalne, zły obieg informacji, brak wsparcia ze strony przełożonych. Niektórzy mówili też, że odczuwają ciągłe poczucie niepewności. No i zbyt mało zarabiają. Wydaje się, że podobne badania powinny zostać ponowione, głównie z tego powodu, że nastąpiła wręcz prawdziwa eskalacja czynników, które ujemnie wpływają na samopoczucie funkcjonariuszy. 

Mnożą się przypadki samobójstw, coraz więcej funkcjonariuszy zapada na depresję.


Prestiż zawodu legł w gruzach pod presją oszczerczych i niewyważonych ataków medialnych, coraz trudniej związać koniec z końcem wobec utrzymującego się zamrożenia płac. Za to mnożą się obowiązki. Proponowana stawka godzinowa podczas Euro 2012' sprawia, że policjanci czują się bardziej jak wolontariusze na EURO...Chociaż ci mogą liczyć przynajmniej na dobre słowo. Zdaniem związkowców, do których zgłaszane są także przypadki mobbingu - mobbing w Policji jest zjawiskiem coraz bardziej niepokojącym - Tyle, że nikt nie chce o tym oficjalnie mówić.


"Nie dość, że pracujemy w urągających warunkach i jesteśmy zmuszani do pracy na własnym sprzęcie i przy użyciu własnych (prywatnych) środków to jesteśmy po prostu wykańczani psychicznie. Czy mamy zacząć strzelać sobie w głowy? Ile policjantek i policjantów ma odebrać sobie życie, żeby w końcu ktoś zrobił z tym porządek?" - napisał w marcu tego roku autor listu do TVP Lublin...


Skala problemu rośnie - ale wokół panuje zmowa milczenia.

Jak walczyć z mobbingiem w służbie?

Przypominamy kilka podstawowych rad, jak sobie radzić z mobbingiem

dr Iwona Jagielska - Zygiel psycholog, endokrynolog, uważa że zwolnienia lekarskie policjantów wcale nie są fikcyjne, jak twierdzą ich przełożeni - Z jednej strony, policjanci pracują pod komendą. Wiadomo, że wypełniają rozkazy i przełożony nie będzie ich traktował jak dzieci. Z drugiej strony są tyko ludźmi, jest pewna granica znoszenia wrzasku, oschłego tonu. Policjanci, ale też żołnierze, strażnicy więzienni częściej borykają się z wypaleniem zawodowym. W pewnym momencie po prostu nie dają rady dalej tak pracować. Dodajmy też, że nie zarabiają niebotycznych sum i coraz częściej sami padają ofiarami napadów i pomyłek sędziowskich.

Wszystkim funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom, którzy zetknęli się z opisanym powyżej traktowaniem polecamy poniższe sposoby na radzenie sobie z nękaniem i zastraszaniem w służbie. Oto 10 kroków, które można podjąć, aby walczyć z zastraszaniem i nękaniem w służbie.

- Odeprzyj atak jeśli możesz. Zachowaj spokój, trwaj mocno, i staraj się utrzymać tzw. "fason". Sporządzaj szczegółowy zapis każdego incydentu, który stanowić będzie dowód, jeśli zdecydujesz się złożyć skargę.
- Sprawdź instrukcję służbową i swój zakres obowiązków. Jeśli otrzymasz zadanie wykraczające poza twoje obowiązki, lub zawierające niedopuszczalne obciążenia, bądź przekroczenia terminów ich wykonania, to możesz te fakty wykorzystać..
- Postaraj się, aby przypadki zastraszania miały świadków i unikaj sytuacji, gdzie jesteś sam na sam ze stosującym terror psychiczny przełożonym.
- Udaj się po poradę do związków zawodowych, lub do pracowników, bądź funkcjonariuszy zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy. Zgłoś przypadki prześladowania lub  niedopuszczalnego zachowania przełożonego.
- Idź na kurs radzenia sobie ze stresem, bądź na szkolenie w zakresie asertywności - niech Cię to nie śmieszy, wielu z nas cierpi myśląc, że tylko jego taki przypadek spotyka, kontakt z psychologiem uchroni Cię przed kontaktem z psychiatrą.
- Jeśli udasz się ze skargą, dobieraj słowa starannie. Określaj stan faktyczny jasno, ale nie daj się wciągnąć w wymianę obraźliwych określeń (slanging match) - mogą Ci zarzucić działanie w złej wierze.
- Szukaj emocjonalnego wsparcia u rodziny i znajomych, rozmawiaj z nimi o tym, jak się czujesz. Zapytaj swojego lekarza o poradę. Weź zwolnienie lekarskie, jeśli Ci je zaleci.
- Jeśli zdecydujesz się na odejście z pracy ze względu na prześladowania, niech przełożeni dokładnie poznają przyczyny Twojej rezygnacji. Może to pomóc innym w przyszłości.
- Jeśli zdecydujesz się na dochodzenie swoich praw przed sądem przeciwko przełożonemu, rozpocznij od zasięgnięcia porady związku. Jeśli racja jest po Twojej stronie, będą one działać w Twoim imieniu.
- Istnieje wiele form działań prawnych, które mogą mieć w Twoim przypadku zastosowanie. Odwołanie do sądu, roszczenia cywilne za szkody na osobie, a czasem nawet postępowanie karne.

(jp)


Mobbing – termin wywodzący się z języka angielskiego od wyrazu "mob" co oznacza tłum, natłok, banda oraz napastowanie i obleganie. Odpowiednikiem polskiego mobbingu po angielsku jest na ogół workplace bullying lub workplace harassment. Workplace mobbing używany jest w tym znaczeniu jedynie w literaturze naukowej. Mobbing oznacza prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Terminu mobbing w odniesieniu do zachowań występujących w grupach społecznych użył jako pierwszy szwedzki naukowiec Peter-Paul Heinemann.

Mobbing zazwyczaj ma na celu lub skutkuje: poniżeniem, ośmieszeniem, zaniżeniem samooceny lub wyeliminowaniem albo odizolowaniem pracownika od współpracowników.(Wikipedia)

 

Szef Sztabu Generalnego WP zapewnia!
dzielnik
13.06.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 18262
Premier Tusk: Rząd nie będzie się nisko kłaniał ani bankierom, ani związkowcom.
dzielnik
11.06.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19209
Spór zbiorowy ZG NSZZ Policjantów z KGP zarejestrowany
dzielnik
10.06.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19151
Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Radiu "Merkury" o problemach Policji
dzielnik
10.06.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19759
Tragiczna śmierć sierż. Grzegorza Kowalewskiego policjanta KP Rogoźno. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!
dzielnik
07.06.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 18934
Jak Gazeta Wyborcza traktuje sprawy żołnierzy!
dzielnik
09.06.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19488
KMP/ ZT NSZZ P Konin - IV Policyjny Spływ Kajakowy po Warcie
dzielnik
08.06.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 18520
Minister nie uważa się za stronę sporu zbiorowego!!!
dzielnik
08.06.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19576
KWP/ZW NSZZ P - Wielkopolski Finał Wojewódzki XXIV Ogólnopolskiego Konkursu "POLICJANT RUCHU DROGOWEGO" rozstrzygnięty.
dzielnik
08.06.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19809
Premier RP o reformie emerytur mundurowych: nie ścigamy się z czasem!!!
dzielnik
07.06.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20639
tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:06
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!